تبیان، دستیار زندگی
در یک پژوهش ملی، جوانان اعلام کردند که اولین اولویتشان برای انتخاب همسر، داشتن شغل و درآمد مناسب است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمارهای عجیب از دید جوانان ایرانی به مساله ازدواج

در یک پژوهش ملی، جوانان اعلام کردند که اولین اولویتشان برای انتخاب همسر داشتن شغل و درآمد مناسب است.

بخش همسان گزینی تبیان
آمارهای عجیب مساله ازدواج

پژوهشگاه علوم و انسانی و مطالعات فرهنگی در ویژه نامه دو فصلنامه پژوهشنامه زنان خود نتایج پژوهشی در خصوص ازدواج جوانان را منتشر کرده که حاوی نکات جالبی در خصوص دید جوانان درباره تشکیل خانواده و زندگی مشترک و نیز انتخاب همسر است. در اینجا ده نکته جالب توجه از این پژوهش که با مصاحبه و پیمایش 3 هزار دختر و پسر مجرد 18 تا 34 ساله انجام شده، انتخاب شده است. لازم به ذکر است که این پژوهش توسط محمد آقاسی و فاطمه فلاح مین باشی انجام شده است.

67  درصد کل افرادی که در این پژوهش شرکت کردند با ازدواج کردن موافق بودند، 14 درصد مخالف ازدواج بودند و 19 درصد هم گفتند که نظری بینابین دارند. جالب است بدانید که به طور کلی میزان موافقت زنان با اصل ازدواج و نیز مخالفت آنان با این کار، بیش از مردان است.

اگر قرار باشد که ملاک انتخاب همسر در میان زنان و مردان، به تنهایی مورد ارزیابی قرار گیرد باید بدانید که داشتن شغل و درآمد مناسب برای زنان در اولویت اول است ولی مردان در اولویت اول خود به دنبال زنی عفیف و پاکدامن هستند.

در پاسخ اینکه با در نظر گرفتن همه شرایط آیا در حال حاضر قصد ازدواج دارید، کمی نتایج متفاوت است چون 72 درصد گفته اند چنین قصدی دارند و 28 درصد گفته اند در شرایط فعلی تصمیمی برای ازدواج ندارند. این بدان معناست که در پاسخ به این سوال، افراد مایل به ازدواج، نسبت به سوال قبلی رشد داشته اند.  بیشترین میزان موافقت با ازدواج در گروه سنی 18 تا 21 سال است و بیشترین مخالفت با این پدیده هم در گروه سنی 30 تا 34 سال، پس هر چه سن بالا برود؛ میزان موافقت افراد با ازدواج کردن کاهش پیدا می کند.

البته جالب است بدانید که میزان افرادی که نظری بینابین دارند در گروه سنی 22 تا 25 سال بیشتر است.  از نظر آقایان، سن مطلوب برای ازدواج 27 سال و نیم است و سن مطلوب از دید زنان، 23 سالگی است. در حال حاضر میانگین سن ازدواج برای مردان 28 سال و برای زنان 23 سال و نیم است و این بدان معناست که وضع موجود، وضع مطلوب جوانان نیز هست.  در خصوص اینکه چه معیاری برای انتخاب همسر وجود دارد به صورت تجمیعی ( زن و مرد )، داشتن شغل و درآمد مناسب، تفاهم داشتن و برخورداری از عفت و پاکدامنی به عنوان سه معیار با اولویت اول درآمده است.

معیارهایی هم که کمتر از بقیه در اولویت اول نشسته اند عبارتند از: موافق بودن اعضای خانواده، مذهبی بودن و داشتن تحصیلات بالا.  اگر قرار باشد که این موضوع، یعنی ملاک انتخاب همسر در میان زنان و مردان، به تنهایی مورد ارزیابی قرار گیرد باید بدانید که داشتن شغل و درآمد مناسب برای زنان در اولویت اول است ولی مردان در اولویت اول خود به دنبال زنی عفیف و پاکدامن هستند.

در مورد اینکه نظر چه افرادی در انتخاب همسر اهمیت دارد، جالب است بدانید که بیشتر افراد یعنی بیش از 53 درصد، پدرومادر خود را ذکر کرده اند و فقط 38 درصد گفته اند که صرفا خودشان هستند که برای انتخاب همسر دارای حق هستند. در مورد اینکه چرا تاکنون ازدواج نکرده اید به صورت تجمیعی یعنی بدون تفکیک جنسیتی، نیافتن همسر دلخواه با 22 درصد در صدر دلایل قرار گرفته و پس از آن، نداشتن شغل و بالا بودن هزینه زندگی مشترک قرار دارند. با در نظر گرفتن معیار جنسیت، مهم ترین عامل ازدواج نکردن دختران، پیدا نکردن همسر دلخواه است و مهم ترین عامل ازدواج نکردن پسران اینکه شغل مناسبی ندارند. با این حال، در یک نتیجه جالب توجه، جوانان نشان دادند که صرفا به معیارهای اقتصادی توجه ندارند چرا که 47 درصد در پاسخ به اینکه آیا با مهیاشدن شرایط اقتصادی، ازدواج خواهید کرد یا خیر، پاسخ منفی داده اند.  در نهایت جالب است بدانید که از نظر 64 درصد پاسخگویان، در ازدواج لازم است که مرد بزرگتر از زن باشد و بعد از آن 22 درصد گفته اند سن چندان اهمیتی ندارد. کمتر از یک درصد پاسخگویان هم گفته اند که در ازدواج سن زن باید بیشتر از مرد باشد.


منبع: روزنامه هفت صبح