تبیان، دستیار زندگی
دانشمندان برزیلی به طور قطعی اعلام کردند که پشه Aedes aegypti عامل اصلی انتقال ویروس زیکا به انسان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عامل قطعی انتقال ویروس زیکا شناسایی شد

دانشمندان برزیلی به طور قطعی اعلام کردند که پشه Aedes aegypti عامل اصلی انتقال ویروس زیکا به انسان است.

بخش دانش تبیان

پشه

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، درحالی که برزیل آماج حملات نگران کننده پشه Aedes aegypti به عنوان ناقل ویروس زیکا قرار گرفته و محققان این کشور تلاش می کنند راهی برای مهار این پشه و نجات جان مردم و گردشگران خارجی پیدا کنند حالا خبر می رسد که دانشمندان این کشور نخستین شواهد قطعی درباره صدمات مغزی ناشی از انتقال این ویروس به انسان را کشف کرده اند.

تا پیش از این محققان سازمان بهداشت جهانی گمانه زنی هایی درباره نقش این پشه در شیوع زیکا در مناطقی از برزیل مطرح کرده بودند اما حالا نتایج بیش از ۱۰ ماه تحقیقات دانشمندان برزیلی با قاطعیت این گمانه زنی را تأیید می کند.

اکنون که پشه Aedes aegypti به عنوان عامل اصلی انتقال ویروس زیکا به انسان شناخته شده، دانشمندان برزیلی تمام تلاش خود را برای نابودی این پشه به کار بسته اند.

اهمیت این موضوع تا آن حد است که تنها ۷۰ روز به برگزاری رقابتهای المپیک ریودوژانیرو در برزیل باقی مانده و مقامات این کشور و سایر کشورهای جهان بیم آن را دارند که شیوع زیکا مشکلاتی را برای ورزشکاران و گردشگران ایجاد کند.

دانشمندان انستیتو Oswaldo Cruz Institute برزیل اعلام کرده اند که ویروس زیکا را در سه گروه از پشه های Aedes aegypti شناسایی کرده اند. آنها این نمونه ها را از شمال ایالت ریودوژانیرو یعنی محل برگزاری رقابتهای المپیک جمع آوری کرده اند.

از جمله تبعات انتقال ویروس زیکا به انسان به خصوص زنان باردار به دنیا آمدن نوزادانی است که مغزشان به طرز عجیبی کوچک است.


منبع: مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .