تبیان، دستیار زندگی
مشکلات اقتصادی آنقدر زیاد شده و دوره رکود آنقدر طولانی که برخی فعالان اقتصادی، اعلام غیرواقعی ورشکستگی خود را راهی برای فریز بدهی های بانکی و مالیاتی خود یافته اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«اعلام ورشکستگی» اوج گرفت

مشکلات اقتصادی آنقدر زیاد شده و دوره رکود آنقدر طولانی که برخی فعالان اقتصادی، اعلام غیرواقعی ورشکستگی  خود را راهی برای فریز بدهی های بانکی و مالیاتی خود یافته اند.

بخش اقتصادی تبیان
ورشکستگی

اقتصاد ایران آنقدر بیمار شده که هر روز یک اقدام جدید از سوی فعالان اقتصادی که البته بیشتر در بخش غیرواقعی اقتصاد ایران مستقر هستند، سر می زند. برخی از آنها از کارت بازرگانی دیگران سوءاستفاده می کنند تا بدهی مالیاتی خود را نپردازند، برخی دیگر از کدفروشان، کد اقتصادی می خرند و به نام دیگران معامله انجام می دهند و برخی دیگر هم ردپایی از خود در معاملات باقی نمی گذارند و حتی حاضر نیستند که به فروشندگان طرف حسابشان هم فاکتور ارایه دهند تا مبادا ردپایی از خود در خرید و فروش ها به جا بگذارند. هر کاری که بکنند، به هرحال به نام تمام فعالان اقتصادی نوشته می شود.

حال هم خبرها از حرکت دومینو وار اعلام ورشکستگی های کاذب از سوی فعالان اقتصادی به گوش می رسد. بنگاههای اقتصادی یکی پس از دیگری اعلام ورشکستگی می کنند تا بدهی های خود را فریز کنند، مالیات ندهند و حداقل تا زمانی که پرونده شان در محاکم قضایی، منجر به اعلام رای نهایی نشود، خیال شان از بابت صعود جرایم و بدهی هایشان به دولت، جمع باشد. موضوع اکنون آنقدر پیشرفته شده که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هم خبر از تشکیل پرونده هایی در بانک مرکزی به منظور رسیدگی به این چنین تخلفاتی داده؛ موضوعی که در جلسات اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

همین چند روز پیش بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور پای شرکت های ورشکسته صوری را به میان آورد و اعلام کرد که بر اساس گزارش بانک مرکزی، برخی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی برای فرار از پرداخت بدهی های خود به سیستم بانکی یا سازمان امور مالیاتی، اعلام ورشکستگی می کنند تا از پرداخت این بدهی ها سر باز زنند. او اعلام کرد: بانک مرکزی درباره اعلام ورشکستگی برخی بدهکاران کلان بانکی گزارشی داشته که نشان می دهد این افراد تلاش دارند با این روش، از پرداخت بدهی خود سر باز زنند. در حالی که زمانی در کشور اعلام ورشکستگی برای بنگاه های اقتصادی، ننگ و عار محسوب می شد و فعالان اقتصادی حاضر نبودند به اعلام ورشکستگی تن دهند اما متاسفانه امروز قبح این کار شکسته و به راهی برای فرار از پرداخت بدهی تبدیل شده است.

او به این نکته هم اشاره کرد که دولت نسبت به این موضوع، حساسیت ویژه ای دارد و انتظار هم می رود که قوه قضائیه، تمرکز جدی بر این پرونده ها داشته باشد، چراکه این بدهکاران با دریافت احکامی از برخی محاکم قضایی، از پرداخت بدهی های خود امتناع می ورزند.

گفته های جهانگیری در حالی مطرح می شود که فعالان اقتصادی مشغول در بخش واقعی اقتصاد، این ادعای او را رد کرده و معتقدند که برخی که دسترسی به رانت های بانکی داشته و از ارایه وثایق کافی به بانک ها، سر باز زده اند، اقدام به چنین عملی می کنند در حالی که اگر یک فعال اقتصادی واقعی، بخواهد دیناری وام از بانک ها داشته باشد، نه تنها باید تمام وثایق مورد نیاز بانک ها را تامین کند، بلکه ارزش وثایق او نیز به نصف آنچه که هست، ارزش گذاری می شود، بنابراین بخش واقعی اقتصاد ایران چنین شیوه هایی را مورد عمل قرار نمی دهد. البته برخی دیگر از فعالان اقتصاد نیز نقص قانون تجارت را عاملی برای اعلام ورشکستگی مجازی بنگاههای اقتصادی می دانند.

اعلام ورشکستگی برای فریز بدهی

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این رابطه به خبرنگار مهر می گوید: برخی از فعالان اقتصادی که البته تعداد آنها زیاد هم نیست، برای فرار از پرداخت تعهدات خود به دولت و بانک ها، اعلام ورشکستکی می کنند و با حساب سازی تلاش دارند تا بدهی های خود را به سیستم بانکی فریز کنند. در واقع مجموعه شرایطی که به لحاظ اقتصادی پیش روی آنها قرار گرفته است، این امکان را از آنها می گیرد که بتوانند به موقع مطالبات خود را بپردازند و در مقابل، بانکها برای هر قسط عقب مانده هم، جرایم سنگینی طلب می کنند؛ پس برخی فعالان اقتصادی به نادرست، اعلام ورشکستگی را راهی برای فریز مطالبات خود انتخاب می کنند.

