تبیان، دستیار زندگی
احمدرضا درویش کارگردان سینمای دفاع مقدس و سینمای دینی در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله در نشستی با فیلم سازان جوان گفت: امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی در مقوله سینما نیازمند توجه به بیانات امام(ره) هستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

احمدرضا درویش کارگردان سینمای دفاع مقدس و سینمای دینی در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله در نشستی با فیلم سازان جوان گفت: امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی در مقوله سینما نیازمند توجه به بیانات امام(ره) هستیم.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
احمدرضا درویش

نشست تخصصی سینمایی صبح چهارم خرداد در سالن همایش های نگارستان امام خمینی(ره) اصفهان و در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله با حضور احمدرضا درویش کارگردان فیلم هایی چون «رستاخیز» و «دوئل» و محمد آفریده دبیر جشنواره برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محمد آفریده پس از نمایش کلیپی از آثار محمدرضا درویش گفت: وقتی این آثار را دیدم، یاد دوران انقلاب افتادم. انقلاب اسلامی همان آگاهی و مسئولیت انسان بود که همانند میوه ممنوعه بنا به نقل قولی، خداوند انسان را از آن منع کرد. این میوه ممنوعه بار امانت مسئولیت و آگاهی بشر بود. انقلاب اسلامی پنجره ای به سوی حقیقت و هستی گشود و هنرمند متعهد بار این مسئولیت را به دوش می کشد.
آفریده ادامه داد: وقتی به چهره دوستان عزیزی مانند درویش، تبریزی و حاتمی کیا نگاه می کنم، به نظرم آنها پیر عرصه فرهنگ و سینما شدند. درویش فیلمساز زمانه خودش است و در هر دوره ای متأثر از زمانه خودش کار کرده است. چیزی که به هنرمند ماندگاری می دهد، روح تعهد است و ایشان نیز با آثاری که ارائه داده اند روح تعهد خود را آشکار کرده اند.
اصلی ترین وجه شخصیت امام(ره) تأثیرگذاری روی توده مردم است
در ادامه این مراسم احمدرضا درویش در روز دوم برگزاری این رویداد سینمایی با ابراز خوشحالی نسبت به حضور در شهر اصفهان و جشنواره روح الله گفت: برگزاری این جشنواره و گردهم آیی را به بهانه بزرگداشت مقام امام(ره) تبریک می گویم. وقتی مرا خبر کردند و این شانس را برای بودن در اینجا به من دادند، با خودم فکر کردم که نسبتم با این مراسم چیست و چگونه باید رفتار کنم و ژس العمل نشان دهم و این ابهام همچنان در ذهنم وجود دارد. احساس کوچکی مقام، مقابل عظمت معنایی این جشنواره می کنم.
درویش ادامه داد: برگزاری این جشنواره باعث می شود امثال من، چند روزی به ابعاد شخصیت امام به عنوان اسطوره مهم و موثر در دوران معاصر فکر کنند. کار ما سخن گفتن با تصویر است.

کارگردان فیلم«دوئل» خاطرنشان کرد: تأکیدم روی نگاه به شخصیت امام(ره) از دید مردم است. اصلی ترین وجه شخصیت امام(ره) تأثیرگذاری روی توده مردم است. در بخش هایی امام را درک کردم که از نظر ظاهری و جغرافیایی از من دور بود اما نزدیکترین وجه شخصیتی را نسبت به من داشت

درویش سپس با بیان خاطره ای از اولین مواجهه خود با امام(ره) سخن گفت و اضافه کرد: پدرم یک مغازه آرایشگاه کوچک در محله سیروس تهران داشت. هنگامی که کلاس دوم دبستان و در مغازه پدرم بودم، دیدم کتابی به همراه یک ژس از پشت یک ساعت قدیمی بزرگ افتاد و من چند لحظه کتاب را ورق زدم و دیدم که آن ژس مربوط به حضرت امام(ره) است و هیچ وقت این تصویر از ذهنم پاک نمی شود. پدرم گفت این کتاب یک رساله است و به هرصورت با امام(ره) در همین زمان آشنا شدم.
این فیلمساز در خصوص موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) بیان کرد: یکی از وظایف موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) ثبت آثار مستقیم و غیرمستقیم در حوزه شخصیت ایشان است اما مشکل اینجاست که چندان جامعه آرشیوسازی نیستیم و نمی توانیم به منابع گذشته دست پیدا کنیم. دنیای دیجیتال در حال حاضر کار را آسان کرده و این حوزه نیز دچار تحول شده است و حتما در موسسه به آن توجه می شود.
وی درخصوص ثبت خاطرات مربوط به امام(ره) خاطرنشان کرد: یکی از کارها ثبت خاطرات است و این دقیقا مثل همان چیزی است که از دوران کودکی در ذهن داشتم. اگر به درستی به این خاطره رجوع شود می بینیم که مربوط به سال 47 یا 48 است و این بازشناسی شخصیت امام(ره) است.
درویش افزود: در خصوص شخصیت امام(ره) نکته ای وجود دارد و آن این که ما خاطرات را بیشتر از کسانی که با ایشان مرتبط بودند ثبت می کنیم اما دامنه ثبت خاطره در مورد ایشان به نظرم خیلی محدود است و باید در این خصوص تجدید نظر کنیم. به نظرم به تعداد تمام کسانی که به صورت خودجوش هنگام ورود امام(ره) حضور داشتند و از شخصیت ایشان تأثیر گرفتند، خاطره وجود دارد. این درباره خاطرات جنگ نیز وجود دارد و بیشتر مربوط به خاطرات رسمی است اما لایه های اجتماعی آن کمتر مشخص شده است.

امام خمینی(ره) به همه ما آبرو داد

کارگردان فیلم«دوئل» خاطرنشان کرد: تأکیدم روی نگاه به شخصیت امام(ره) از دید مردم است. اصلی ترین وجه شخصیت امام(ره) تأثیرگذاری روی توده مردم است. در بخش هایی امام را درک کردم که از نظر ظاهری و جغرافیایی از من دور بود اما نزدیکترین وجه شخصیتی را نسبت به من داشت.
وی با بیان خاطراتی از جنگ و عشق یک مکانیک نسبت به امام(ره) گفت: یک مکانیک کارش را در یک منطقه رها می کند و به جبهه می رفت و تانک ها را تعمیر می کرد. علت این کار را از او پرسیدم و گفت این پیرمرد (امام (ره)) من را حیران و عاشق خود کرد. در این شرایط که خاطره جنگ خرید و فروش می شود، خیلی سخت است که فردی با خلوص را ببینیم که دیدگاهش نسبت به امام(ره) پر از عشق امام(ره) باشد. این فرد نمونه ای از خداوندی شدن و رشحاتی از حضرت امام(ره)است.
درویش اذعان کرد: امام(ره) متعلق به یک موسسه نیست بلکه متعلق به آزادی خواهان و مستضعفان است. همه کسانی که در برابر دشمن تا دندان مسلح ایستادند برای برپایی عدالت رفته بودند. امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و در ارتباط با مقوله سینما مسئولان فرهنگی کشور را روی این موضوع متمرکز می کنم که امروز بیش از هر زمانی نیازمند توجه به بیات او هستیم. ایشان در سخنرانی خود فرمودند که سینما یکی از مظاهر تمدن بشری است و نباید متأثر از افکار سیاسی، اندیشه امام گونه را محصور کنیم.
وی در پایان صحبت های خود بیان گفت: افتخار می کنم در دوره ای زندگی می کنم که در یکی از مهم ترین برهه های زندگی توانستم شخصیت امام(ره) را درک کنم و مطمئنم ایشان به همه ما آبرو داده و توکل به خداو اعتقاد به باورها را در ما ایجاد کرده است. امیدوارم این جشنواره منبع خیر و برکت باشد.


منبع: روابط عمومی جشنواره روح الله