تبیان، دستیار زندگی
شاید از آن دسته افرادی باشید که از مهمانی های کوچک گرفته تا مسافرت های تفریحی و سیاحتی، همواره از گوشی موبایل خود به عنوان دوربین عکاسی استفاده می کنید و تصور سفر بدون دوربین گوشی برای شما غیرممکن باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با لنز های موبایل آشنا شوید

شاید از آن دسته افرادی باشید که از مهمانی های کوچک گرفته تا مسافرت های تفریحی و سیاحتی، همواره از گوشی موبایل خود به عنوان دوربین عکاسی استفاده می کنید و تصور سفر بدون دوربین گوشی برای شما غیرممکن باشد.

فرآوری: سید محمد امین سعادت- بخش دانش تبیان

لنز

در یکی دو سال گذشته برخی شرکت های تولید کننده لوازم جانبی موبایل، اقدام به تولید لنز موبایل مکمل برای دوربین موبایل کرده اند. شرکت LIEQI یکی از این شرکت ها است که لنزهای با کیفیت و متنوعی تولید کرده که به اکثر قریب به اتفاق گوشی های امروزی قابل اتصال است.
با هم مروری بر حالت های مختلف عکاسی و لنزهای مخصوص موبایل ارائه شده توسط این شرکت خواهیم داشت.

لنز موبایل ماکرو  Macro :

ماکروگرافی از زیرشاخه های رشته عکاسی است. شاید در تلویزیون یا اینترنت، عکس هایی از حشرات یا گل ها یا چشم انسان مشاهده کرده اید که شما را به کنجکاوی وا داشته است.
یا اینکه در مسافرت هستید و گل زیبایی دیده اید و می خواهید از فاصله بسیار نزدیک عکسی از آن تهیه کنید. که البته گاهی با نزدیک شدن زیاد به سوژه، دوربین شما به خوبی فوکوس نمی شود و سوژه تار می افتد، و در نتیجه شما نمی توانید از آن نزدیکی که دلخواه شماست عکاسی کنید و مجبورید که اندکی گوشی را عقب تر بگیرید؛ اما هنگامی که که به عقب می روید گل کوچک تر می شود و شاید هدف شما را برآورده نسازد. اما دلیل این تار شدن چیست؟ دلیلش نوع لنز شماست. در حقیقت هر لنزی توانایی نزدیک شدن به اشیاء تا فاصله مشخصی را دارد و اگر از آن فاصله نزدیکتر شود، دیگر توانایی فوکوس کردن را ندارد. مثلا توانایی فوکوس لنز شما حداکثر تا 25 سانتیمتر است و اگر فاصله شما با شیء مورد نظر24 سانتیمتر شود تصویر تار می شود. یکی از محصولات شرکت LIEQI، لنزهای ماکرو هستند. شما با استفاده از این لنزها می توانید تا فاصله ای بیشتر از لنز گوشی خود به اشیاء نزدیک شده بدون اینکه نگران تار شدن تصویر باشید.

واحد اندازه گیری در این لنزها بر اساس X است و هرچه عدد بالاتر باشد شما توانایی نزدیک شدن بیشتری به اشیاء را خواهید داشت.

لنز

لنز موبایل زوم :


گاهی پیش می آید که بخواهید بدون نزدیک شدن به سوژه از آن عکس بگیرید. در این صورت شما از آپشن "زوم" استفاده خواهید کرد. برای مثال عکس برداری از حیواناتی که با نزدیک شدن ما فرار می کنند گرفته تا عکس گرفتن از یک تپه بلند یا سوی دیگر یک دریاچه. اما اشکالی که در اینجا وجود دارد این است که دوربین گوشی های موبایل به هیچ وجه در مقوله زوم عملکرد رضایت بخشی ندارند. به این صورت که هم دامنه زوم کردن آنها پایین است،و هم اینکه با زوم کردن به شدت با افت کیفیت مواجه می شویم. با این وجود لنزهای زوم یا تلسکوپ دستیار بسیار خوبی برای این موارد به شمار می آیند. شرکت LIEQI با ارائه لنزهای تلسکوپی و تله، با کمترین افت کیفیت شما را به سوژه مورد نظر نزدیک می کند.

لنز

لنز واید و سوپر واید :

مسافرت کردن و بازدید از طبیعت یا مکان های تاریخی، یک عنصر جداناشدنی از زندگی ما است. این سیر و سیاحت زمانی جذابیت بیشتری پیدا می کند که قصد داشته باشید بوسیله عکس، این مناظر را با دیگران هم به اشتراک بگذارید تا احساس خوب و لذت بخش خود را به دیگران منتقل کرده و آنها را هم به بازدید از آن مکان ها ترغیب کنید. یکی از مشکلاتی که در عکاسی از مناظر طبیعی بوجود می آید زاویه دید کم لنز است.
برای مثال شما قصد دارید از 10 خانه که در کنار هم هستند عکس بگیرید اما دوربین شما فقط 8 خانه را در کادر جا می دهد و2 خانه بیرون از کادر قرار گرفته و در عکس نهایی نمی افتند. یا اینکه قصد دارید از یک منظره کویری یا درختان یک جنگل عکس بگیرید و تمامی آنچه می خواهید در کادر نمی افتد.
از دیگر مصادیق لنز واید که امروزه به شدت مورد توجه و استفاده است، همان عکس های سلفی می باشد. بارها برای تان پیش آمده که می خواستید از خودتان در کنار منظره در پس زمینه عکس بگیرید،اما محدودیت زاویه دید دوربین از زیبا شدن عکس شما جلوگیری کرده است. و یا اینکه قصد گرفتن سلفی دست جمعی داشته اید و نتوانستید همه ی افراد را درون قاب جا دهید.
یکی از بهترین و به صرفه ترین راه ها برای حل این مشکل، استفاده از لنزهای Wide یا Super Wide است. این لنزها پس از اتصال به گوشی شما زاویه دید بیشتری را برای شما فراهم می کنند تا اشیاء بیشتری در تصویر جا شوند. شرکت LIEQI با تولید لنزهای Wide و Super Wide مسئله زاویه دید زیاد بدون دایره ای شدن تصویر را برای کاربران خود فراهم کرده است.


لنز فیش آی :


شاید با خود فکر کرده باشید که لنزها به شکل دایره هستند اما چرا تصاویری که با لنزها می گیریم به صورت مستطیل می شوند؟ دلیل آن این است که لنز به شکل دایره است،اما سنسور دوربین که عکس را ثبت می کند به شکل مستطیلی می باشد. تصویری که از لنز عبور می کند بصورت دایره بر روی سنسور می افتد، اما تنها مساحت مستطیل شکل محاط بر آن دایره ثبت می شود.عکاسی

لنز فیش آی نیز به نوعی تقویت شده ی لنز واید بحساب می آید که زاویه دید بسیار بیشتری را ارائه میدهد. اما از آنجایی که در ثبت این زاویه با مشکل روبرو می شوید،لنز فیش آی برعکس عمل می کند و تصویر را آنقدر متراکم می کند تا تصویر دایره ای درون سنسور مستطیلی محاط شود.

ایفل


شرکت LIEQI لنزهای Fish Eye (چشم ماهی) بسیار با کیفیت و مناسبی را تولید کرده است که زاویه دید 180 درجه ای و بالاتر را به شما می دهد. با استفاده از این لنزها می توانید حداقل 180 درجه از محیط را در یک عکس بگنجانید.

لنز پلاریزه:


یکی از مشکلات کاربران هنگام عکاسی، انعکاس تصویر خود در اشیاء است که بسیار آزار دهنده است و باعث خراب شدن عکس می شود. فرض کنید در هنگام مسافرت به یک برکه می رسید و قصد دارید از صدف ها یا ماهی های درون آن عکس بگیرید.
اما پس از عکس گرفتن متوجه می شوید تصویر خودتان یا درخت کنار برکه در آب افتاده و نه ماهی و نه صدف در عکس مشخص نیست مثال دیگر عکاسی از اشیاء شیشه ای است. در این موارد هم بارها مشاهده می کنید تصویر خودتان یا اشیاء پشت سرتان در تصویر می افتد و عکس را خراب می کند. راه حل این مشکل هم پیدا شده است. شرکت LIEQI لنزهایی با نام CPL یا پلاریزه تولید کرده است تا با استفاده از این لنزها اشعه های با زاویه خاص از تصویر شما حذف شده و عکاسی از سطوحی مانند آب یا شیشه برای شما مشکل آفرین نباشد.

لنز


با اقتباس از سایت زومیت