تبیان، دستیار زندگی
روحانی : طیف افراطی ، مدام علیه دولت سخن می گویند. کارکرد این سخنان این است که برای مدتی افراطی ها را سرگرم می کنیم و از سوی دیگر به طرف غربی نیز پیامی مبنی بر استقلال دولت نسبت به دیگر نهادها داده می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تذکر شدید ناطق نوری به روحانی

روحانی : طیف افراطی ، مدام علیه دولت سخن می گویند. کارکرد این سخنان این است که برای مدتی افراطی ها را سرگرم می کنیم و از سوی دیگر به طرف غربی نیز پیامی مبنی بر استقلال دولت نسبت به دیگر نهادها داده می شود.

بخش سیاست تبیان

روحانی ناطق نوری دولت

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، هفته نامه پنجره در شماره جدید خود نوشته به ماجرای تذکر حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری به حسن روحانی پرداخته و نوشته است: دو قطبی سازی در حاکمیت(پروژه شکست خورده دوم خرداد) از سوی برخی از مشاوران دولت یازدهم به رئیس جمهور پیشنهاد شده است. این پیشنهاد دوقطبی سازی سیاسی با ماهیت فراموشی وعده های اقتصادی دولت یازدهم پیش بینی شده است.

هفته نامه مثلث در تحلیل سخنان اخیر حجت الاسلام روحانی آن را معطوف به وضعیت انتخاباتی دولت و هراس از دفاع از کارنامه خود دانست و در همین راستا نوشت: "شاید یک گمانه در مورد رفتار آقای رئیس جمهور این باشد که او خواهی نخواهی در شرایط فعلی و البته در سال 96 در قامت مدافع وضع موجود خواهد بود و رقبا هم حتما تلاش خواهند کرد که منتقد وضع موجود باشند.

همیشه این گونه است که مدافع وضع موجود بودن از منتقد بودن بسیار سخت تر است. روحانی می خواهد مدافع وضع موجودباشد چه اینکه او می داند دفاع از وضع موجود حتی در میان خودی ها هم میسر نیست. محاسبات عددی او در مورد زمان خروج از رکود و بهبود اقتصاد اشتباه از آب در آمده و آنچه در فرهنگ و سیاست داخلی گفته، چندان به نتیجه نرسیده است. در چنین شرایطی او هم با منتقدان سنتی اش مواجه خواهد بود و هم با کاهش حمایت؛ یعنی سرمایه اجتماعی سال 92.

او برای طبقه ضعیف کار چندانی نکرده و در همه آن چند سال طبقه هدفش را طبقه متوسط انتخاب کرده است اما حتی در این راستا نتوانسته دل طبقه بورژوا و خرده بورژوا را هم به دست بیاورد. پس فقط یک راه باقی مانده است باید منتقد وضع موجود شد! باید در جایگاه اپوزیسیون نشست و تقصیرها را گردن دیگری انداخت.این گویا به تئوری این روزهای برخی مشاوران روحانی تبدیل شده است. رفتن به جایگاه مدافع وضع موجود کار روحانی را تمام می کند. روحانی این روزها شباهت هایی به محمود احمدی نژاد پیدا کرده است. درست مثل روزهای آخر رئیس جمهور سابق شده او حتما راه خطایی می رود."

از سوی دیگر خبرهایی از ائتلاف 92 به گوش می رسد. در دیدار اخیر حجت الاسلام ناطق نوری با آقای حسن روحانی، انتقادات جدی بیان شده است. آقای ناطق نوری در این دیدار از سخنان رئیس جمهور که راوی تقابل در حاکمیت است ابراز نگرانی کرده است. وی اظهار داشته که "شما همه حیثیت سیاسی خود را مدیون حاکمیت هستید. من از این رفتار شما در تعجب هستم. هم علنی و هم غیرعلنی این موضوع را حل کنید."

کلیددار پاستور در مقابل این اظهارات گفته است: "طیف افراطی مدام علیه دولت سخن می گویند. کارکرد این سخنان این است که برای مدتی افراطی ها را سرگرم می کنیم و از سوی دیگر به طرف غربی نیز پیامی مبنی بر استقلال دولت نسبت به دیگر نهادها داده می شود."


منبع : تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .