تبیان، دستیار زندگی
در آستانه سال 1357 رژیم صهیونیستی به بهانه مقابله با گروه های مقاومت فلسطینی و واكنش به حملات آنان بر ضد اراضی اشغالی، جنوب لبنان را مورد حمله قرار داد. در چنین شرایطی در حالی كه كشورهای اسلامی در مقابل این حركت كاملا ساكت بودند امام خمینی(ره) با انتشار ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازخوانی پیام امام خمینی(ره) در حمایت از مردم لبنان

در آستانه سال 1357 رژیم صهیونیستی به بهانه مقابله با گروه های مقاومت فلسطینی و واكنش به حملات آنان بر ضد اراضی اشغالی، جنوب لبنان را مورد حمله قرار داد. در چنین شرایطی در حالی كه كشورهای اسلامی در مقابل این حركت كاملا ساكت بودند امام خمینی(ره) با انتشار بیانیه ای به تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان واكنش نشان دادند.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
لبنان

حمایت امام در حین مبارزه با رژیم پهلوی از لبنان

صدور این پیام از سوی امام (ره) در اوج مبارزه علیه رژیم پهلوی حكایت از سازش ناپذیری ایشان داشت و نشان می داد كه نهضت امام خمینی(ره) در حالی كه خود درگیر مبارزه داخلی با یك رژیم نامشروع است هرگز محور مقاومت را فراموش نكرده است.

این پیام كه در دوم فروردین 1357 مصادف با 12 ربیع الثانی 1398 در نجف صادر شد چند محور اصلی داشت كه عبارت بودند از:

بسم الله الرحمن الرحیم

اوضاع اسفناك لبنان و مصیبت های وارده بر برادران ایمانی مظلوم ما در ناحیه جنوب آن، موجب كمال تأثر و تألم است. اكنون ده ها هزار لشكر جرار جنایت پیشه اسرائیل این جرثومه فساد با اسلحه ها و توپ ها و تانك ها و هواپیماها بر اراضی جنوب، مركز برادران ایمانی ما مسلط و اهالی مظلوم را از منازل خود رانده و خانه های آن ها را خراب و مزارع را به آتش كشیده و دول اسلامی غالباً در مقابل این جنایات بی تفاوت و احیاناً كمك كار به جنایات و یا به نشست و برخاست و مذاكرات بی نتیجه سرگرم هستند، و مجاهدین شجاع فلسطین را كه مردانه در مقابل اسرائیل مقاومت می نمایند تنها گذاشته و شاید این نمایشگر توطئه ای بین ابرقدرت ها باشد.

اكنون برادران ما و فرزندان بی پناهشان در آتش می سوزند و مواجه با خطرهای بسیار هستند. لازم است مسلمین اخیراندیشی خصوصاً اهالی محترم ایران، كه در خیرات پیشقدم هستند، در این امر حیاتی در اسرع وقت به نجات آوارگان بی پناه بپاخیزند و با هر وسیله ممكن به كمك آنها بشتابند، و با احساس مسئولیت در پیشگاه خداوند تعالی از هیچ گونه مساعدت محترمانه دریغ نكنند.

و اگر بخواهند از سهم مبارك امام علیه السلام مصرف آوارگان و جنگ زدگان كنند، مجازند تا ثلث صرف نمایند. امید است سران دول اسلامی و خصوص دولت های عربی، با وحدت كلمه، در دفع اسرائیل این ماده فساد كوشش كنند و اگر مسامحه كنند خوف آن است كه خدای نخواسته این جریان در سایر كشورهای مشابه عمل شود. از خداوند متعال قطع ایادی اجانب و هواداران آن ها را خواستار و استقلال دول اسلامی را خواهانم.

والسلام علی من اتبع الهدی- روح الله الموسوی الخمینی [صحیفه امام خمینی(ره)، جلد سوم، ص 358]


منبع : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .