تبیان، دستیار زندگی
نشانه شناسی مفهومی جعبه آینه های مزار شهدا در کتاب «راز جعبه آینه » بررسی می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز جعبه آینه

نشانه شناسی مفهومی جعبه آینه های مزار شهدا در کتاب «راز جعبه آینه» بررسی می شود.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب راز جعبه آینه


کتاب «راز جعبه آینه؛ مطالعه ای نشانه شناسانه پیرامون جعبه آینه های مزار شهدا» به قلم محمدجواد مدرسی، نقاش و پژوهشگر هنر توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد.
در این کتاب با بینشی نزدیک به مفهوم نشانه شناسی و نه با تبعیت از این روش، مجموعه نشانگان ظاهری این سازه ایستاده فلزی (جعبه آینه های مزار شهدا) از قبیل «مکان مندی فقدان»، «پنجره»، «پرده»، «آینه»، گل ها و اشیای مقدس و... بازخوانی و روایت شده است.

«جعبه آینه» وجه شاعرانه و شریف دفاعی است که در فرایند آن، مدافع نشان می دهد که چگونه ایستادن بر مرزهای خانه، پیش از آنکه نوعی استراتژی نظامی باشد، واکنشی مادرانه است.

نویسنده در این کتاب آگاهانه تلاش می کند تا روایت حضوری و صمیمانه اش از فضای محیطی گلزار شهید و اجزای نمادین جعبه آینه به موضوعی علمی و تطبیق مشاهدات با نظریه ها تقلیل نیابد. به این ترتیب اصلی ترین نتیجه «ایستادن» مقابل چندهزار جعبه آینه در گلزارهای مختلف شهدای کشور و «ایستادگی» در مقابل نظریه های علمی و نشانه شناختی، روایتی ناب و تحلیلی است که برای اولین بار از «واکنش مادرانه به جنگ» سخن می گوید.
«جعبه آینه» وجه شاعرانه و شریف دفاعی است که در فرایند آن، مدافع نشان می دهد که چگونه ایستادن بر مرزهای خانه، پیش از آنکه نوعی استراتژی نظامی باشد، واکنشی مادرانه است.
صفحه آرایی کتاب با استفاده از تصاویر چشم نواز رنگی از جعبه آینه ها و حجله ها و نیز طراحی خوب و هدفمند، به خواننده کمک می کند تا هرچه بهتر با سخن راوی همراه شود.
راز «جعبه آینه» با شمارگان دوهزار نسخه و به بهای 200هزار ریال از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.منبع: ایبنا