تبیان، دستیار زندگی
۵۰ درصد اختلالات روانی زیر سن ۱۴ سال و ۷۵ درصد در سنین کمتر از ۲۴ سال شروع می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بودجه درمان اختلالات روانی ناپدید شد!

درصد اختلالات روانی زیر سن 14 سال و 75 درصد در سنین کمتر از 24 سال شروع می شود.

بخش اجتماعی تبیان
اختلالات روانی

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور  با تاکید بر اینکه باید حداقل 10 درصد اعتبارات حوزه سلامت به حوزه "سلامت روان" اختصاص یابد، افزود: متاسفانه در حال حاضر کمتر از 3 درصد از اعتبارات حوزه سلامت به مسئله "سلامت روان" اختصاص می یابد که آن هم صرف درمان و بازتوانی شده و همچنان در این حوزه از پیشگیری غافل هستیم.
وی هم چنین بر ضرورت راه اندازی واحدهای مددکاری در مدارس تاکید و اظهار کرد: نیاز است تا با رویکرد پیشگیرانه محور جهت پیشگیری از بروز و شیوع اختلالات روانی با استفاده از مددکاران جهت راه اندازی واحدهای مددکاری در مدارس اقدام شود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: مدارس گلوگاه خوبی برای غربالگری و شناسایی موارد اختلال روانی در افراد هستند به همین دلیل باید مدارس کشور، مدرسه های زندگی باشند و لازم است توجه به موضوع سلامت روان در آموزش و پرورش نهادینه و آموزش مهارت های ارتباطی و اجتماعی به دانش آموزان در اولویت قرار گیرد.
فرید همچنین بر لزوم گنجاندن مسئله "سلامت روان" در طرح تحول سلامت و اختصاص بسته خدمتی به این موضوع تاکید کرد و گفت: تمامی نهادها و دستگاه های موثر بر حوزه اجتماعی و فرهنگی باید برای ارتقاء شاخص سلامت روان جامعه، آموزش مهارتهای زندگی را در دستور کار خود قرار دهند.
علیرضا طاهری، مدیرعامل سرای احسان نیز چندی پیش در خصوص میزان توجه برنامه های توسعه ای کشور به افراد مبتلا به اختلالات روانی، عنوان کرد: تنها در برنامه سوم آن هم بسیار مختصر و کوتاه، ماموریتی به سازمان بهزیستی در خصوص توجه به بیماران روانی واگذار شده در حالیکه به وزارت بهداشت و واحدهای درمانی هیچ تکلیفی در این خصوص واگذار نشده است.
طاهری در ادامه تاکید کرد: افرادی که برنامه های کشوری را تصویب می کنند عمدتا نگاه اقتصادی داشته و نگاه اجتماعی و سلامت محور ندارند به همین دلیل از کنار این مسائل به راحتی می گذرند در حالیکه نیاز است برنامه ریزان کشوری به این مسائل توجه ویژه داشته باشند.


منبع: ایسنا