تبیان، دستیار زندگی
محققان به تازگی نشان داده اند که پوشش دهی سطوح بیمارستانی، تجهیزات جراحی، ایمپلنت های بیماران و سیستم های انتقال آب بیمارستان با ذرات نانومقیاس از جنس مس می تواند ابتلای افراد به عفونت های بیمارستانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استفاده از مس برای مبارزه با میکروب های بیمارستانی

محققان به تازگی نشان داده اند که پوشش دهی سطوح بیمارستانی، تجهیزات جراحی، ایمپلنت های بیماران و سیستم های انتقال آب بیمارستان با ذرات نانومقیاس از جنس مس می تواند ابتلای افراد به عفونت های بیمارستانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بخش دانش تبیان

پزشکی

یک اتاق بیمارستانی را تصور کنید دیوارهای سفید، وسایلی از استیل زنگ نزن، ملحفه های سفید چروک. بیش از 100 سال است که این شرایط برای محیط بیمارستان یک شرایط استاندارد محسوب می شود.

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از ساینتیست، اما تحقیقات جدید در زمینه پاتوژن های مقاوم به باکتری نشان می دهد که این روش برای مقابله با عفونت های بیمارستانی کارآمد نیست.

محققان به تازگی نشان داده اند که پوشش دهی سطوح بیمارستانی، تجهیزات جراحی، ایمپلنت های بیماران و سیستم های انتقال آب بیمارستان با ذرات نانومقیاس می تواند ابتلا افراد به عفونت های بیمارستانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بسیاری از افرادی که در بیمارستان ها بستری می شوند به عفونت های بیمارستانی دچار می شوند و این امر محققان را واداشته که راهی برای مبارزه با باکتری ها و بهبود شرایط بیمارستان پیدا کنند. در راهکار جدیدی که محققان ارائه داده اند، محیط و تجهیزات بیمارستانی با نانوذراتی از جنس مس پوشانده می شود که خاصیت ضدمیکروبی دارد.

این تکنولوژی نانومقیاس می تواند با افزایش نفوذپذیری غشاء باکتری ها، ایجاد اختلال در عملکرد پروتئین ها و مداخله در ارتباطات بین سلولی، قابلیت باکتری ها برای چسبیدن و رشد بر روی سطوح را کاهش دهد.

مطالعات اولیه در محیط آزمایشگاهی نشان داده است که نانوتکنولوژی می تواند برای مقابله با بسیاری از عوامل بیماری زای میکروبی که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، موثر باشد. کاربرد وسیع این روش ها می تواند از بروز عفونت های بیمارستانی پیشگیری کند. علاوه بر این طراحی های نانوالگویی برای سلول های میزبان بی ضرر هستند و می توانند در ایمپلنت های مصنوعی که لازم است عاری از میکروب باشند، به کار گرفته شوند.

هدف از این بررسی، کنترل قدرت ضدمیکروبی یون های فلزی مس است. این یون ها با پروتئین های سطحی باکتریایی تعامل برقرار و غشاهای سلولی را تخریب می کنند و به طور فعالانه یا منفعلانه جذب سیتوپلاسم سلولی می شوند. یون مس بعد از ورود به سلول باکتریایی، رادیکال های آزادی می سازد که می توانند به پروتئین ها و چربی های درون سلولی آسیب بزنند. مس حتی می تواند مانع از این شود که باکتری ها بر روی سطوح کلونی تشکیل دهند.

غشا باکتریایی و دیواره سلولی باکتری ها دارای پروتئین هایی است که منجر به اتصال باکتری به سطوح می شوند. یون های مس که بار مثبت دارند با این پروتئین های باکتریایی که دارای بار منفی هستند تعامل برقرار و ساختار و عملکرد آن ها را مختل می کنند. در این شرایط مس با دیگر فلزات همچون روی که برای عملکرد پروتئین ضروری هستند رقابت می کند.


منبع: ایسنا
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .