تبیان، دستیار زندگی
شهر گور یا شهر فیروزآباد، در 100 کیلومتری جنوب شیراز یکی از پرجاذبه ترین و گمنام ترین شهرهای گردشگری ایران است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نخستین شهر دایره ای در ایران

شهر گور یا شهر فیروزآباد، در 100 کیلومتری جنوب شیراز یکی از پرجاذبه ترین و گمنام ترین شهرهای گردشگری ایران است.

فرآوری : محسن سعادتی - بخش گردشگری تبیان
شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد

فیروز آباد تا قبل از حمله اسکندر به ایران، شهر گور نامیده می شد. اسکندر مقدونی این شهر را کاملا ویران کرد و قرن ها بعد از اسکندر، اردشیر موسس سلسله ساسانی این شهر را احیا و آباد کرد، اما در حمله تازیان به ایران این شهر دوباره ویران شد.
فیروزآباد که قدیم آن را گور می نامیدند به روزگار کیانیان شهر بزرگی بوده و حصاری عظیم داشت.
از دیدنی های این شهر می توان به قلعه دختر، کاخ ساسانی و برج آتشکده و بقایای شهر گور اشاره کرد. شهر ساسانی گور نخستین شهر دایره ای شکل ایران محسوب می شود که به دستور اردشیر بابکان ساخته شده است. کاوش های باستان شناسی در این شهر ساسانی برای نخستین بار در سال جاری توسط دیتریش هوف، باستان شناسی آلمانی آغاز شده است. این شهر چهار دروازه اصلی داشته است. این دروازه ها عبارتند از باب مهر که از طرف شرق، باب بهرام که از طرف غرب ، باب هرمز که دروازه شمالی محسوب می شده و در آخر نیز باب اردشیر که از طرف جنوب باز می شده است.
از جمله یافته های مهم باستان شناسی در شهر گور، کشف دروازه تخت نشین بوده است که شباهت زیادی به سر درهای تخت جمشید دارد. رنگ های به کار رفته در این کف همچنان سالم هستند و توجه ساسانیان را به استفاده از رنگ های متنوع در معماری نشان می دهد.

شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد

منار شهر فیروزآباد:

در وسط شهر گور، مناری 4 گوش با مصالح لاشه سنگ و ملاط گچ به ارتفاع 30 متر احداث گردیده است.
در خصوص ساخت این مُنار نظریه های مختلفی ارائه شده است:
- منار به عنوان سمبل قدرت پادشاه
- منار، جهت دایره درآوردن و ساختن شهر
- محل ارتباط با قلعه دختر جهت اطلاع از حملات دشمن
- محل نیایش

شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد
شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد
شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد

رصدخانه شهر فیروزآباد:

قدیمی ترین رصدخانه ایران، در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور فیروزآباد قرار دارد. این رصدخانه شاهکاری از دانش ایران در آن عصر محسوب می شود. پروفسور دیتریش هوف در حفاری شهرگور فیروزآباد فارس به سازه ای دایره ای شکل رسید که پس  از مطالعه، مشخص شد، قدیمی ترین نمونه از رصدخانه های به دست آمده در ایران و از آن دوران ساسانی است.
نمونه های همانندی از این سازه در دهلی و جیپور هند هست؛ ولی باتوجه به این که رصدخانه مراغه مربوط به دوره ایلخانان مغول و نزدیک 300 سال پس از رصدخانه شهرگور بنا شده است، این سازه، قدیمی ترین رصدخانه ایران به شمار می رود.

شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد

برج ستاره شناسی پیدا شده در شهر گور، از خشت و گل و کاملاً تندرست است. قطری نزدیک 65/5 متر دارد که روی آن، 12 نشانه از علامت های بکار گرفته شده در اندازه  گیری های رصدی و سکوهایی نموداری، هست.
شهر گور در دوران ساسانی و از زمان پادشاهی اردشیر بابکان بنا شده و تا دوران اسلامی در حکومت عضدالدوله دیلمی بر فارس که نام آن به فیروزآباد تغییر می کند، اهمیت فراوانی داشته است.

شهر دایره ای ،شهر فیروزاباد

فارس در سده چهارم هجری قمری یکی  از پیش تازان دانش اخترشناسی در سراسر ایران بوده و شهرگور نیز در این سده، هنوز اهمیت داشته است.
حتی ابوریحان بیرونی نیز نوشته که رصد دایره البروج با وسیله ای به قطر 123 سانتی متر در شیراز انجام شده که آن وسیله را در سازه به دست آمده در شهرگور، کار می گذاشتند.

نقش چهار شاهزاده

چهار شاهزاده ساسانی برای اولین بار روی یکی از دیوارهای بدست آمده از این شهر کشف شد. این چهار شاهزاده را دو زن و یک مرد جوان به همراه نوجوانی تشکیل می دهند.


منابع: همشهری، خبرگزاری مهر، میراث فرهنگی