تبیان، دستیار زندگی

علائمی در آقایان که بررسی پزشکی می‌خواهند

آقایان عزیز برخی علائمی که بدن بروز می‌دهد برای سنجش میزان خونسردی یا شجاعت شما نیست. این علائم سیگنال‌هایی است که بدن به دلیل بروز مشکل یا اختلالی در خود ارسال می‌کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 سلامت مردان ، سلامت آقایان ، بیماری مردان، بیماری آقایان ،

یک واقعیت عجیب در مورد آقایان وجود دارد: اینکه به این سادگی‌ها دکتر نمی روند. البته نمی‌توان گفت این واقعیت در خصوص همه آقایان صدق می‌کند، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها اینگونه‌اند.

اما آقایان عزیز برخی علائمی که بدن بروز می‌دهد برای سنجش میزان خونسردی یا شجاعت شما نیست. این علائم سیگنال‌هایی است که بدن به دلیل بروز مشکل یا اختلالی در خود ارسال می‌کند. کاهش فشار یا پرتاب ادرار، نفس نفس زدن، دردهای شکمی، زردی صورت و غیره جزو این علائم هستند. خوشبختانه اکثر این علائم خوش خیم و بی‌خطر هستند، اما در برخی موارد نشان دهنده مشکل جدی در بدن می‌باشند.

در این مطلب شما را با هشت علامتی که نیاز به بررسی پزشکی دارد بیشتر آشنا می‌کنیم. البته قصدمان ایجاد نگرانی و استرس نیست، ولی می خواهیم تلنگری بزنیم تا نسب به سلامتی تان توجه بیشتری داشته باشید.

 

دردهای شکمی

چند عامل برای بروز دردهای شکمی وجود دارد. یبوست مزمن که در اثر مصرف برخی داروها یا عادت های غذایی بد ایجاد می‌شود، عاملی برای دردهای شکمی محسوب می‌شود.

زخم معده که در اثر هلیکوباکترپیلوری یا مصرف برخی داروها مانند آسپیرین و غیره ایجاد می‌شود، عامل دیگری برای دردهای شکمی است.

علاوه بر موارد ذکر شده، دیورتیکولیت که وجود عفونت در جداره روده‌ها است نیز باعث بروز آبسه و دردهای شکمی می‌شود. بنابراین نباید از کنار دل دردهای مزمن به راحتی گذشت.

سنگ کیسه صفرا باعث مسدود شدن مجاری صفراوی و مانع از رسیدن صفرا به روده می‌شود. در این صورت رنگ صورت و داخل چشم‌ها به زردی می‌زند

 

کاهش فشار یا پرتاب ادرار

فشار کم ادرار می‌تواند نشانه بزرگی خوش خیم پروستات باشد که در آقایان شایع است. این مسئله باعث می‌شود که فشار پرتاب ادرار کاهش پیدا کند و ادرار به صورت قطره قطره دفع شود. فردی که دچار این مشکل می‌شود هنگام تخلیه مثانه احساس ناراحتی می‌کند.

البته یادتان باشد که این مشکل می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد. آسیب‌های وارده به عصب‌ها و عضلات کنترل کننده عملکرد مثانه و انقباض و تنگی مجاری ادراری نیز می‌تواند عاملی برای کاهش پرتاب ادرار باشد. در هر حال اگر دچار این مشکل شده‌اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مشکلتان بررسی شود.

وجود توده در ناحیه‌ی بیضه‌ها

لازم است که آقایان به طور مرتب بیضه‌ها را بررسی کنند. این کار با لمس این نواحی انجام می‌شود. لمس هر نوع برآمدگی یا توده‌ای می‌تواند علامت وجود کیست باشد. اگر این توده داخل پوست کیسه بیضه و نه خود بیضه‌ها باشد، خوش خیم است. در این صورت صحبت از کیست اپیدیدیم یا هیدروسل (آب آوردن بیضه) به میان می آید. اپیدیدیم بخشی از بیضه است. بعد از اینکه اسپرم ها توسط بیضه‌ها تولید می‌شوند وارد کانال اپیدیدیم شده و پس از عبور از آن، وارد لوله منی می‌شوند.

عامل دیگر وجود توده در بیضه‌ها می‌تواند به خاطر واریس ها باشد. واریس ها رشد عروقی بیضه‌ها را کاهش داده و به صورت توده‌ای با لبه‌های نامنظم و کمابیش شل بروز می‌کنند.

جدی‌ترین علت بروز توده، سرطان بیضه است. در اغلب موارد تومور توسط خود بیمار کشف می‌شود که به صورت توده‌ای سفت، گره مانند، بدون درد و در یکی از بیضه‌ها لمس می‌شود. این توده از بین نمی‌رود و اندازه آن در طول رشدش از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است.

در هر صورت اگر در بیضه‌ها برآمدگی یا توده غیرعادی لمس کردید، لازم است که مشکل را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

خستگی غیرعادی

اگر حتی بعد از استراحت کافی نیز احساس خستگی غیرعادی دارید، نسبت به وجود چند مشکل هوشیار باشید. خستگی غیرعادی می‌تواند نشان دهنده‌ی وضعیت پیش از دیابت باشد. کربوهیدرات های دریافت شده از مواد غذایی به جای جذب شدن در سلول ها و تولید انرژی، در خون باقی می مانند. در این صورت نیز انرژی لازم برای بدن تولید نمی‌شود و مدام احساس خستگی می‌کنید.

