تبیان، دستیار زندگی
دکتر محمد مفتح روحانی روشن و انقلابی و دانشگاهی که باعث وحدت حوزه و دانشگاهیان بود .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دکتر محمد مفتح

آیت الله دکتر محمد مفتح در 27 خرداد 1307 در یک خانواده مذهبی در همدان متولد شد. اولین معلم او شیخ محمود بود. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی در حوزه همدان راهی حوزه علمیه قم شد و در محضر بزرگان و فقهای شیعه به کسب علم پرداخت.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
دکتر محمد مفتح

آغاز مبارزات سیاسی با شروع نهضت امام خمینی

همزمان با احراز درجه اجتهاد موفق به اخذ درجه دکترای الهیات از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد. مبارزات سیاسی خود را با شروع نهضت امام خمینی آغاز کرد. ضمناً به ساماندهی و هدایت طلاب همدانی مقیم حوزه علمیه قم و انقلابیون همدان اقدام کرد. با قیام امام خمینی در سالهای 1341-1343 ؛ در منابر و مجالس عمومی به انتقاد و افشاگری علیه دولت و رژیم شاه پرداخت که بارها موجب دستگیری، تبعید و سرانجام ممنوع المنبر شد. پس از ممنوعیت از منبر در فعالیتهای خود، شیوه ای نو اتخاذ کرد که تمرکز فعالیتهای فرهنگی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی و مسجد جاوید از آن جمله بود، چنانکه پس از سخنرانی آیت الله العظمی خامنه ای در مسجد جاوید هر دو دستگیر شدند و مسجد نیز تعطیل گردید.

در آستانه اوج گیری نهضت اسلامی یعنی سالهای 55-56، امامت جماعت مسجد قبا شد که در جریان انقلاب اسلامی یکی از مهمترین کانونهای هدایت و سازماندهی بود. دکتر مفتح علاوه بر مبارزات سیاسی در مسائل علمی تخصصی خود هم صاحب نظر بود که تألیف مقالات متعدد گواه آن است.

دکتر مفتح در کنار استاد مطهری، آیت الله بهشتی از اعضای مؤسس و اصلی و سخنگو و اولین دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران بود.

وی را همچون آیت الله مطهری و دکتر بهشتی و دکتر باهنر باید از طراحان فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی دانست. مشخصه های مشترک این شاگردان برجسته امام خمینی، جوان گرایی و نواندیشی در فعالیتها بود. بین آیت الله مطهری و دکتر مفتح رابطه دوستانه و محبتی برقرار بود و در فعالیتهایی که داشتند، چه فرهنگی و چه سیاسی و مبارزاتی، از نظریات یکدیگر استفاده می کردند. فعالیتهای سیاسی وی هم رنگ فرهنگی داشت. تأسیس مجمع علمی اسلام شناسی و انتشار پژوهشهای ارائه شده در این مجمع به همراه مقدمه های فاضلانه ایشان یکی از موارد متعدد خدمات فکری و فرهنگی ایشان است.

سرپرستی دانشکده الهیات دانشگاه تهران

دکتر مفتح از اعضای شورای انقلاب بود و پس از انقلاب، سرپرستی دانشکده الهیات دانشگاه تهران و کمیته منطقه چهار تهران را نیز برعهده داشت. در مدت کوتاه تصدی در دانشکده الهیات، این دانشکده محل رفت و آمد شخصیتهای برجسته علمی داخلی و خارج از کشور بود. وی از جمله شخصیتهای فعال و مؤثر انقلاب اسلامی ایران بود و از همین رو آماج کینه و حمله استکبار جهانی و ایادی داخلی آن قرار داشت. سرانجام در 27 آذر 1358 مقابل دانشکده الهیات به دست گروهک منحرف فرقان به همراه دو پاسدارش، جواد بهمنی و اصغر همتی به شهادت رسیدند. دکتر مفتح قبل از ترور بارها به صورت تلفنی تهدید شده بود. کمال یاسینی عامل اجرای ترور دکتر مفتح محمود کشانی، محمد نوری و حسن نوری از گروه تروریستی فرقان در این عملیات شرکت داشتند. روز شهادت دکتر مفتح به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری گردید.


منبع : تازه ترین مطالب رجال

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .