تبیان، دستیار زندگی
چهار سال است که ازدواج کرده ام و مشکلی که برایم مساله ساز شده تنبلی شوهرم در انجام کارهای خانه است. به عنوان مثال وقتی وسیله ای در خانه خراب می شود و با یک تعمیر ساده قابل درست شدن است ولی همسرم بی اعتنایی می کند و تعمیر آن را پشت گوش می اندازد و امروز و
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با همسر بی مسئولیتم چگونه رفتار کنم؟

چهار سال است که ازدواج کرده ام و مشکلی که برایم مساله ساز شده تنبلی شوهرم در انجام کارهای خانه است. به عنوان مثال وقتی وسیله ای در خانه خراب می شود که با یک تعمیر ساده قابل درست شدن است ولی همسرم بی اعتنایی می کند و تعمیر آن را پشت گوش می اندازد و امروز و فردا می کند. کلا در تمامی امور اینگونه است و اصلا کمکی به من نمی کند و چون دارای فرزند 5 ماهه هستم از انجام تمام امور منزل به تنهایی عاجزم و نیازمند کمک همسرم هستم. لطفا من را راهنمایی کنید که چگونه با همسرم رفتار کنم تا کمک من باشد؟

مشاور: عطاریان -مرکز مشاوره تبیان
مرد تنبل در خانه

برای ایجاد انگیزه در شوهرتان از این اصل مهم غافل نشوید که باید تمام پیش فرضهای خود درباره این که مردان باید چه چیزهایی را بدانند یا توانایی انجام چه کارهایی را باید داشته باشند، دور بریزید. شوهرتان را آنگونه که هست بپذیرید. مطمئن باشید که اگر او را همان طور که هست و بدون اعمال هر گونه قید و شرطی بپذیرید به بهترین شکل ممکن او را برای خود تشویق و تهییج کرده اید.

همان طور که خانم ها علاقه دارند مورد توجه و علاقه شوهرشان باشند، مردان نیز به احترام همسرشان نیازمند هستند. همچنین همان طور که زنان انتظار دارند عشق و علاقه شوهرشان به آنها بدون هیچ قید و شرطی باشد(صرف نظر از اینکه خانه داری یا آشپزی شان خوب باشد یا نه و یا صرفنظر از اینکه نسبت به زمان ازدواج شان تغییرات ظاهری زیادی کرده باشند)، مردان نیز خواهان احترام بی قید و شرط همسرشان هستند.

به شوهرتان اجازه اشتباه کردن بدهید

شاید سخت ترین مرحله کار همین باشد. سریع ترین روش برای از بین بردن علاقه و اعتماد به نفس مردان، انتقاد کردن از تلاش و کوشش آنها برای کمک به شما در امور منزل است. منظور ما از انتقاد، تمرکزهای نامعقول و تندخویانه بر اشتباهات همسراست وگرنه گفتن نکات دوستانه و یا نکات انتقادی سازنده معمولا با بروز هیچ مشکلی همراه نیست. اگر اصرار دارید که حتما کاری مطابق با دستور العمل شما انجام شود، بهتر است از شوهرتان تقاضای کمک نکنید و آن کار را خودتان انجام دهید نه اینکه مسئولیتی را بر عهده همسرتان بگذارید و بعد دایما وی را تحت کنترل قرار دهید که مسئولیتش را چگونه انجام می دهد؟

بر خلاف تصور عامه زنان که معتقدند مردان می توانند ببینند که چقدر پر مشغله هستیم، میتوانند ذهن ما را بخوانند، نیازمندی ما را ببینند و ... مردان قادر به هیچ یک از این کارها نیستند.

چنانچه همسرتان در انجام مسئولیتهای محوله از شما کمک خواست، از هیچ راهنمایی دریغ نکنید اما در غیر این صورت نیازی به دخالت دائم شما نیست و بهتر است کمی سکوت کرده و انجام کار را بر عهده همسرتان قرار دهید. اگر در رفتارهای همسرتان اشتباهی را مشاهده می کنید بلافاصله و با تندی و خشونت مساله را به ایشان گوشزد نکنید بلکه در پایان شب و بعد از اتمام فعالیتهای روزانه می توانید در یک محیط دوستانه نکات لازم را به شوهرتان تذکر دهید. از این طریق نه تنها در هنگام انجام مسئولیتها به همسرتان غر نزده اید بلکه فرصت یک آموزش مناسب را به وی داده اید. برای شوهرتان این اقدام بسیار دوست داشتنی و شگفت آور خواهد بود و به این ترتیب ضمن آنکه رفتار او را اصلاح کرده اید زمینه را برای آنکه در کارهای آتی به شما بیشتر کمک کند، افزایش داده اید.

در هنگام تذکر دادن، صحبت خود را با یاد آوری کارها یا فعالیتهایی که به خوبی انجام داده است، شروع کنید و سپس در کمال احترام و مهربانی نکات اشتباه را گوشزد کنید.

از سعی و تلاش شوهرتان در انجام امور خانه تشکر کنید

کمک و حمایت همسرتان از خود را،( حتی اگر همه چیز آن طور که می خواستید انجام نشده است)بدون تشکر باقی نگذارید. با این کار او را برای کمک بیشتر به خودتان ترغیب و تشویق می کنید. حتما به او بگویید که چقدر کمک شان در انجام سریع کارها موثر بوده است.

موقعیت شناسی خود را تقویت کنید

همسر شما فشارها و سختی های مختلفی از طرف جامعه و محل کارش تحمل می کند. همواره مدافع و مشوق و طرفدار شوهرتان باشید. در این صورت بدون نیاز به کوچکترین غرولند شوهرتان متحول می شود. وقتی شما از همسرتان به خاطر آنچه که هست قدردانی می کنید او نیز برای خوشحالی شما از هیچ کاری پرهیز نخواهد کرد.

اگر به کمک و حمایت همسرتان نیاز دارید، حتما به او بگویید

از شوهر خود توقع ذهن خوانی نداشته باشید

بر خلاف تصور عامه زنان که معتقدند مردان می توانند ببینند که چقدر پر مشغله هستیم، میتوانند ذهن ما را بخوانند، نیازمندی ما را ببینند و ... مردان قادر به هیچ یک از این کارها نیستند. ممکن است شما گرفتار یک شغل تمام وقت پر مشغله، بچه ها، کارهای خانوادگی، و خانه داری و ... باشید و به این ترتیب فشار و مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس کنید. در صورت وقوع چنین شرایطی بهتر است که محترمانه از شوهرتان بخواهید که کمکتان کند.
برنامه ریزی داشته باشید. مثلا امروز با همسرتان در مورد تعمیر اتو صحبت کنید و توافق کنید که مثلا پنجشنبه که سرش خلوت تر است اول این کار را انجام دهید حتی آن را به صورت یادداشت بر روی یخچال یا آینه خانه بچسبانید.

سعی کنید تمام کارهای خانه را همین گونه اولویت بندی کنید تا کم کم انجام شود.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پس از ازدواج اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره پس از ازدواج اینجا کلیک کنید.