تبیان، دستیار زندگی
حال می رسیم به درس هایی که شما آن ها را اصلاً بلد نیستید یا قبلاً نخوانده اید. به برنامه و زمانی که در دست دارید، توجه کنید. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهمیت دروس عمومی در کنکور(3)

خوب حال می رسیم به درس هایی که شما آن ها را اصلاً بلد نیستید یا قبلاً نخوانده اید. به برنامه و زمانی که در دست دارید، توجه کنید. اگر فکر می کنید که می توانید چند درس از عمومی ها، (به خصوص ادبیات و دین و زندگی) را در این مدت بخوانید، حتماً این کار را انجام بدهید؛ اما اگر فکر می کنید که با اختصاص این وقت به سایر دروس، چه عمومی های دیگر و چه اختصاصی ها، نتیجه بهتری می گیرید، از آن ها صرف نظر کنید.

کنکور

دسته دوم از این گروه، همان طور که اشاره کردیم، کسانی هستند که تا الان عمومی ها را اصلاً نخوانده اند و وقت کافی در اختیار ندارند. این گروه، وضعیت خوبی در درس های اختصاصی نیز ندارند و تصمیم گرفته اند که از بعد از عید و در حال حاضر شروع به مطالعه کنند.

قبل از هر چیز به این عزیزان، یک «آفرین» و «خدا قوت» می گوییم و تأکید می کنیم که نگران چیزی نباشید و بدون فکر کردن به مسائلی که فقط باعث از بین بردن زمان و انرژی شما می شود، فقط به اهدافتان فکر کنید و بدانید که هر ساله، داوطلبان زیادی مثل شما وجود داشته اند که بعد از عید، شروع به مطالعه کرده و بخوبی موفق شده اند تا آزمون سراسری را پشت سر گذاشته و نتیجه خوبی کسب کنند؛ پس شما در این زمینه خاص، اولین نفر نیستید و آخرین فرد هم نخواهید بود. منتظر چه هستید؟ فقط کافی است که با یک انرژی و روحیه عالی، همت و توان مثال زدنی، برنامه ریزی خوب و با توکل به خدا قدم در راه بگذارید و پیروز شوید.

شما داوطلب عزیزی که در این شرایط قرار دارید و اکنون تصمیم به مطالعه گرفته اید، باید تلاش کنید تا حتی اگر شده است، یک یا دو درس عمومی را هم به برنامه خود اضافه کنید. نگران درس های نخوانده اختصاصی خود نباشید؛ بلکه به این نکته توجه کنید که یادگیری درس های عمومی، به خصوص درس هایی که حفظی هستند، وقت نسبتاً کمی را از شما می گیرد؛ اما در عوض، جواب دادن به این درس ها باعث می شود تا شما از رقبایتان عقب نیفتید؛ پس سعی کنید که حتی اگر شده است، وقت کمی را به دروس عمومی اختصاص دهید و در آن زمان مورد نظر به مطالعه و تست زنی این درس ها بپردازید.

کنکور

انجام این کار، بهتر از آن است که به طور کلّی آن ها را از برنامه خود حذف کنید. اگر به هیچ عنوان نتوانستید دروس عمومی را مطالعه کنید و وقت کوتاهی در اختیار داشتید، به تست هایی در دروس عمومی مراجعه کنید که همراه با جواب است، و پس از مطالعه تست، از میان گزینه ها، به تستی که درست بوده است و جواب را دربر دارد، نگاه کنید. انجام این کار باعث می شود تا شما حداقل در مدت کوتاه، مطالب کمی را یاد بگیرید. بهتر است که این تست ها را از میان تست های آزمون سراسری سال های قبل انتخاب کنید.
 
برای این که نتیجه بهتری از تلاش خود بگیرید، حتماً به این نکات توجه کنید:

  • به دلیل این که بیشتر داوطلبان به دروس اختصاصی، بیشتر اهمیت می دهند، حتماً سعی کنید که مطالعه دروس عمومی را در این وقت باقی مانده فراموش نکنید تا نتیجه بهتری کسب کنید.
  • چون دروس عمومی، حفظی و فرّار هستند، حتماً در زمان نزدیک به آزمون سراسری، آن ها را دوباره مطالعه و مرور کنید.
  • تست زنی در دروس عمومی را به عنوان بخشی از مطالعه خود در برنامه امتحانی تان بگنجانید. علاوه بر این که پس از هر بار مطالعه، چندین تست می زنید، می توانید در ساعاتی خاص از برنامه مطالعاتی تان، که به دروس عمومی اختصاص دارد، تعدادی از همه دروس عمومی یا تعدادی از یک درس مانند ادبیات را تست زنی کرده و خود را در آن درس بسنجید.
کنکور

  • تعادل منطقی و حساب شده بین مطالعه دروس عمومی و اختصاصی حتماً رعایت شود؛ به این صورت که با توجه به وضعیت درسی خود و مطالعه ای که از قبل داشته اید، درصدی منطقی از وقت خود را به دروس اختصاصی و درصدی را نیز به دروس عمومی اختصاص بدهید.
  • در دوره تست زنی، روزانه، یک دفترچه عمومی را از بین کنکورهای پنج سال پیش رشته خود و دیگر گروه های آزمایشی انتخاب کنید و در زمان مقرر از خود آزمون بگیرید. تنوع این آزمون ها باعث افزایش دید طراحانه شما به تست های عمومی شده و می توانید با این کار، مرورهای متعددی را هم انجام بدهید.
  • مجموع ضرایب عمومی ها در تمام گروه های آزمایشی یازده است؛ یعنی این دروس، برابر چند درس اختصاصی، تاثیر گذار و مهم هستند؛ پس عمومی ها را جدی بگیرید و خوب دریابید.

مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع: پیک سنجش
تهیه و تنظیم: مریم فروزان کیا