تبیان، دستیار زندگی
مذاکرات با پالایشگاه های این کشور به منظور از سرگیری فروش نفت خام آغاز شده اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توافق صادرات نفت به آفریقای جنوبی به کجا رسید؟

مذاکرات با پالایشگاه های این کشور به منظور از سرگیری فروش نفت خام آغاز شده اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.

بخش اقتصاد تبیان
صادرات نفتی

سیدمحسن قمصری درباره آخرین وضعیت از سرگیری صادرات نفت خام ایران به آفریقای جنوبی، گفت: مذاکرات با پالایشگاه های این کشور به منظور از سرگیری فروش نفت خام آغاز شده اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه در طول چند ماه گذشته تاکنون در چند نوبت وزیر انرژی و سایر مقامات آفریقای جنوبی برای نهایی کردن مذاکرات خرید نفت خام از ایران به تهران سفر کرده اند، تصریح کرد: هم اکنون مذاکرات برای فروش نفت به سه پالایشگاه در آفریقای جنوبی در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش مهر درخصوص احتمال فروش نفت به پالایشگاه شورون آمریکا در آفریقای جنوبی، اظهار داشت: تاکنون با مسئولان پالایشگاه شورون آمریکا در آفریقای جنوبی برای فروش نفت خام هیچ گونه مذاکراتی انجام نشده است.

این در حالی است که پیشتر رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با مهر درباره احتمال انتقال نفت ایران به پالایشگاه نفت شورون آمریکا در آفریقای جنوبی در دوران پساتحریم، گفته بود: براساس سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران، هیچ منعی برای فروش نفت خام به پالایشگاه های آمریکایی وجود ندارد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه فروش نفت ایران به پالایشگاه های شرکت های نفتی آمریکایی در آفریقای جنوبی و سایر کشورهای جهان محدودیتی و منعی از نظر قوانین موجود کشور ندارد، تصریح کرده بود: شرکت ملی نفت ایران جز رژیم صهیونیستی به تمامی کشورهای جهان آمادگی فروش نفت را دارد.

همزمان با آغاز مذاکرات نفتی ایران با شرکت انگلیسی شل، گفته می شود در صورت توافق ایران بخشی از نفت پالایشگاه های شل در آفریقای جنوبی را تامین خواهد کرد.

در همین حال «تمبیسیله ماژولا» معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی هم سال گذشته در حاشیه مذاکرات نفتی با مقامات ایرانی درباره برنامه آفریقای جنوبی برای افزایش خرید نفت از ایران پس از لغو تحریم ها گفته بود: بخش عمده پالایشگاه های نفت آفریقای جنوبی توسط شرکت های نفتی خارجی از جمله شرکت شل، بی پی، توتال، شورون آمریکا اداره می شود، بنابراین آنها خریدار نفت مورد نیاز پالایشگاه ها هستند، برهمین اساس ما می توانیم با آنها صحبت کنیم که با لغو تحریم ها دوباره تجارت نفتی را با تهران از سرگیرند.منبع: فرهنگ نیوز
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .