تبیان، دستیار زندگی
رولزرویس نمونه ی خاصی از فانتوم دو درب را در دو نسخه ی کوپه و روباز با نام زِنیت معرفی کرد که از امکانات لوکس خاص و بیشتری نسبت به نمونه های استاندارد فانتوم بهره می برند. این خودروها از لوکس ترین محصولات تولیدی رولزرویس تا به امروز هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی رولز-رویس فانتوم زنیت: کوپه و روباز

رولزرویس نمونه ی خاصی از فانتوم دو درب را در دو نسخه ی کوپه و روباز با نام زِنیت معرفی کرد که از امکانات لوکس خاص و بیشتری نسبت به نمونه های استاندارد فانتوم بهره می برند. این خودروها از لوکس ترین محصولات تولیدی رولزرویس تا به امروز هستند.

بخش دانش تبیان

رولزرویس


یکی از اولین مشخصه های رولزرویس فانتوم زنیت، لاستیک های برند گودیر ایگل آن ها با نوار سفید رنگ در حاشیه است که یادآور فانتوم II مدل 1930 هستند. رینگ های مشکی 21 اینچی به کار رفته در این خودرو در جهت برجسته کردن همین نوار سفید رنگ لاستیک ها به کار رفته است. به هر حال ظاهرا این موضوع اهمیت زیادی برای رولزرویس داشته است.

رولزوریس های زنیت در دو نمونه ی فانتوم کوپه و فانتوم دراپ هد کوپه (نسخه ی روباز) عرضه می شوند که تمامی 50 عدد آن ها تا کنون با قیمت نیم میلیون دلار پیش فروش شده اند. اما زنیت قابلیت ها و امکانات بیشتری نسبت به فانتوم به همراه دارد. محصول جدید رولزرویس از رنگ  بدنه ی ویژه ای بهره می برد که نام های خاصی برای هر کدام تعیین شده است. به عنوان مثال می توان به قرمز مادریا و صورتی میناژ اشاره کرد.

در انتهای استراحتگاه دست ها روی درب ها خودرو، بخشی فلزی تعبیه شده که در حاشیه ی آن نقشه ی کارخانه ی رولزرویس در گودوود انگلیس در کنار شهر ژنو سوئیس یا ویلا دسته ایتالیا، بسته  به کوپه یا روباز بودن خودرو، با لیزر حک شده است. اما دلیل این موضوع معرفی شدن فانتوم کوپه در سال 2006 در نمایشگاه ژنو و فانتوم روباز در سال 2004 در نمایشگاه ویلادسته است. گودوود انگلیس نیز محل کارخانه ی اصلی رولزوریس است.

رولزرویس

اما رولزرویس های زنیت از تعدادی امکانات سوپرلوکس برخوردار هستند. این خودروها در بخش صندوق عقب خود دارای میز تاشوی خاصی هستند که با باز شدن، علاوه بر مکانی مخصوص برای نوشیدنی و لیوان، دارای بخشی چرمی برای نشستن نیز هستند. لاستیک های زنیت از نوع پنچررو هستند؛ به همین دلیل لاستیک زاپاس از بخش زیرین صندوق عقب حذف شده و به جای آن یخچالی مخصوص تعبیه شده است که از داخل کابین خودرو نیز قابل دسترسی است.

در داخل کابین نیز رولزرویس زنیت از مرغوب ترین قطعات و چرم جهان بهره برده اند و ترکیب رنگ صندلی های و داشبورد به صورت سفارشی توسط خریدارد تعیین خواهد شد. اما یکی از نکات جالب این خودرو، تعبیه ی پلاکی بسیار لوکس در محلی مخصوص در وسط داشبورد جلو است که روی آن نام خودرو و شماره شاسی آن حک شده است.

هنوز در داشبورد رولزرویس شاهد استفاده ی گسترده از آلومینیوم و فولاد هستیم. اطراف کیلومتر شمارها، کلید ها و محل قرارگیری لیوان ها، بخشی از کاربرد فلز در کابین این خودروها است. در بخش قوای فنی و سیستم انتقال قدرت نیز زنیت تفاوتی با نمونه  ی استاندارد فانتوم ندارد.

در حال حاضر امکان خرید زنیت وجود ندارد و اگر شخصی تنها به خرید رولزرویس کوپه یا روباز علاقه داشته باشد، گزینه ای دیگر به جز خریداری مدل های دان و ریس ندارد.


منبع: زومیت