وی می افزاید: البته در این میان ناکارآمدی قانون تجارت این امر را سبب می شود، این در شرایطی است که فعالان واقعی اقتصادی حتی گاها از اعلام ورشکستگی بنگاه خود به بسیاری از دلایل، سر باز می زنند و حتی اگر ورشکسته هم باشند، اعلام نمی کنند اما کسانی که قصد سوءاستفاده یا کلاهبرداری را داشته باشند، وارد مسیر اعلام ورشکستگی شده و تلاش می کنند که به مسئولان دستگاه قضایی بقبولانند که آنها ورشکسته هستند.

سلطانی معتقد است وقتی کشور دارای تورم بالا است، اعلام ورشکستگی برای افراد بدهکار، پیامدهای مثبتی دارد و تا زمانی که دادخواست ورشکستگی او مورد پذیرش قرار گیرد که عموما هم ۴ تا ۵ سال زمان می برد، کل مطالبات او فریز می شود و بنابراین او می تواند با استفاده از ضعف قوانین، بخش بیشتری از دارایی های خود را حفظ کند و بدهی های خود را به واسطه تورم و بالارفتن آنها بپردازد.

تاثیر منفی اعلام ورشکستگی در شاخص کسب و کار

همچنین مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز در این رابطه می گوید: منفعت اعلام ورشکستگی برای برخی بدهکاران بانکی این است که آنها می توانند به هر راهی بدهی های خود را منجمد کره و تا مدتی که بدهی های خود را نپردازند یا شاید کل بدهی خود را نپردازند، بسته به رای دادگاه و حسابرسی که برای تسویه حساب او انتخاب می شود، بدهی اش فریز خواهد شد.

وی افزود: ضرر این اعلام ورشکستگی برای کل اقتصاد ایران یک عدم تعادل است که اعتماد را در بازار کم می کند، ضمن اینکه با توجه به اینکه ورشکستگی یکی از شاخص های بهبود فضای کسب و کار است، می تواند در اعلام نمایه کل اقتصاد ایران از سوی مراجع بین المللی موثر باشد و در واقع، تاثیر منفی داشته باشد.

سیاستگذاران پاسخگوی موج جدید ورشکستگی باشند

همچنین رضی آقامیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم در این رابطه  می گوید: موضوع ورشکستگی واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی در اقتصاد ایران اکنون بسیار جدی شده است. در واقع، فضای اقتصادی مسبب اعلام ورشکستگی از سوی بنگاه های اقتصادی است. البته هستند بنگاه هایی هم که علیرغم ورشکسته بودن به دلیل مسائل بنگاهی اعلام ورشکستگی نمی کنند اما در مقابل هم عده ای سودجو هستند که برای فرار از پرداخت بدهی، خود را به صورت کاذب ورشکسته اعلام می کنند.

وی افزود: البته اینکه چه تعدادی از فعالان اقتصادی و بنگاه ها به این دلیل اعلام ورشکستگی می کنند باید مبتنی بر آمارها و داده ها باشد که در اختیار معاون اول رئیس جمهور است، البته نمی توان منکر این شد که بانک ها با مردم کاری کرده اند که مردم را به ورطه ورشکستگی کشانده اند، چراکه نظام حاکم بر اقتصاد کشور به گونه است که بانک محور بوده و بنگاه های اقتصادی را به دلیل سیاست های غلط بانکی به ورطه ورشکستگی می کشاند.

آقامیری معتقد است که هیچ فردی در بدنه سیاستگذاری کشور اکنون پاسخگوی این موضوع نیست که چرا بنگاه های اقتصادی به این ورطه کشیده شده اند. یا اینکه فردی که به دلیل تحریم ها امکان جابه جایی پول خود از خارج کشور را نداشته یا اینکه مطالبات خود را از دولت دریافت نمی کند و حال به دولت و سیستم بانکی بدهکار شده است، چه چاره ای جز نپرداختن بدهی خود به سیستم بانکی دارد، البته بسیاری از فعالان اقتصادی بسیاری از منابع مالی خود را به دلیل پرداخت سود وام ها به بانک داده اند و همچنان بدهکارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: هر فعال اقتصادی که بخواهد دیناری از بانک، پول دریافت کند باید وثیقه های کلانی را به بانک بپردازد، در حالی که افرادی که قادر هستند بدون وثیقه از بانک پول و وام دریافت کنند، حتما می توانند به روش هایی همچون اعلام ورشکستگی کاذب از پرداخت بدهی خود به بانک سر باز زنند. در غیر این صورت، فعالان اقتصادی واقعی کشور وثایق مورد درخواست بانک را تهیه کرده اند تا بتوانند وام بگیرند و بنابراین اگر هم خطایی در بازپرداخت بدهی آنها سر زند، حتما وثایق آنها نقد می شود.

وی اظهار داشت: بانک ها در زمان ارزیابی وثایق بانکی چیزی بسیار کمتر از ارزش واقعی یک وثیقه را ارزش گذاری می کنند و بنابراین اگر حتی وثیقه فرد وام گیرنده را نیز نقد کنند، به نفع آنها خواهد شد. یعنی بانک ها وثیقه ای با ارزش ۱۰۰۰ تومانی را ۵۰۰ تومان و وثیقه ای با ارزش ۲ هزار تومانی را تنها ۱۰۰۰ تومان ارزش گذاری می کنند، بنابراین حتما و حتما ارزش گذاری که در وثایق صورت می گیرد، به نفع بانک ها است و تنها عده ای خاص می توانند بدون وثیقه از بانک وام دریافت کنند.منبع:  تابناک
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .