تبیان، دستیار زندگی
آایران می گوید برای صادرات گاز با ترکمنستان و روسیه در حال مذاکره است؛ ترکیب سه کشوری که در بازارهای شرقی و غربی خود با یکدیگر رقابتی جدی دارند. روسیه به هر ترتیب سد راه دو کشور دیگر برای رسیدن به اروپا می شود و ترکمنستان نمی خواهد مشتریان خط لوله تاپی خو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز بازی بزرگ گازی!

ایران می گوید برای صادرات گاز با ترکمنستان و روسیه در حال مذاکره است؛ ترکیب سه کشوری که در بازارهای شرقی و غربی خود با یکدیگر رقابتی جدی دارند. روسیه به هر ترتیب سد راه دو کشور دیگر برای رسیدن به اروپا می شود و ترکمنستان نمی خواهد مشتریان خط لوله تاپی خود را به ایران ببازد؛ آغاز مذاکرات سه کشور شروع بازی بزرگی در بازار جهانی گاز است.

بخش اقتصاد تبیان
گاز

از سر گیری سوآپ نفت و گاز از جمله مهم ترین برنامه های ایران است و در این بین ترکمنستان و روسیه گزینه های اصلی برای اجرای طرح سوآپ هستند، روسیه شریکی دیرینه است که البته در مورد سوآپ هنوز به نتیجه روشنی با ایران نرسیده اما به نظر می رسد برنامه های ایران با ترکمنستان در مسیری نزدیک تر به نتیجه قرار دارد.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز می گوید ترکمنستان و روسیه علاقه مندند که گاز خود را از طریق ایران صادر کنند و اگرچه این موضوع با روسیه هنوز در حد مذاکره است اما با ترکمنستان مذاکرات جدی تر در حال انجام است.

TAPI و IP حوزه اختلافی ایران و ترکمنستان

ترکمنستان خود یکی از صادرکنندگان گازی است که در برخی کشورها رقیب ایران به شمار می رود، ایران برنامه هایی برای صادرات گاز به پاکستان و هند دارد و البته با پاکستان نیز قراردادی به امضا رسانده است که پس از گذشت چندین سال هنوز به دلیل عدم انجام تعهدات از سوی پاکستان عملی نشده و این در حالی است که تاپی پروژه ترکمن هاست تا گاز خود را به ترتیب از افغانستان و پاکستان گذرانده و سپس به هند برساند، تاپی رقیب قدرتمند خط لوله صلحی است که خروج هند و عهدشکنی های پاکستان آن را عملا بی اثر کرده است.

از سوی دیگر آذربایجان برای عبور دادن گاز ترکمنستان از طریق شبکه گازی کریدور جنوبی به اروپا نیز در حال مذاکره با این کشور است و می گوید برای تضمین صرفه اقتصادی ترکمنستان باید قراردادهای بلندمدت فروش گاز را با شرکت های اروپایی به امضا برساند.

ترکمنستان چهارمین کشور گازی از نظر داشتن منابع است و از سال 2011 تا کنون برای ورود به بازارهای اروپایی با بروکسل در حال رایزنی بوده و البته از 1992 نیز در سازمان امنیت و همکاری اروپا عضو شده است و بنابراین وزنه مهمی در زمینه صادرات گاز و البته ورود به بازارهای اروپایی به شمار می رود.

روسیه، نگران از رقابت در بازار اروپا

روسیه؛ کشور دیگری که ایران می گوید با آن اگرچه تنها در مرحله حرف و گفت و گو در مورد سوآپ و همکاری های گازی برنامه ای برای همکاری دارد، اولین دارنده بزرگترین ذخایر گازی و البته رقیب ایران است.

روسیه شریک دیرینه ایران به ویژه در دوران تحریم و البته رقیب ایران چه در بازار گاز و چه در بازار نفت است و البته می توان انتظار داشت این رقابت با برداشته شدن تحریم ها داغ تر شود با این وجود حالا ایران حرف از همکاری های جدیدی به میان می آورد.

اگرچه افزایش تولید و صادرات نفت از برنامه های اصلی ایران به شمار می رود و روسیه باید نگران تقسیم بندی جدید بازار نفت با حضور جدی تر ایران باشد اما بیشتر نسبت به تلاش ایران برای صادرات گاز به اروپا جایی که کرملین آن را قلمرو بی رقیب فروش گاز خود می داند، ابراز ناراحتی می کند.

تهران در حال انجام مذاکراتی در مسیر رساندن گاز خود به اروپا با همسایه هایش یعنی آذربایجان و گرجستان است و در صورت موفقیت می تواند رقیب جدی روسیه در تامین گاز اروپا شود.

اگرچه ایران می گوید در حال مذاکره با روس ها برای همکاری در زمینه صادرات گاز است، به نظر می رسد روسیه در گوشه ای بیشتر با نگرانی مذاکرات ایران و ترکمنستان را که یکی از بزرگترین منابع گازی در جهان را دارد، نظاره می کند.

ترکمنستان مدت هاست که رویای صادرات گاز به اروپا از جنوب دریای کاسپین را در سر می پروراند و کاخ کرملین به شدت مخالف این طرح بوده و حتی کار را به تهدید نظامی رسانده است و به این ترتیب ترکمنستان گزینه ای جز صادرات مخازن عظیم گازی اش به مقصد هند و پاکستان را ندارد.

عشق آباد هنوز هم به شدت به دنبال صادرات گاز خود به کشورهای غربی است و ایران می تواند او را در این راه یاری کند، با این پیش شرط که این همکاری منجر به صادرات گاز ایران به اروپا نیز بشود.

ایران-روسیه-ترکمنستان، سه کشوری هستند که در این مسیر با یک دیگر برخورد می کنند و حالا ایران از دو رقیب خود به عنوان شرکایی برای مذاکره آن هم در مورد پراختلاف ترین موضوع بینشان یعنی صادرات گاز یاد می کند.

پیمان این سه کشور با مرکزیت ایران می تواند قدرت گازی بزرگی را به وجود آورد اما اختلافات در این مسیر کم نیست، ایران در بازارهای شرقی اش یعنی هند و پاکستان رقیب ترکمنستان است و روسیه نمی خواهد کسی را با قلمرو گازی خود در اروپا راه دهد؛ با این وجود به نظر می رسد راهی که ایران برای پیوند با دو رقیب خود در پیش گرفته راهی کم فراز و نشیب و کوتاه نخواهد بود.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .