تبیان، دستیار زندگی
این روزها کافی با یک جستجوی ساده در اینترنت و فضای مجازی به راحتی به گروه هایی دست پیدا کنیم که برگزار کننده مراسم و مجالس جشن و پایکوبی و انجام حرکات موزون به سبک و سیاق غربی ها هستند و عجیب تر آنکه در برخی از این آگهی ها و تبلیغات اعزام دی جی یا به عبار
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حرکات موزون مبتذل زیر پوست شهر

این روزها کافی است با یک جستجوی ساده در اینترنت و فضای مجازی به راحتی به گروه هایی دست پیدا کنیم که برگزار کننده مراسم و مجالس جشن و پایکوبی و انجام حرکات موزون به سبک و سیاق غربی ها هستند و عجیب تر آنکه در برخی از این آگهی ها و تبلیغات اعزام دی جی یا به عبارتی خواننده زن به این مجالس است.

منصوره فراهانی-بخش اجتماعی تبیان
رقص

در مراسم مختلف از جمله عروسی، نامزدی ،جشن تولد، مهمانی و پارتی های مختلط و مهمانی های خانوادگی از دی جی ها و خواننده های زن و یا ترکیبی از زن و مرد دعوت می  شود تا مراسمشان با شادی و نشاط و به سبک غربی برگزار شود. این آگهی ها به راحتی و بدون نگرانی و ترس از تذکر از جانب مسئولان امر قابل انتشار و دسترسی است. برگزار کنندگان این مجالس محدودیتی در زمان برگزاری آن ندارند و دی جی زن تا پاسی از شب هم در خدمت مراسم بوده و به ازای هر ساعت، مبلغ بیشتری دریافت خواهد کرد. نکته جالب توجه اینکه قیمت دی جی زن از دی جی مرد گرانتر است و در مواردی تا دو برابر هم می رسد.
این افراد مجهز به انواع وسایل و دستگاه های حرفه ای موسیقی همراه با نورپردازی های امروزی با افکت های جدید، آتش بازی، نمایش تئاتر و ... هستند. مبالغ دریافتی از سوی برگزار کنندگان از 450 هزار تومان شروع می شود و تا 15 میلیون تومان نیز می رسد. برخی از آنها مکان برگزاری مجالس را نیز دارند و باغ های حوالی شهر را در نظر گرفته اند و حتی به زعم خود امنیت و عدم حضور ماموران نیروی انتظامی به مجلس را نیز تضمین می کنند. اگر باغ یا مکان مورد نظر خارج از شهر باشد هیچ گونه محدودیتی در اجرای مراسم ندارند و تا پاسی از شب هم می توانند به رقص و پایکوبی ادامه دهند. در این مراسم چندین تلویزیون بزرگ نیز تعبیه می شود تا همه دید کاملی از مرکز اصلی مراسم داشته باشند.

این افراد مجهز به انواع وسایل و دستگاه های حرفه ای موسیقی همراه با نورپردازی های امروزی با افکت های جدید، آتش بازی، نمایش تئاتر و ... هستند. مبالغ دریافتی از سوی برگزار کنندگان از 450 هزار تومان شروع می شود و تا 15 میلیون تومان نیز می رسد

نکته قابل تامل اینکه در ایام ماه مبارک رمضان و حتی محرم و صفر نیز سرویس می دهند و محدودیتی برای این ایام ندارند.
نوع دیگری از این مجالس برگزاری دیسکوی زنانه است که برخی از صبح شروع می شود و  تا بعد از ظهر ادامه دارد و همراه با صرف ناهار است و برخی نیز عصرانه و یا همراه با شام است. هزینه این دیسکوها به طور میانگین 70 هزار تومان در نظر گرفته می شود. در این دیسکوها  موسیقی زنده همراه با خوانندگان زن اجرا می شود و زنان نیز اجازه دارند هرگونه که دوست دارند برقصند و شاد باشند.
یکی از برگزار کنندگان این دیسکوها بیان می کند که هدفشان از برگزاری این مراسم ایجاد یک فضای شاد و مفرح برای گذراندن اوقات فراغت خانم هاست. در فضایی که مشروبی سرو نمی شود و خبری از مواد مخدر نیست. از آنجا که در این مجالس افراد یکدیگر را نمی شناسند، زنان به راحتی و بی توجه به نوع پوشش یا آرایش مو و صورت خود می توانند در این دیسکوها حاضر شوند و اوقات خوشی را سپری کنند. تمامی دست اندرکاران این مراسم خانم هستند و در بدو ورود تلفن همراه مدعوین گرفته می شود تا از انتشار تصاویر این مراسم جلوگیری به عمل آید. نکته قابل تامل این است که برگزار کنندگان ادعا می کنند برگزاری چنین مجالسی کاملا قانونی است و مجوز رسمی دارد.
در سایه غفلت مردم و مسوولان این نوع مراسم، مبتنی بر فرهنگ مبتذل غربی برگزار می شود و به خاطر ایجاد فضای شاد و مفرح، دامی بزرگ برای جذب جوانان به این مکان هاست تا با استفاده از این الگوی نامناسب غربی، جوانان از سبک زندگی اسلامی- ایرانی فاصله بگیرند و به ابتذال کشیده شوند.

این مجالس با سبک زندگی اسلامی مغایرت دارد و هشداری برای مسوولان ذی ربط است که هرچه سریعتر جلوی پیشرفت و توسعه چنین مجالسی گرفته شود قبل از اینکه به فاجعه ای زیانبار و غیر قابل بازگشت تبدیل شود

اینکه مجوز این برنامه ها از کجا و چگونه صادر می شود جای تامل و بررسی دارد. اگر این گروه ها مجوزی برای برگزاری چنین مراسمی ندارند پس چگونه به راحتی و بدون ترس و واهمه از مسوولان امر اقدام به تبلیغ در سایت ها و روزنامه ها می کنند و اگر مجوز دارند برچه اساسی در کشوری اسلامی مجوز چنین برنامه هایی صادر می شود؟
اگر براساس شرع به این مقوله نگاه کنیم، اکثر فقها بیان داشته اند که در مجلس زنانه رقص حرام است اما بعضی از فقها گفته اند اگر مختصر باشد، نامحرم و مردی نیز در مجلس زنانه حضور نداشته باشد و مجلس نیز به مجلس رقص تبدیل نشود، اشکالی ندارد. اما اکثر فقها گفته اند که بجز رقص زن و شوهر برای یکدیگر بقیه آنها حرام است. آیات عظام امام خمینى، بهجت، فاضل لنکرانی، نورى، وحید خراسانی، سیستانى: گفته اند رقص زن برای زن بنابر احتیاط واجب جایز نیست. آیات عظام تبریزى و خامنه ای بیان داشته اند اگر باعث تحریک شهوت یا ارتکاب گناه و یا ترتب مفسده نشود، اشکال ندارد ولى براى مومن سزاوار آن است که از لهو اجتناب نماید. آیت الله صافى و آیت الله مکارم گفته اند رقص زن براى زن حرام است. باتوجه به آنچه که شرع بیان داشته است، برگزاری و تبلیغ این نوع مجالس چه حکمی دارد؟ آنچه از ظاهر امر به نظر می رسد این مجالس با سبک زندگی اسلامی مغایرت دارد و هشداری برای مسئولان ذی ربط است که هرچه سریعتر جلوی پیشرفت و توسعه چنین مجالسی گرفته شود قبل از اینکه به فاجعه ای زیانبار و غیر قابل بازگشت تبدیل شود.