تبیان، دستیار زندگی
کتاب عرفان علوی از منظر نهج البلاغه در بازار نشر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب عرفان علوی از منظر نهج البلاغه در بازار نشر

کتاب عرفان علوی

تبیان به نقل از گزارش روز شنبه خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا ،کتاب سیر و سلوک یا عرفان علوی از منظر نهج‌البلاغه نوشته علی رهبر در قالب 15 درس تدوین و از سوی انتشارات بنیاد بعثت با همکاری موسسه نهج‌البلاغه روانه بازار شد.
معرفت، عرفان و توحید، معرفت خویشتن خویش، معرفت، استعدادهای سلوک، معرفت راه، عرفان و راهنما، عقل و فکر، دل و ذکر، بیداری، صبوری، توکل، مراقبت، ریاضت، محاسبه، رضا و تسلیم و عشق و فناء عناوین این کتاب را تشکیل می‌دهد.
در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: گنجینه عرفان ناب و برگرفته از زلال و دانش به حق متصل نبوی؛ در قالب کلام و سیره علوی، قرن‌ها است که در اختیار ما است. اما دست حاجت به سوی این و آن دراز کرده‌ایم و گاه به غلط، تصوف و عرفان را مترادف می‌گیریم و فلان را پدر عرفان نظری می‌نامیم، در حالی که همه آن‌ها گدایان یک جمله عرفانی مولای عارفان حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) هستند.
مولف در مبحث عرفان و راهنما نوشته است: نسل نوین جویای عرفان نباید به دنبال سراب‌های فریبنده بروند که اگر عرفان را شناخت خدا از راه دل می‌دانیم، این عرفان را خداوند اولین ‌بار در اسلام، به رسول محبوبش ارائه کرد. مگر اینکه هر گروهی و هر شخصی از گوشه‌ای از این زمین از جای برمی‌خیزد و ادعای عرفان می‌کند، بخواهیم به ندای کاذب او گوش فرا دهیم. امروز، اسم عرفان را بر روی بسیاری از حالات و وجد و سماع و حرکات موزون و گاه بی‌قیدی و بی‌خدایی در عرفان‌های کاذب می‌گذارند و جوان بی‌خبر از حقیقت عرفان، پاکدامنی خود را در معرض تباهی قرار می‌دهد و حال آنکه اول قدم در عرفان ناب، طهارت روحی و تسلط عقل و دین بر نفس اماره و هوای نفس است.
کتاب سیر و سلوک یا عرفان علوی از منظر نهج‌البلاغه با شمارگان یک‌هزار نسخه در 169 صفحه، به بهای 800 هزار ریال از سوی انتشارات بنیاد بعثت راهی بازار نشر شده است.
فراهنگ ** 9022** 1569


www.irna.ir

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.