تبیان، دستیار زندگی
سخت بودن شرایط و پروسه طولانی دریافت به همراه کارمزد بالای برخی بانک ها برای ارایه وام موجب می شود تا برخی متقاضیان برای دریافت اعتبارات به بازارهای آزاد خرید و فروش روی آورند این موضوع تا آنجا مورد توجه است که چندی پیش در اخبار خبر از انتشار تبلیغات خرید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پشت پرده هایی از بازار خرید و فروش وام

سخت بودن شرایط و پروسه طولانی دریافت به همراه کارمزد بالای برخی بانک ها برای ارایه وام موجب می شود تا برخی متقاضیان برای دریافت اعتبارات به بازارهای آزاد خرید و فروش روی آورند این موضوع تا آنجا مورد توجه است که چندی پیش در اخبار خبر از انتشار تبلیغات خرید و فروش وام مسکن بیج گوش بانک مرکزی منتشر شده بود و این یعنی رونق بازار غیر رسمی خرید و فروش وام مسکن در معرض دید مسوولان.

فرآوری: طاها رها- بخش اقتصاد تبیان
پول

آگهی های فروش وام فوری بارها به عناوین مختلف در معرض دید افراد جویای وام قرار گرفته است و برخی از این آگهی ها با فریب کاری متقاضیان واقعی را به خود جذب کرده اند؛ متقاضیانی که از صف انتظار دریافت وام های بانکی  مستاصل شده  اند یا در برخورد با نرخ کارمزد آنها ترجیحشان همان دریافت وام فوری و خرید آن به صورت آزاد از لابه لای آگهی های کوچه و بازار است.
در این میان بازار خرید و فروش وام های فوری  نیز مسایل خاص خود را دارد که مهم ترین آن برای متقاضیان، نرخ خرید وام است. البته با توجه به زمان کم تحویل وام، اغلب افراد از این موضوع چشم پوشی می کنند و همین امر موجب رونق این بازار می شود. از طرفی وام دهندگان این بازار عموما سقف ارایه تسهیلات خود را نامحدود در نظر می گیرند تا از این طریق بتوانند متقاضی بیش تری را جذب کنند.
این در حالی است که اغلب بانک ها شرایط سختی را برای ارایه وام به مشتریان خود در نظر می گیرند، برخی برای اعطای تسهیلات خود شرط سپرده گذاری مدت دار را پیش پای متقاضیان می گذارند که در صورت نیاز فوری به دریافت وام باید گزینه بانک  را از روی میز برداشت. برخی دیگر از بانک ها نیز برای ارایه وام تضامین مختلفی از جمله ضامن کسر از حقوق و کارمند دولتی در نظر می گیرند که همین امر موجب خروج برخی متقاضیان از چرخه می شود.

در این میان بازار خرید و فروش وام های فوری نیز مسایل خاص خود را دارد که مهم ترین آن برای متقاضیان، نرخ خرید وام است. البته با توجه به زمان کم تحویل وام، اغلب افراد از این موضوع چشم پوشی می کنند و همین امر موجب رونق این بازار می شود. از طرفی وام دهندگان این بازار عموما سقف ارایه تسهیلات خود را نامحدود در نظر می گیرند تا از این طریق بتوانند متقاضی بیش تری را جذب کنند

هرچند نگاهی بر مطالبات معوقه بانک ها نشان  می دهد که تعداد کثیری از وام گیرندگان کلان پس از دریافت تسهیلات خود اقدام به بازپرداخت آن نکرده اند و در این میان تضامین دریافتی بانک ها نیز چندان به کار نیامده است. در مقابل شرایط برای استفاده از تسهیلات خرد آنقدر سخت است که متقاضیان عطای آن را بر لقایش می بخشند.
یک بانک خصوصی برای اعطای وام های قرض الحسنه خود پیش شرط سپرده گذاری چهار ماهه را لحاظ کرده است که متقاضی پس از افتتاح حساب در بانک و سپرده گذاری می تواند پس از چهار ماه بر اساس میانگین سپرده خود مبلغی معادل 50 درصد را با نرخ کارمزد چهار ماهه و با اقساط یک ساله دریافت کند. به عنوان مثال فرد پس از سپرده گذاری پنج میلیون تومانی در بانک پس از چهار ماه می تواند معادل هفت میلیون و 500 تومان درخواست وام کند که البته مبلغی به عنوان تضمین تا زمان بازپرداخت آخرین قسط نزد بانک باقی می ماند که این امر موجب کاهش میزان اعتبار مشتری می شود.
نکته دیگر این است که این گونه تسهیلات دهی عموما با سقف مشخص انجام می شود و در این بانک سقف اعطای وام های قرض الحسنه تا 10 میلیون تومان اعلام شده است بنابراین برای دریافت اعتبار بیش تر نمی توان از این نوع وام استفاده کرد. البته تمامی این شرایط در گرو بودن اعتبار لازم در شعبه و وجود شرایط وام دهی است.
اما در آگهی های فروش وام فوری شرایط سهل تر به نظر می رسد،تسهیلات پنج میلیون تومانی با نرخ سود دو درصد و اقساط 256 هزار تومانی در 20 ماه در شرایطی واگذار می شود که متقاضی یک میلیون و 250 هزار تومان برای خرید وام و مبلغ 300 هزار تومان نیز به عنوان کمیسیون بپردازد؛ در واقع خریدار در ازای دریافت وام پنج میلیون تومانی باید مبلغی معادل شش میلیون و 670 تومان بپردازد.
به عبارتی فرد متقاضی دریافت وام باید علاوه بر بازپرداخت اصل تسهیلات هزینه ای را برای خرید وام، هزینه ای را بابت کمیسیون و نرخ کارمزدی را بپردازد در حالی که وام های بانکی تنها به پرداخت کارمزد خلاصه می شود، افراد در مواجهه با تضامین بانکی، پروسه دریافت وام و پیچ و خم های اداری آن بازار آزاد را ترجیح می دهند.
وام 10 میلیون تومانی هم با نرخ کارمزد سه درصد و اقساط 36 ماهه چهار میلیون تومان به فروش می رسد که علاوه بر آن مبلغ 300 هزار تومان نیز به عنوان کمیسیون باید پرداخت شود. اقساط این وام ماهیانه 290 هزار تومان است و خریدار این وام باید در پایان به ازای دریافت 10 میلیون تومان تسهیلات مبلغی معادل 14 میلیون و 740 هزار تومان بپردازد.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی البته بارها به مردم هشدار داده که فعالیت شرکت های مشاوره وام بانکی به هیچ عنوان مورد تأیید بانک مرکزی نیست و مردم نباید فریب این شرکت ها را بخورند. اما با این وجود کماکان شرکت های مشاوره وام بانکی به فعالیت خود می پردازند و به راحتی در روزنامه های کثیرالانتشار و سطح شهر تبلیغ می کنند

وام 10 میلیون تومانی با نرخ کارمزد چهار درصد نیز با اقساط 20 ماهه پرداخت می شود که هزینه کمیسیون دریافت این وام 400 هزار تومان است.
وام فوری 20 میلیون تومانی نیز با اقساط ماهیانه 816 هزار تومان در 36 ماه قسط چهار میلیون و 500 هزار تومان به عنوان هزینه خرید و 500 هزار تومان به عنوان کمیسیون به فروش می رسد. به عبارتی خریدار باید در ازای دریافت وام 20 میلیون تومانی خود 34 میلیون و 376 هزار تومان بپردازد.
به نظر می رسد با توجه به اینکه تقاضای دریافت وام  از بانک ها قابل توجه است سیستم بانکی باید بازنگری اساسی در راستای حذف پروسه های غیرضروری خود داشته باشد چرا که در غیر این صورت بانک ها روز به روز از بازار پولی کشور دور شده و در مقابل مشتریان راهی بازارهای غیر رسمی می شوند.
البته چندی پیش نیز رسانه ها مطرح کرده بودند رشد شرکت های غیرمجاز مشاوره وام بانکی کار را به جایی رسانده که برخی از آنها روی دیوار بانک مرکزی به تبلیغ "پرداخت وام های ضروری" می پردازند.
 شرکت های مشاوره وام بانکی که کسب و کارشان در کسادی بازار و پیچ و خم دریافت وام از نظام بانکی مدتهاست رونق گرفته کماکان و بدون توجه به هشدارهای بانک مرکزی به فعالیت مشغولند.
 ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی البته بارها به مردم هشدار داده که فعالیت شرکت های مشاوره وام بانکی به هیچ عنوان مورد تأیید بانک مرکزی نیست و مردم نباید فریب این شرکت ها را بخورند. اما با این وجود کماکان شرکت های مشاوره وام بانکی به فعالیت خود می پردازند و به راحتی در روزنامه های کثیرالانتشار و سطح شهر تبلیغ می کنند.


منبع: آنا/ دانا/ تسنیم