تبیان، دستیار زندگی
یک تیم از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا توسعه یافته، که می تواند حتی پس از چندین بار شکسته شدن در لوازم الکترونیکی، مجددا استفاده کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای این ماده شکستن معنا ندارد!

یک تیم از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا توسعه یافته، که می تواند حتی پس از چندین بار شکسته شدن در لوازم الکترونیکی، مجددا استفاده کرد.

بخش دانش تبیان

چکش

محدودیت های فیزیکی مواد یکی از مشکلات اصلی آنها مخصوصا در فناوری های پوشیدنی، پزشکی و ورزش محسوب می شود.

اگر یک ماده انعطاف پذیر در این فناوریها بشکند، به دلیل نداشتن خاصیت بهبود پذیری به صورت شکسته باقی خواهد ماند و کارآیی خود را از دست خواهد داد.

اما از این ماده خود ترمیم شونده که توسط یک تیم از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا توسعه یافته، می توان حتی پس از چندین بار شکسته شدن در لوازم الکترونیکی استفاده کرد.

محققان این پژوهش بر این باورند که استفاده از ماده خود ترمیم شونده در دستگاهای الکترونیکی می تواند بسیاری از عملکردهای از دست رفته را در دستگاههای الکترونیکی به آنها بازگرداند. به عنوان مثال یک جزء از این دستگاهها پس از شکسته شدن ممکن است هنوز حفظ مقاومت الکتریکی خود را حفظ کند، اما توانایی هدایت گرمای خود را ازدست خواهد داد و این امر خطراتی را در پی خواهد داشت.

اما این مواد نانو کامپوزیت در برابر موج های الکترونیکی مقاوم بوده و رسانای حرارتی فوق العاده ای هستند و حتی با وجود نصف شدن نیز مجددا به یکدیگر متصل شده و بهبود می یابند.

یک نوار نازک از این مواد همچنین پس از بهبود یافتن می تواند تا 200 گرم وزن را تحمل کند.

بر خلاف دیگر مواد، این ماده جدید که توسط تیم دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و از ورقه های نانو نیترید بور ساخته شده در اثر رطوبت آسیب نمی بیند به این معنی که می توان از آن در محیط هایی با رطوبت بالا مانند حمام استفاده کرد.

به گفته محققان این پژوهش این اولین بار است که ماده ای با این خواص تولید شده که می تواند با وجود شکسته شدن مکرر باز هم در طیف گسترده ای از لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.


منبع: خبر آنلاین
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .