تبیان، دستیار زندگی
براساس گزارش های ارائه شده از سوی فعالان حوزه مسکن، به نظر می رسد فصل جا به جایی مستاجران به علت فرارسیدن ماه رمضان و تعطیلی زودتر مدارس، امسال نسبت به سال های گذشته زودتر شروع شده و این رونق پیش از موعد موجبات گرانی خانه را فراهم آورده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانه گران می شود

براساس گزارش های ارائه شده از سوی فعالان حوزه مسکن، به نظر می رسد فصل جا به جایی مستاجران به علت فرارسیدن ماه رمضان و تعطیلی زودتر مدارس، امسال نسبت به سال های گذشته زودتر شروع شده  و این رونق پیش از موعد موجبات گرانی خانه را فراهم آورده است.

فرآوری: طاها رها - بخش اقتصاد تبیان
مسکن

در سال های گذشته این جابه جایی معمولا از پایان خرداد و با شروع تابستان اوج می گرفت و هر ساله نیز متعاقب آن بر میزان اجاره بها افزوده می شد؛ افزایش اجاره ای که دلایل موجهی نداشت و صاحبان املاک به بهانه های مختلف اقدام به افزایش نرخ اجاره مسکن می کردند. امسال نیز تعجیل در جابه جایی مستاجران بهانه لازم را به دست صاحبان واحدهای اجاره ای داده است. اما این امر قطعا تاثیری بر رشد اجاره بها ندارد و ملاک های دیگری برای افزایش اجاره بها باید در نظر گرفته شود.
 ایرج رهبر، تحلیلگر مسائل بخش مسکن، در این زمینه می گوید: «امسال به دلیل پیش بینی ها برای آینده بازار مسکن و گرانی احتمالی مسکن در تابستان، مردم زودتر از سال های گذشته دست به کار شدند و به همین دلیل بازار اجاره مسکن این روزها شرایط رشد را تجربه می کند.»
چوی معتقد است: زمانی که خرید و فروش و معاملات مسکن با رکود مواجه می شود مایحتاج مردم همچنان پابرجا می ماند و نیاز مردم به مسکن در شرایط رکود هم برقرار است. در این شرایط مردم برای اینکه برای خود سرپناهی داشته باشند یا باید اقدام به خرید مسکن کنند یا باید از طریق اجاره دارای سرپناه شوند. به قطع زمانی که مردم قدرت خرید برای اجاره مسکن نداشته باشند و همزمان با آن نیز بازار مسکن در رکود به سر ببرد، افراد نمی توانند واحد مسکونی بخرند، و به این دلایل مسلما تقاضا برای اجاره بالا می رود و زمانی که این اتفاق می افتد مانند تمام کالاها تعادل در عرضه و تقاضا دچار تزلزل می شود و نرخ اجاره هم افزایش پیدا می کند.

او تصریح می کند: مساله ای که به آن اشاره شد تاثیر زیادی در وقوع این اتفاق دارد. زمانی که یک فرد یا خانواده از خرید مسکن ناامید می شوند، ناچارند برای ادامه حیات جایی را رهن یا اجاره کنند. امسال به دلیل پیش بینی ها برای آینده بازار مسکن و گرانی احتمالی مسکن در تابستان، مردم زودتر از سال های گذشته دست به کار شدند و به همین دلیل بازار اجاره مسکن این روزها شرایط رشد را تجربه می کند. فضای روانی که در حال حاضر در کشور و به ویژه در کلان شهرها وجود دارد خبر از گرانی مسکن در آینده می دهد و به همین دلیل مردم ترغیب به اجاره مسکن می شوند، زیرا تجربه نشان داده است که هر چه به تعطیلی مدارس نزدیک تر می شویم، مسکن نیز رشد صعودی قیمت را پشت سر می گذارد.
رهبر تاکید دارد: کاهش سود سپرده های بانکی اگر تاثیری هم در حوزه مسکن بگذارد مربوط به سرمایه گذاری، تولید و خرید و فروش این بخش می شود. اگر اشخاصی که در بخش مسکن فعالیت دارند، سرمایه راکد در بانک ها را به این حوزه تزریق کنند، در این صورت کاهش نرخ سود سپرده بانکی هم به رونق مسکن کمک می کند. منتها با کاهش دو تا سه درصدی سود بانکی نمی توان به تاثیر آن در رکود فعلی حاکم در اقتصاد امید داشت. به نظر می رسد حتی نرخ سود بانکی 15 درصد هم سپرده گذاران را راضی نگه دارد و آنها تمایلی به خروج سرمایه خود از بانک نشان ندهند، مگر اینکه سپرده گذاران نوع سرمایه گذاری خود را تغییر دهند و به طرف سرمایه گذاری در بازارهای دیگر حرکت کنند. البته باید توجه داشت که هم اکنون امکان سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر خدمات بیش از بخش مسکن است. از همه بدتر ممکن است فرار سرمایه از کشور اتفاق افتد و سرمایه ها به سمت کشورهای دیگر حرکت کند که این اتفاق بر مشکلات کنونی می افزاید. دولت و مسئولان باید با هوشیاری و مدیریت صحیح در این زمینه  اقدام کنند، یعنی ابتدا زمینه های تولید و سرمایه گذاری را فراهم آورند، سپس سرمایه گذاران را جذب کنند، زیرا سرمایه گذاری نیاز به ریسک دارد و هیچ سرمایه گذاری بدون اطمینان از سود نهایی، دست به چنین ریسکی نمی زند. پس اگر زمینه تولید فراهم نشود، کاهش سود سپرده بانکی به تنهایی چاره ساز نیست و حتی انحراف در سرمایه گذاری را به وجود می آورد.

فضای روانی که در حال حاضر در کشور و به ویژه در کلان شهرها وجود دارد خبر از گرانی مسکن در آینده می دهد و به همین دلیل مردم ترغیب به اجاره مسکن می شوند، زیرا تجربه نشان داده است که هر چه به تعطیلی مدارس نزدیک تر می شویم، مسکن نیز رشد صعودی قیمت را پشت سر می گذارد

وی می افزاید: در دهه گذشته اقتصاد ما متحمل زیان های جدی شد. حال نباید توقع داشت که مشکلات ناشی از آن دوران ظرف چند ماه برطرف شود. اگر اکنون دولت هم اعتباری برای سرمایه گذاری در مسکن فراهم کند به چند ماه زمان نیاز است که اولا سرمایه گذار وارد این حوزه شود و ثانیا مراحل تولید را پشت سر بگذارد، زیرا تولید مسکن طبیعتا نیازمند زمان است. تخصیص اعتبار به مسکن باید با درایت زیادی انجام شود و دولت باید با اولویت بندی اقتصادی سرمایه ها را به بخش های مختلف اقتصاد سوق دهند و از تولید حمایت کند. یعنی مسئولان اول توجه کنند کدام بخش از ضرورت بیشتری برخوردار است، سپس براساس اولویت به هر بخش بودجه ای را اختصاص دهند. امروز با توجه به آمایش سرزمینی ایران این الزام وجود دارد که از مهاجرت های روستا به شهر جلوگیری شود. دولت باید با اعطای امتیازات، امکانات و توجه به مناطق محروم به ویژه در بخش کشاورزی تا حدودی از مهاجرت های غیرضروری جلوگیری به عمل آورد.
رهبر می گوید: چون مسکن نیاز همگان است و جزو کالاهای مکمل برای زندگی مردم به حساب می آید، پس جزو اولویت های اول سرمایه گذاری محسوب می شود. خوراک، پوشاک و مسکن از اساسی ترین مایحتاج زندگی مردم هستند و بدون آنها ادامه حیات هم طاقت فرسا می شود. پس در اختیار داشتن مسکن امری اجتناب ناپذیر و واجب است. مسکن مانند خودرو نیست که بدون آن افراد بتوانند زندگی کنند. چه بسا افرادی که امروز صاحب ماشین نیستند و در رفاه و آسایش کامل معیشت می گذرانند اما افرادی که در خیابان ها زندگی می کنند از حداقل رفاه نسبی هم محروم اند. علاوه بر نکاتی که ذکر شد، بسیاری از صنایع و مشاغل وابسته به این بخش هستند و امروزه گفته می شود حدود 120 نوع شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم متاثر از اقتصاد مسکن هستند. پس گذشته از نیاز مردم، دولت برای اشتغالزایی هم می تواند این حوزه را در اولویت های اول سرمایه گذاری قرار دهد.
وی خاطر نشان می کند: در حال حاضر برای تمام طبقات جامعه مسکن وجود دارد، یعنی مسکن کالایی است که افراد باید نسبت به درآمدهایشان اقدام به اجاره یا خرید مسکن کنند. اگر فردی از درآمد کمی برخوردار است، باید توقعات خود را کاهش دهد. خانواده ها باید نسبت به بودجه ای که دارند نیازهای خود را تعریف کنند و اگر بودجه آنها کفایت زندگی در کلانشهرها را نمی دهد به شهرهای بزرگ مهاجرت نکنند. البته درآمد ناکافی کارگران امری انکارناپذیر است و دولت و مسئولان باید بر اساس تعریف شاخص خط فقر در دستمزد و مزایای کارکنان تغییر به وجود آورند و شرایط زندگی آنها را بهبود بخشند.
البته به باور برخی از کارشناسان رکود حال حاضر اقتصاد ایران مخصوصاً در حوزه مسکن دلایل مختلفی دارد یکی از این دلایل را سردرگمی مردم درگذشته عنوان می کنند چراکه مردم درگذشته به انتظار لغو تحریم ها بودند و تمایلی برای خرید در بازارهایی چون خودرو و ساختمان نداشتند و احساس می کردند پس از لغو تحریم ها به یک باره قیمت ها پایین کشیده می شود و می توان خانه یا وسیله موردنظر را در قیمت پایین تر خرید، همین نوع تفکر نیز باعث شده بود تا رکود سنگین اقتصاد ایران را فراگیرد این موضوع تا جایی برای اقتصاد ایران سخت بود که همان موقع سه تن از وزیران اقتصادی دولت به رئیس جمهور در خصوص تبعات اقتصادی روندهای پیش رو هشدار دادند.
واقعیت این است که رکود در اقتصاد ایران از اواخر سال 92 و اوایل سال 93 آغاز شد و صنایع را یک به یک زیر چتر خود فروبرد، اما رکود در حوزه ساخت وساز هم برای دولت و هم برای مردم بسیار گران تمام شد چراکه بخش ساختمانی یکی از اصلی ترین چرخ دنده های اقتصادی در داخل و خارج است و بیش از 400 شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم با صنعت ساختمان در ارتباط هستند و از نظر ایجاد شغل، اثربخشی بسیار خوبی دارد.
فعالان حوزه ساختمان و انبوه سازان نیز بر این باور هستند که چاره ای وجود ندارد جز اینکه ساخت وساز هر چه سریع تر فعال شود، مجتبی بیگدلی رئیس انجمن انبوه سازان سراسر کشور تأکید دارد که ما راهی جز اینکه صنعت ساختمان و اقتصاد را تحریک کنیم نداریم، اگر صنعت ساختمان راه بیفتد چندین برابر بالاتر از صنایع دیگر مانند نفت و غیره پاسخگو خواهد بود و ایجاد اشتغال خواهد کرد.
درعین حال دولت نیز تلاش های بسیاری انجام داده تا بازار مسکن را از بن بست خارج کند و به روش های مختلفی ازجمله ارائه وام های چندمیلیونی به برزخ رکود ساختمان پایان دهد اما این نوع ارائه تسهیلات به دلایل مختلفی ازجمله سودهای بالا با استقبال چندانی روبرو نشده و باید گفت چنین طرح هایی نیز با شکست روبرو شده است.
از طرفی در همین وانفسای رکورد مسکن، فصل اجاره نشین ها هم تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد اجاره نشینانی  که اغلب از اقشار کم درآمد هستند و تغییرات قیمتی بر وضعیت زندگی آن ها تأثیر بسیار زیادی می گذارد، آمارهای اعلام شده نشان می دهد که تا چندی پیش 18 میلیون نفر از 55 میلیون نفری که در شهرهای کشور ساکن هستند در یک وضعیت بد مسکنی قرار دارند و هنوز برنامه ای مناسب برای بهبود وضعیت مسکن آن ها ارائه نشده است.
هر سال که می گذرد مطمئناً نرخ کرایه ها نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می کند آماری که سال گذشته برای شهر تهران منتشرشده بود حکایت از رشد 12 درصدی اجاره بهاء نسبت به سال های گذشته داشت اما مشاوران املاک اعتقاد داشتند که به دلیل رکود در بازار مسکن و همچنین ثابت بودن قیمت ها نرخ کرایه خانه ها نیز افزایش چندانی نداشته است.
در این شرایط باید دید با شروع فصل تابستان وضعیت اجاره بهاء  و حتی قیمت خانه به شکلی رقم خواهد خورد چراکه شاخص اصلی تعیین اجاره بهاء قیمت مسکن است همچنین باید در نظر داشت که آیا با رفع تحریم ها می توان امیدوار بود در سال 95 که تقریباً سال پایانی عمر دولت یازدهم خواهد بود صنعت ساختمان از این رکود عمیق خارج شود یا همچنان گره از مشکلات حوزه مسکن بازنخواهد شد.


منابع: افکار نیوز/ دانا