تبیان، دستیار زندگی
نیروی انسانی یکی از اصلی ترین ابزارهای قدرت امام زمان علیه السلام در راه قیام و ایجاد حکومت عدل جهانی است به همین دلیل نباید از کیفیّت و کمیّت جامعه اسلامی و نقشه های شوم دشمنان در مقابل آن غافل شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتظار؛ یارپروری؛ کمیّت و کیفیّت!

انتظار

دسته اول؛
یاران خاص حضرت که فرماندهان ارشد ایشان خواهند بود. قطعا این دسته از یاران ویژگی‌های منحصر به فرد و ممتازی نسبت دیگران دارند. از نظر تعداد نیز 313 نفر هستند. امیر المؤمنین علیه السلام می‌فرمایند:« إذا قام تجتمع‏ إلیه‏ أصحابه‏ على عدّة أهل بدر و أصحاب طالوت و هم ثلاثمائة و ثلاثة عشر رجلا ...ألا و إنّی لأعرف أسماءهم و أمصارهم [2] هنگامی که حضرت مهدی قیام می کند یاران او گرد او جمع می شوند که به تعداد اهل بدر و اصحاب طالوت هستند تعداد آن ها 313 نفر است. آنها همچون شیرانى كه از بیشه ى خود خارج شده اند بر گرد آن حضرت حلقه مى زنند آنان براستى مانند پاره آهنى هستند كه اگر بر متلاشى نمودن كوه‌ها تصمیم بگیرند آنها را نابود مى سازند. آنان خداى را آن‌گونه كه شایسته است به یگانگى مى پرستند... گویى یك پدر و مادر آنان را پرورانده و دلهایشان لبریز از مهر و محبّت و خیرخواهى است  و من اسامی و محلشان را می‌دانم».

دسته دوم؛
کسانی هستند که بعد از دسته اول به امامشان ملحق می‌شوند و تعداد آن‌ها در روایات هزاران نفر ذکر شده است. در یکی از این روایات امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:« قَالَ وَ مَا یَخْرُجُ إِلَّا فِی أُولِی قُوَّةٍ وَ مَا تَكُونُ أُولُو الْقُوَّةِ أَقَلَّ مِنْ عَشَرَةِ آلَاف‏ [3] امام زمان علیه السّلام خروج و ظهور نمی کند مگر همراه یاران نیرومند و رشید، و این یاران کمتر از ده هزار نفر نیستند». تا به این تعداد نرسند حرکت امام زمان علیه السلام شروع نمی‌شود.

دسته سوم؛
افراد مؤمن دیگر که به مرور به سپاه حضرت اضافه شده و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

جمعیّت؛ مهم‌ترین سیبل تیرهای دشمنان ظهور
جمعیّتی که در روایات به آن اشاره شده است اشاره به شروع بیعت با حضرت مهدی علیه السلام دارد و نه تعداد نهایی یاران حضرت! این مطلب از آن جهت اهمیّت دارد که بدانیم امام زمان علیه السلام به تعداد انبوهی از یاران نیاز دارد که قطعا اتّفاق خواهد افتاد. امّا نکته مهم در اینجا آن است ک از بین این تعداد انبوه یاران حضرت ما به عنوان یک مسلمان و پیرو ایشان چه سهمی در این لشکر داریم؟ شاید بهترین دلیل برای اهمیّت توجه بیشتر ما به این مسأله دقّت در اهداف دشمنان اسلام در این برهه از زمان است.
 همانطور که از مخالفان دین و ظهور امام عصر علیه السلام انتظار می‌رود؛ با استفاده از ابزارهای مختلف به خصوص رسانه‌های عنکبوتی خود در دنیا تلاش می‌کنند تا از تعداد یاران و منتظران امام زمان علیه السلام بکاهند و این هدف؛ یکی از اصلی‌ترین نقشه‌های آخرالزمان است. در این راه از دو روش کیفیّت‌زدایی و کمیّت‌زدایی استفاده می‌کنند. شاید احادیثی که در رابطه با جذابیّت‌های سفیانی است را بتوان بر همین اصل تطبیق کرد.اثر جنگ فرهنگی و جنگ نرم؛ گاهی از بین بردن دین و عقیده است و گاهی نیز سست و ضعیف کردن آن.

اهداف جمعیّتی دشمنان ظهور

1- از بین بردن یاران خاص
از آن‌جا که یاران خاص امام زمان علیه السلام بیشترین تأثیر را در پیشبرد اهداف جامعه جهانی موعود دارند و هر کدام به عنوان فرماندهان ارشد لشکر امام مهدی علیه السلام هستند؛ دشمنان اسلام در صدد هستند به هر طریق ممکن مؤثرترین نیروهای مسلمان را از بین ببرند و در این راه از ترور به عنوان یکی از اصلی‌ترین و پلیدترین راهبردهای خود استفاده می‌کنند.در این راستا از وظایف خطیر حکومت و امّت اسلام، حمایت و حراست از این خواصّ بارز مؤمن است و پشتوانه این دفاع، آیه شریفه قرآن کریم است که می‌فرماید:« یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون‏ [صف/8] آنان مى‏‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند ولى خدا نور خود را كامل مى‏‌كند هر چند كافران خوش نداشته باشند! »

2- جنگ افروزی برای تراکم‌زدایی
همیشه یکی از ابزارهای کنترل قدرت مسلمانان از طرف دشمنانشان شعله‌ور ساختن آتش جنگ و کشته شدن آن‌ها به خصوص از طریق ایجاد جنگ‌های بین خود مسلمین است. به بهانه‌های واهی وارد کشورهای مسلمان شده و به قتل و غارت می‌پردازند تا از جمعیّت آن‌ها بکاهند. نسخه قرآنی در قبال جنگ افروزی‌های دشمنان اسلام استقامت و مقابله و سخت گرفتن بر آنان است همچنانکه می‌فرماید:« یا أَیُّهَا النَّبِیُّ جاهِدِ الْكُفَّارَ وَ الْمُنافِقینَ وَ اغْلُظْ عَلَیْهِم‏ [تحریم/9] اى پیامبر! با كفّار و منافقین پیكار كن و بر آنان سخت بگیر!» در این میان نقش اتّحاد مسلمین و کمک به یکدیگر در تقابل با کفّار بسیار مهم است. خداوند متعال می‌فرماید:« وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْكُم‏ [آل‌عمران/103]و همگى به ریسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسیله وحدت‏]، چنگ زنید، و پراكنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید». از طرفی نیز مسلمانان را از خطرات تفرقه بر حذر داشته می‌فرماید:« وَ أَطیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُكُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرین‏ [انفال/46]و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و كشمكش) نكنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوكت) شما از میان نرود! و صبر و استقامت كنید كه خداوند با استقامت كنندگان است!». آری اگر در مقابل دشمن واحد متّحد نباشیم بر او ظفر نخواهیم یافت.

3- جنگ فرهنگی
کیفیِت یاران امام زمان علیه السلام بسیار مهم است. قرآن کریم می‌فرماید:« إِنْ یَكُنْ مِنْكُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ یَغْلِبُوا مِائَتَیْنِ وَ إِنْ یَكُنْ مِنْكُمْ مِائَةٌ یَغْلِبُوا أَلْفاً مِنَ الَّذینَ كَفَرُوا [انفال/65] هر گاه بیست نفر با استقامت از شما باشند، بر دویست نفر غلبه مى‏كنند و اگر صد نفر باشند، بر هزار نفر از كسانى كه كافر شدند، پیروز مى‏گردند».
اگر تعداد مسلمانان زیاد باشد امّا ایمان‌ها ضعیف باشد حادثه عاشورا اتّفاق خواهد افتاد. به همین سبب در بُعد فرهنگی نیز باید نسبت به کیفبّت تربیت و رشد عقیدتی و معنوی مسلمانان توجّه ویژه داشت همچنان‌که دشمنان نیز برای این منظور نقشه‌های گسترده‌ای را طراحی کرده و پی می‌گیرند. در این روش دشمنان، هدف، تهی کردن انسان‌ از ارزش‌های واقعی اسلام ناب حتّی باحفظ تعداد آن‌هاست.

نتیجه؛
نیروی انسانی یکی از اصلی‌ترین ابزارهای قدرت امام زمان علیه السلام در راه قیام و ایجاد حکومت عدل جهانی است به همین دلیل نباید از کیفیّت و کمیّت جامعه اسلامی و نقشه‌های شوم دشمنان در مقابل آن غافل شد.
پی‌نوشت
[1] نهج البلاغه، خطبه 5
[2] إلزام الناصب؛ ج‏2؛ ص165
[3] كمال الدین و تمام النعمة، ج‏2، ص 654


رهپویان قرآن

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.