تبیان، دستیار زندگی
سازمان بهداشت جهانی در بیانیه خود اعلام كرده كه لغو یا تغییر مكان المپیك 2016 تاثیر چندانی در میزان گسترش بین المللی ویروس زیكا نخواهد داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک ویروس باعث لغو المپیک برزیل می شود؟

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه خود اعلام كرده كه لغو یا تغییر مكان المپیك 2016 تاثیر چندانی در میزان گسترش بین المللی ویروس زیكا نخواهد داشت.

بخش دانش تبیان

پشه

این در حالی است كه گروهی از دانشمندان جهان اخیرا در نامه ای سرگشاده اعلام كرده بودند یافته های جدید درباره این ویروس برگزاری المپیک در برزیل را به امری "غیراخلاقی" بدل می کنند. در نامه این دانشمندان تاكید شده كه برنامه های مبارزه با زیکا در برزیل موفقیت آمیز نبوده و سیستم درمانی ضعیف برزیل دلیل دیگری برای تغییر برنامه های المپیک برزیل است.

کمیته بین المللی المپیک هم اعلام كرده که شیوع بیماری زیکا در نقاطی از آمریکایی جنوبی و مرکزی مانع برگزاری بازی های سال ۲۰۱۶ در ریو دوژانیرو، برزیل، نخواهد شد.

جرقه كشف ویروس زیكا از ماه می سال گذشته در برزیل زده شد و بسیار سریع این ویروس به 20 كشور دیگر جهان هم رسید.

آلودگی زنان باردار به ویروس زیکا باعث تولد نوزادانی با عارضه مغزی "جمجمه کوچک" (میکروسفالی) شود. ویروس زیکا برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ در بدن یک میمون در حوالی جنگل زیکا (Zika) در نزدیکی دریاچه ویکتوریا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس مانند تب دنگی، ویروس نیل غربی و تب زرد یک بیماری گرمسیری منتقل شونده به وسیله پشه ایجاد می کنند. در حال حاضر هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا در دست نیست. تنها روش برای پیشگیری از عفونت پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها است.


منبع: خبر آنلاین
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .