تبیان، دستیار زندگی
در حالی که این روزها اخباری از حملات هکری به سایت های ایرانی و دولتی توسط منتسبان به داعش یا عربستان به گوش می رسد، درنهایت هک شدن سایت مرکز آمار ایران توسط مسئولان تایید شده، اما هنوز اطلاعات قطعی از مهاجم و هدف آن وجود ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هک تایید شد، هکر داعشی نبود!

در حالی که این روزها اخباری از حملات هکری به سایت های ایرانی و دولتی توسط منتسبان به داعش یا عربستان به گوش می رسد، درنهایت هک شدن سایت مرکز آمار ایران توسط مسئولان تایید شده، اما هنوز اطلاعات قطعی از مهاجم و هدف آن وجود ندارد.

بخش ارتباطات تبیان
هکر

نخستین سایتی که خبر هک شدن آن به گوش رسید،سایت مرکز آمار ایران بود که شامگاه سه شنبه چهارم خرداد ماه از دسترس خارج شده و کاربران برای مدتی نتوانستند به هیچ یک از بخش های این سایت دسترسی پیدا کنند و در آن زمان مسئولان مرکز آمار ایران درباره علت از دسترس خارج شدن این سایت و شبهات مربوط به هک شدن آن، توضیحی ارایه نکردند.
پس از آن با فاصله کمتر از یک روز، خبرها حکایت از هک شدن سایت اطلاع رسانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور داشت که در پاسخ به این هجمه ها، هاشم کارگر - معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور- اعلام کرد سایت اطلاع رسانی سازمان مورد حمله سایبری جزئی قرار گرفته و هیچ گونه ورود و حمله ای به بانک ها و سامانه های خدمات ثبتی صورت نگرفته است.
کارگر همچنین اظهار کرد کلیه سامانه های خدماتی و نرم افزاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعال بوده و در حال خدمت رسانی به مردم است و پرتال اطلاع رسانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز حداکثر از روز جمعه هفتم خرداد در دسترس عموم قرار می گیرد.

فیروزآبادی البته در ارتباط با تعداد سایت هایی که مورد حمله قرار گرفتند اظهار کرد بهتر است این اطلاعات از مراجع مرتبطی مانند ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات یا در صورت نیاز نهادهای امنیتی کسب شود

به دنبال این خبرها و ابراز نگرانی بخش های مختلف از هک شدن سایت های دولتی و شایعاتی مبنی بر مورد هجوم قرار گرفتن بیش از 90 سایت توسط گروه های منتسب به داعش، ابوالحسن فیروز آبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی - که در یکی از رسانه ها ظاهرا خبر هک سایت ها به نقل از وی تکذیب شده بود، شفاف سازی کرد و گفت صورت گرفتن حملات هکری را تکذیب نکرده بلکه بر این نکته تاکید داشته که نباید به این موضوع دامن زد.
فیروزآبادی البته در ارتباط با تعداد سایت هایی که مورد حمله قرار گرفتند اظهار کرد بهتر است این اطلاعات از مراجع مرتبطی مانند ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات یا در صورت نیاز نهادهای امنیتی کسب شود.
وی همچنین با اشاره به هشدارهای متعددی که طی سال های گذشته در ارتباط با بحث امنیت فضای مجازی مطرح شده، توضیح داد: طی سال های اخیر در حوزه امنیت فعالیت های خوبی صورت گرفته و در اکثر وزارتخانه ها و نهادها بخشی برای حراست IT تشکیل شده است و اکنون از نظر نرم افزاری و سخت افزاری از تجهیزات خوبی استفاده می شود، اما متاسفانه گاهی در به کارگیری نرم افزارهای امنیتی دقت کافی به عمل نمی آید در حالی که در کل کشور در این حوزه توان تکنیکی و نیروی انسانی قوی و خوبی وجود دارد.
پس از آن، محمود واعظی- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - امروز نیز هک شدن یکی از سایت های دولتی را تایید و اعلام کرد که با انجام بررسی ها مشخص شده IP این هکر در یکی از کشورهای اروپایی است و بیان کرد اقداماتی برای برقراری امنیت انجام شده است و همچنین از لزومات بحث شبکه ملی اطلاعات را رعایت کامل مسائل امنیتی این چنینی دانست.
واعظی با بیان این که از گذشته روش ها و برنامه های مختلفی برای صیانت از اطلاعات وجود داشته، تاکید کرد: اتفاقات امنیتی تنها مربوط به ایران نیست، بلکه در همه جای دنیا رخ می دهد و حتی در آمریکا و اروپا نیز برخی از سایت ها به هر دلیل هک می شود.

اتفاقات امنیتی تنها مربوط به ایران نیست، بلکه در همه جای دنیا رخ می دهد و حتی در آمریکا و اروپا نیز برخی از سایت ها به هر دلیل هک می شود

اما در این میان، به دلیل شایعات روزهای گذشته مبنی بر هک شدن سایت های ایرانی توسط گروهی با نامی مشابه داعش که عده ای  آن را به اشتباه به داعش نسبت دادند، برخی از هکرهایی که به نظر ایرانی هستند، اقدام به هک کردن سایت های عربستانی کردند و ظاهرا شرایط به گونه ای پیش رفت که عربستان IPهای ایران را بسته است تا جلوی این حملات را بگیرد و از طرفی چندین سایت در ایران نیز با اختلال مواجه شده و یا مورد هک قرار گرفتند.
در این خصوص امیر صفری فروشانی، ازکارشناسان امنیت فضای مجازی روند این حملات دوجانبه و ادامه این حملات به عنوان تلافی را نادرست دانست و بیان کرد: رفتار خودجوش هکرها در حمله به سایت های خدماتی و دولتی امری محکوم است و اگر زمانی یکی از سایت های ما به هر دلیلی هک می شود راهکار درست آن است که به جای تلافی که از سوی مراجع قانونی، پلیس فتا و اینترپل قابل پیگیری است، به امنیت توجه بیشتری نشان داده و راه بروز مشکل را پیدا و آن را حل کنیم.
صفری همچنین با اشاره به این که مشخص نیست چه سیاستی پشت این حملات وجود داشته و چرا در میان تمام سایت های مهم سایتی مانند مرکز آمار مورد انتخاب قرار می گیرد، اظهار کرد: آنچه مهم است آنکه طی سال های گذشته در موارد متعدد شاهد بوده ایم که سازمان های مختلف مباحث امنیتی را چندان جدی نگرفته اند و برای تامین امنیت تنها به چند نرم افزار ساده بسنده کرده اند، در حالی که باید توجه داشت افرادی که در حوزه IT یا امنیت کار می کنند مانند یک مانند کارمند ساده نیستند و باید معیارهای مختلف و تخصصی را برای به خدمت گرفتن آنها در نظر گرفت.
این کارشناس امنیت در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با توجه به مسائل پیش آمده در خصوص موضوع حج چنین اتفاقاتی رخ داده باشد، بیان کرد: ممکن است عده ای با توجه به این موضوع بگویند که دو کشور قصد دارند یکدیگر را تحت فشار قرار دهند، اما کلا این روند حمله به وب سایت های خدماتی و دولتی در هیچ جای دنیا اینقدر به صورت رسمی و روشن صورت نمی گیرد.
صفری ادامه داد: در موارد متعدد شاهدیم که هک وب سایت ها و از سرویس خارج کردن وب سایت ها با حملات DDOS (انکار سرویس) حتی با هزینه بسیار کمی در حد 5 دلار نیز امکان پذیر است و ارزش چندانی ندارد. اما متاسفانه برخی از روی تعصب، بدون منطق و خلاف قوانین چنین حملاتی را صورت می دهند که در نهایت این موضوع تنها باعث بدنام شدن کشورها در این حوزه می شود.
در نهایت، با توجه به اینکه هک شدن سایت مرکز آمار تایید شده و صرفنظر از اینکه اصولا چرا سایتی مانند مرکز آمار باید مورد هک قرار بگیرد و اینکه این هک توسط کدام گروه و با چه هدفی انجام شده است، لزوم توجه جدی به مسائل امنیتی رنگ جدی تری به خود می گیرد، زیرا در کنار مورد حمله قرار گرفتن اطلاعات خصوصی افراد، عدم صیانت از سایت ها و اطلاعات داخلی مانند لکه ننگی بر دامن حوزه های امنیتی و فناوری اطلاعات است.


منبع : ایسنا