تبیان، دستیار زندگی

جراحی افتادگی پلک چشم

رفع افتادگی پلک چشم یکی از مهم‌ترین عوامل در زیباتر شدن افراد به حساب می‌آید. علاوه بر جنبه‌ی زیبایی گاهی لازم است برای اصلاح دید افراد، پلک چشم تحت جراحی قرار بگیرد. از آن جا که جراحی‌های این چنینی بسیار کم اتفاق می‌افتد، اغلب مردم از چگونگی و انواع آن بی‌خبرند. در این مطلب سعی داریم شما را بیشتر با جراحی رفع افتادگی پلک آشنا کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

افتادگی پلک چشم، جراحی افتادگی پلک چشم، پلک چشم،
هنگامی که از اصطلاح " کشیدن پلک چشم " استفاده می‌کنیم، منظور بیشتر پلک بالایی چشم است و این عمل جراحی به صورت‌های مختلف انجام می‌شود که شامل برداشتن پوست اضافی و یا حذف چربی‌های اضافی و یا قسمتی از عضله اطراف چشم است.

نوع نادر عمل جراحی کشیدن پلک چشم مربوط به قسمت‌های پایینی و پلک پایینی چشم می‌شود. اگر زیر چشم پف وجود داشته باشد می توان خیلی راحت و بدون ایجاد برش قابل مشاهده، چربی داخل آن را تخلیه کرد و یا کارهای لازم دیگر را روی آن انجام داد.

عمده‌ترین خطری که پس از این گونه جراحی‌ها وجود دارد، خونریزی بیش از حد و کبودی زیاد و عدم تقارن است

 

همه روش‌ها به صورت سرپایی انجام می‌گیرد

برای عمل جراحی پلک بالایی چشم، نیاز به بی حسی موضعی با تزریق آرام بخش و یا بدون آن است، اما در هر صورت نیاز به بیهوشی کلی نیست.

قبل از عمل جراحی، پزشک قسمت‌هایی که نیاز به حذف شدن دارد را علامت‌گذاری می‌کند.

سپس با یک چاقوی جراحی کوچک و یا یک دستگاه برش جراحی، قسمت‌های علامت‌گذاری شده را حذف و بعد از آن بخیه می‌کند.

اگر نیاز باشد پف زیر چشم حذف شود، این کار بدون ایجاد برش قابل مشاهده ای انجام می‌گیرد. اما به هر حال این نوع عمل، کمی پیچیده تر بوده و نیاز به داروهای مسکن دارد.

همه‌ی روش‌های ذکر شده نیاز به لیزر درمانی برای بهبود زخم‌ها و قسمت‌های آسیب دیده دارند.

دوران بهبود معمولا خیلی کوتاه است

بالا کشیدن پلک بالایی چشم با کمی تورم و کبودی همراه است و اکثر مردم خودشان می‌توانند پس از عمل رانندگی کنند، هر چند که پزشکان هرگز توصیه نمی‌کنند.

برای برخی افراد میزان کبودی و تورم کمی بیشتر است، اما به طور معمول پس از چند روز بهبودی حاصل می‌شود و پس از سه یا پنج روز بخیه‌ها باز می‌شوند و از روز ششم همه چیز به روال عادی بر می‌گردد.

بهتر است در بیست و چهار ساعت اول از کیسه یخ استفاده شود تا تورم به حداقل برسد. همچنین باید از قطره‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها نیز برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد. ولی از آن جا عمل جراحی پلک پایینی چشم کمی پیچیده‌تر است، پس از جراحی به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز است.

ممکن است عوارضی وجود داشته باشد

عمده‌ترین خطری که پس از این گونه جراحی‌ها وجود دارد، خونریزی بیش از حد و کبودی زیاد و عدم تقارن است، یعنی ممکن است پزشک به اشتباه پوست یک چشم را بیشتر و یا کمتر از چشم دیگر بکشد و یا آن قدر پوست کشیده شود که فرد هنگام خواب و یا پلک زدن دچار مشکل شود که البته این عارضه آخری خیلی خیلی نادر است.

همیشه مشکل بینایی نیست

آسیب‌های ناشی از تابش زیاد نور خورشید و یا پیری باعث می‌شود که پوست خاصیت کشسانی خود را از دست داده و فرد دچار افتادگی و تاخوردن پلک از وسط شده و در بینایی دچار مشکل شود. اگر پزشک به مشکل بینایی فرد مراجعه‌کننده مشکوک شود، چند آزمایش برای بررسی میزان بینایی انجام می‌دهد.

اگر مشکل بینایی تشخیص داده نشود، ممکن است فرد برای زیبا تر شدن بخواهد تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

تأثیر عمل جراحی همیشگی نیست

بعد از عمل جراحی ممکن است در درازمدت تابش اشعه ماورای بنفش نور خورشید و پیری دوباره از خاصیت الاستیکی یا کشسانی پوست بکاهد. البته این اتفاق آنقدر شدید نیست که نیاز به عمل دوباره باشد، اما خب چشم، دیگر مانند حالت اول خود نخواهد بود. ورزش چشم و پوست صورت می‌تواند از افتادگی پوست تا حد زیادی جلوگیری نماید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.