تبیان، دستیار زندگی
˝چهارفصل باغ ایرانی˝ با آنسامبل ذاستا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

˝چهارفصل باغ ایرانی˝ با آنسامبل ذاستا

نشست خبری آنسامبل ذاستا در فروشگاه شهر کتاب فرشته برگزار می شود.

˝چهارفصل باغ ایرانی˝ با آنسامبل ذاستا

آنسامبل ذاستا جمعه هفتم خردادماه در دو سئانس 19:30 و 21:30 در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می رود

بهنام ابوالقاسم سرپرست گروه آنسامبل ذاستا در ابتدای نشست گفت: آنسامبل ذاستا بیش از دو سال است که فعالیت خود را در عرصه موسیقی آغاز کرده البته پایه و اساس شکل گیری این مجموعه موسیقایی از نمایش ترانه های محلی به کارگردانی آقای محمد رحمانیان آغاز شد که در آن زمان فردین خلعتبری به عنوان آهنگساز این اثر نمایشی پیشنهاد داد تا برای انجام کارهای بهتر و بیشتر، آنسامبلی تشکیل شود که بتوانیم فعالیت هایی را انجام دهیم.

او ادامه داد: در پی تشکیل آنسامبل ذاستا بود که ما دو کنسرت رسمی را برگزار کردیم که اولی مربوط به برگزاری کنسرت "شهرزاد" به خوانندگی علیرضا قربانی در برج میلاد و دومی مربوط به برگزاری یک کنسرت مشترک به همراه یک گروه تایلندی در تالار وحدت بود که خوشبختانه هر دوی این تجربه، برنامه های خوبی بود. البته ما در این دو سال نسبت به ضبط و تولید قطعات جدید نیز اقدام کرده ایم که بخش بزرگی از آن با عنوان "چهارفصل باغ ایرانی" در کنسرت پیش رو اجرا خواهد شد.

وی توضیح داد: این قطعه یک رویکرد کاملاً ایرانی در چهارفصل طبیعت است که به سفارش باغ کتاب ایرانی که یکی از نهادهای زیرمجموعه کتابخانه ملی است، منتشر می شود و درواقع می توان گفت برآیند ذهنی از یک موزیسین ایرانی نسبت به چهارفصل طبیعت است که این بار به مخاطبان ارائه خواهد شد. البته ما در طول اجرای کنسرت از یکسری از تصاویر و اتفاقات دیگر بصری در حوزه نور و تصویر استفاده خواهیم کرد که در این مقطع رضا موسوی به عنوان کارگردان در کنار ما حضور خواهد داشت.

این نوازنده پیانو در بخش دیگری از صحبت های خود با انتقاد از شرایط این سال های موسیقی در ایران، بیان کرد: متأسفانه ماجرایی که در موسیقی امروز ایران وجود دارد، بر این نکته قرار گرفته که موسیقی را تبدیل به یک عنصر مصرفی کرده و این موسیقی سرگرمی است که بیشتر از هر موسیقی دیگری برای مخاطبان جذاب شده است. بنابراین یکی از مواردی که در آنسامبل ذاستا به آن توجه ویژه ای داریم، دغدغه کیفیت است چرا که همین نوازندگانی که در گروه ما حضور دارند، هنرمندانی هستند که می توانند در قالب انگیزه های مادی حضور مؤثری در ارکسترهای مختلف داشته باشند و اصلاً هم به این موضوع توجه نکنند که کیفیت در چه رتبه ای قرار دارد. اما آنچه در آنسامبل ذاستا در بین همه ما به عنوان یک دغدغه مطرح است و فکر می کنیم موسیقی ایران هم به آن احتیاج دارد، دغدغه کیفی است. ما آمده ایم تا تعریف دیگری از بیان موسیقی ایرانی داشته باشیم.

ابوالقاسم درباره حضور پیدا نکردن آنسامبل ذاستا در بخش آهنگسازی مجموعه "شهرزاد" به کارگردانی حسن فتحی گفت: به اعتقاد من تلخ ترین اتفاق سال گذشته گروه ما و فردین خلعتبری، ماجرای سریال "شهرزاد" بود و چون فردین خلعتبری فعلاً در مورد این ماجرا رویه سکوت را پیشه کرده و سکوتش محکم ترین پاسخ هاست. بنابراین من هم ترجیح می دهم تا زمانی که فردین درباره این موضوع صحبتی نکرده، من هم در قبال آن سکوت کنم.

وی در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: ذاستا همواره نوازندگان مهمان زیادی داشته است ولی به نظر من نمی تواند هیچ وقت یک ارکستر باشد چرا که داشتن یک ارکستر خوب و باکیفیت احتیاج به متریال یکدست اخلاقی و فنی دارد که در حال حاضر شرایط این نیست که ۶۰ نفر به این یکدستی در این فضا حضور داشته باشند.
رضا موسوی کارگردان کنسرت "چهارفصل باغ ایرانی" هم در این نشست گفت: سابقه دوستی من با آنسامبل ذاستا به چندین سال قبل از تشکیل این گروه موسیقایی می گذرد و بر این باورم که این گروه موسیقایی با توجه به توانایی نوازندگان و حضور موسیقی فردین خلعتبری که موسیقی تخیل برانگیز و تصویرسازی است، می تواند برای مخاطبان جذابیت های زیادی داشته باشد. اتفاقاً بر همین اساس بود که من تلاش کردم تصویری را به مخاطب ارائه دهم که این تصویر و طراحی همراه موسیقی باشد که نوازندگان اجرا می کنند.

وی افزود: درواقع این نوع طراحی برای اجرای تصویر، همراه کردن مخاطب با موسیقی اجرا شده توسط تصویر است که بسیار کار مشکلی است و نیازمند اجرای یک فضای ویژه است. البته در این راه نوازندگان گروه کمک بسیار زیادی را به من انجام دادند که بتوانم در این فرصت کوتاه، کار قابل قبولی را به مخاطب ارائه دهم.

کارگردان کنسرت آنسامبل ذاستا در بخش دیگری از این نشست خبری با تقدیر از گروه اجرایی کنسرت گفت: صبا غروی، نگین شکیبا، هادی بادپا و مهسا نعمت از جمله افرادی هستند که در برگزاری این کنسرت همراه همیشگی ما بودند که غالباً در این چنین نشست هایی اسم آن ها گفته نمی شود بنابراین من از این فرصت استفاده کرده و با نام بردن از این عزیزان، یک خسته نباشید ویژه می گویم که تلاش زیادی برای هر چه بهتر برگزار کردن کنسرت انجام می دهند.

پدرام فریوسفی نوازنده ویولن و یکی از اعضای آنسامبل ذاستا در این نشست گفت: همیشه در عرصه موسیقی دنبال کارهای جدیدی بودم و همان طور که می دانید ژانر من، حضور در موسیقی کلاسیک است اما همواره به دنبال این بودم که در گروه هایی کار کنم که کارهای نو و خلاقانه ای را در عرصه موسیقی تجربه کرده باشد.

این نوازنده ویولن با اشاره به حضور آنسامبل ذاستا در عرصه موسیقی گفت: من فکر می کنم هیچ آنسامبلی با این سازبندی در عرصه موسیقی وجود ندارد ضمن اینکه حضور فردین خلعتبری و بهنام ابوالقاسم، این احساس را در من به عنوان یک نوازنده به وجود می آورد که می توانم در انتظار کارهای نو و تجربه های جدید باشم. من احساس می کنم در این گروه می توانم به هدف های بسیاری در موسیقی برسم و امیدوارم در این مدت این گروه به حیات خود ادامه داده و به مشکل گروه های قبلی برخورد نکند.

آتنا اشتیاقی نوازنده و یکی دیگر از اعضای مجموعه موسیقی ذاستا نیز در این نشست خبری گفت: هر گروهی که در هر جای دنیا تشکیل می شود، اهدافی را در پی دارد ما نیز در آنسامبل ذاستا هدف های زیادی داریم اما بر این باوریم که هنوز در پله های اول هستیم و کارهای زیادی برای انجام دادن داریم که باید با این مجموعه موسیقایی بتوانیم به آن برسیم.

وی افزود: موسیقی با سرعت بسیار بالایی در دنیا روبه پیشرفت است بنابراین ما به عنوان نوازنده و اعضای یک گروه باید بتوانیم قوه تخیل خودمان را به راه بیندازیم و کارهایی را انجام دهیم که در گروه های دیگر موسیقایی کمتر وجود دارد. به اعتقاد من این گروه موسیقایی می تواند بهترین کارها را انجام دهد و من از حضور در این مجموعه بسیار خوشحالم و یقین دارم کنسرتی که روز هفتم خردادماه به مخاطبان ارائه خواهد شد، دل همه را نیز می نوازد.

این نوازنده در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: یک گروه کوچک می تواند اهداف مشترک بسیار ارزشمندی داشته باشد ولی وقتی که این گروه تبدیل به یک گروه ۲۰۰ نفری می شود، دیگر همدلی ها وجود نخواهد داشت و شاید اعضای گروه به آن چیزی که می خواهند نتوانند برسند. اتفاقاً به همین جهت است که من چندین سال است که در ارکسترهای بزرگ تر حضور پیدا نمی کنم.

پریسا پیرزاده عضو دیگر آنسامبل ذاستا نیز با ابراز خرسندی از حضور در این مجموعه موسیقایی گفت: اعضای آنسامبل ذاستا از قبل همدیگر را می شناختند و به نظر من مهم ترین چیزی که تا به امروز توانسته روند کار را به سمت ارتقای کیفیت هدایت کند، صمیمیت اعضای گروه است که به اعتقاد من یکی از اهداف مهم مجموعه های موسیقایی است. من به سهم خود از همه همکارانم در این آنسامبل ممنونم که خواستار نشان دادن موسیقی خوب به مخاطب هستند.

سایوری شفیعی نوازنده و عضو آنسامبل ذاستا نیز در این نشست خبری گفت: آنسامبل ذاستا یکی از گروه هایی است که من همواره با خوشحالی بر سر تمرین های این مجموعه حاضر می شوم. این مجموعه به شکلی است که همه اعضا قدر همدیگر را می دانند و به همین خاطر است که کار کردن با این گروه بسیار لذت بخش است.

منبع: هنرآنلاین