آپنه خواب یعنی قطع موقتی تنفس در طول خواب که ممکن است چندین مرتبه در طول شب اتفاق بیافتد نیز در خواب اختلال ایجاد کرده و باعث خستگی روزانه می‌شود.

علاوه بر این لازم است که غده تیروئیدتان را بررسی کنید. کم کاری تیروئید یعنی تولید نشدن کافی هورمون های تیروئیدی باعث ایجاد خستگی و بروز چاقی می‌شود. توجه داشته باشید افسردگی نیز از همان ابتدای صبح خستگی را به جان تان می اندازد.

متاسفانه رشد یک تومور سرطانی نیز می‌تواند باعث برهم خوردن عملکردهای حیاتی بدن شده و به دلیل کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن، خستگی مزمن ایجاد شود.

تنگی نفس

 

نفس نفس زدن هنگام انجام فعالیت‌های بدنی

اگر با انجام فعالیت‌های بدنی به تنگی نفس می افتید، احتمالا پای یک بیماری تنفسی در میان است که ریه‌ها، برونش‌ها، پرده‌ی جنب یا همان غشای داخلی ریه و قفسه سینه را درگیر می‌کند و ممکن است مزمن شود. در این صورت می‌توان به برونشیت مزمن، آمفیزم (بیماری مزمن ریوی) و آسم اشاره کرد. ریه‌ها در طی پیشرفت بیماری و به تدریج از انجام مسئولیت خود یعنی اکسیژن رسانی خون ناتوان می‌شوند.

کم کاری تیروئید باعث ایجاد خستگی و بروز چاقی می‌شود. افسردگی نیز از همان ابتدای صبح خستگی را به جانتان می‌اندازد‌علاوه بر این ابتلا به سرطان ریه نیز می‌تواند عاملی برای ایجاد مشکلات تنفسی شود.

این مشکل به تدریج و در طی پیشرفت سرطان بیشتر می‌شود تا جایی که بیمار حتی در حین استراحت نیز مشکل تنفسی پیدا می‌کند و نفس نفس می زند.

بیماری‌های قلبی نیز عاملی برای نفس نفس زدن هستند. قلب و ریه‌ها دو عضو حیاتی بدن محسوب می‌شود که عملکرد آنها با هم مرتبط است. در صورت بروز مشکل در عملکرد قلب مانند موارد مربوط به نارسایی قلبی، ضعف قلب، آنژین قفسه سینه و فشار خون بالای کنترل نشده مشکلات تنفسی به وجود می آید و فرد دچار تنگی نفس می‌شود.

رنگ زرد

زرد شدن رنگ صورت و پوست می‌تواند نشان دهنده هپاتیت ویروسی باشد که به دلیل التهاب موقت کبد ایجاد می‌شود.

وجود سنگ کیسه صفرا نیز ممکن است باعث مسدود شدن مجاری صفراوی شده و مانع از رسیدن صفرا به روده شود. در این صورت نیز رنگ صورت و داخل چشم ها به زردی می زند.

ابتلا به سرطان کبد نیز از دیگر عوامل زرد شدن رنگ صورت است. اگر تومور، مجاری صفراوی را مسدود کرده باشد زردی بیشتر می‌شود. در این صورت رنگ پوست و حتی چشم ها نیز زرد می‌شود. این علامت زمانی بروز می‌کند که سرطان در مرحله پیشرفته قرار گرفته باشد.

از دیگر علل زردی پوست می‌توان به بیماری مالاریا و برخی انواع کم خونی اشاره کرد.

گلودرد طولانی مدت و لکه‌های سفید یا قرمز در دهان

خیلی از آقایان گلودرد و سرفه را بسیار بی‌اهمیت و ناشی از سرماخوردگی می‌دانند. اما متاسفانه گلودرد مزمن یکی از نخستین علائم سرطان در ناحیه گلو محسوب می‌شود. گلودردهایی که بیش از سه هفته ادامه دارند و نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم می‌شوند باید مورد بررسی دقیق پزشکی قرار بگیرند. معمولا سیگاری‌ها و افرادی که الکل زیادی مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گلو قرار می‌گیرند.

علت بروز لکه‌های سفید یا قرمز می‌تواند ناشی از ابتلا به سرطان دهان باشد. وجود آفت دهان که میلی به بهبودی ندارد و پلاک های سفید یا قرمز در داخل دهان و در ناحیه مخاط آن می‌تواند نشان دهنده وجود یک تومور باشد.

یادتان باشد که گلودرد طولانی مدت می‌تواند به دلیل برخی بیماری‌ها مانند ناهنجاری در ناحیه غده تیروئید و بیماری‌هایی در کل منطقه گوش، حلق و بینی نیز بروز کند. بنابراین توصیه می‌شود نسبت به مشاهده علائم غیرعادی بی‌تفاوت نباشید و آنها را مورد بررسی پزشکی قرار دهید تا خیال‌تان راحت شود.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.