تبیان، دستیار زندگی
کتاب «دستاوردهای دفاع مقدس» که توسط انتشارات موزه دفاع مقدس منتشرشده بود با حضور نویسندگان و ناشران این حوزه در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت نقد و بررسی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیینه تمام نمای تحقیقات جنگ

کتاب «دستاوردهای دفاع مقدس» که توسط انتشارات موزه دفاع مقدس منتشرشده بود با حضور نویسندگان و ناشران این حوزه در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت نقد و بررسی شد.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
دستاوردهای دفاع‌مقدس

در بخش نخست نشست نقد و بررسی این کتاب، محمد میرکاظمی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس در سخنانی گفت: اگر نگاهی به تقسیم بندی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقوله اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم پنج محور فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و نظامی و اقتصادی در این مبحث مطرح شده است البته وجه محیط زیست نیز در این زمینه جدیداً اضافه شده است.
وی ادامه داد: آقای هادی مرادپیری، نویسنده کتاب این پنج محور را در کتاب خود درزمینه  دفاع مقدس بیان کرده است البته خوب بود که وجه محیط زیست و تجربه های جنگ تحمیلی را هم در کتاب خود می آوردند چراکه ما در این زمینه نیز دستاوردهای مثبت و منفی در پاک سازی آلودگی ها در گستره زمینی، هوایی و دریایی داشته ایم.
این نویسنده با اشاره به چندوجهی بودن موضوعات مرتبط با دفاع مقدس خاطرنشان کرد: این کتاب بیشتر در حوزه فرهنگ مطالب را بیان کرده است. ما درزمینه ئ ادبیات دفاع مقدس آن قدر محصول و تولید متنوع داشته ایم که خودش یک موضوع قابل بحث است.
میرکاظمی افزود: متأسفانه در حوزه دفاع مقدس کتاب یا اثری که به مقوله اقتصاد و جنگ پرداخته باشد بسیار اندک به چشم می خورد و در حقیقت این کتاب با اختصاص 9 صفحه به اقتصاد و جنگ خواسته است اعلام کند که چنین فرضیه هایی علمی و ذهنی درباره دفاع مقدس وجود داشته است. می توانم بگویم کتاب آقای مرادپیری آیینه تمام نمای تحقیقات جنگ است. یکی از دوره هایی که اقتصاد مقاومتی در آن نمود داشته است دوران دفاع مقدس است و ما باید فرمول های آن را استخراج کنیم تا الگویی برای ما باشد.

بسیاری از دانشجویان معتقد هستند که جنگ برای ما جز ویرانی چیز دیگری نداشت به همین خاطر من کتاب دستاوردهای دفاع مقدس را به نگارش درآوردم تا تیتروار هم که شده برخی از دستاوردهای دفاع مقدس را بگویم

وی گفت: این جلسه نقد و بررسی با دیگر جلسات در حوزه کتاب متفاوت است و هر فردی در حوزه دفاع مقدس کتابی تألیف یا گردآوری کند قابل تقدیر است و هدف ما در این جلسه بیشتر برای تقدیر از نویسنده های جنین آثاری است.
در این نشست محسن صادق نیا مسئول انتشارات سوره سبز ارتش بیان کرد: این کتاب در راستای جلوگیری از تحریف و فراموشی در امور تحقیقی و پژوهشی دفاع مقدس چاپ شده است و این جای خوشحالی دارد.
در ادامه محمد رستمی پژوهشگر ارشد حوزه دفاع مقدس، علی رستمی ناشر حوزه دفاع مقدس، حسین زنجانی از کارشناسان حوزه دفاع مقدس به نقد و بررسی این کتاب پرداختند.
در پایان این نشست، هادی مرادپیری نویسنده کتاب «دستاوردهای دفاع مقدس» گفت: من معتقد هستم سه عامل انقلاب، جنگ و روند تحولات موجب پیشرفت های یک جامعه می شود و فقط این جنگ نیست که این تحولات را رقم نمی زند. بسیاری از دانشجویان معتقد هستند که جنگ برای ما جز ویرانی چیز دیگری نداشت به همین خاطر من کتاب دستاوردهای دفاع مقدس را به نگارش درآوردم تا تیتروار هم که شده برخی از دستاوردهای دفاع مقدس را بگویم. در این کتاب از حدود 44 منبع استفاده شده است.
وی افزود: اینکه چرا می گوییم دفاع مقدس باید گفته شود به این دلیل است که ما بر مبنای معنویت و ابتکارات در مقابل تهاجم دشمن از خود دفاع کردیم و همین دفاع به ما جرئت و انگیزه داد تا دستاوردهای دیگری را به دست بیاوریم. من به عنوان یک فرد ولایی معتقدم آنچه در کتاب آورده ام شعاری نیست و جامعه ما باید این را در نظر داشته باشد.


منبع: روابط عمومی باغ موزه دفاع مقدس