تبیان، دستیار زندگی
معمار سرشناس ایرانی و طراحی گالری مد ˝لافایت˝ شانزه لیزه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معمار سرشناس ایرانی و طراحی گالری مد ˝لافایت˝ شانزه لیزه

معمار سرشناس و استاد دانشگاه هاروارد ایده پیشنهادی خود را برای رقابت طراحی ساختمان جدید گالری مد ˝لافایت˝ شانزه لیزه ارائه كرد.

معمار سرشناس ایرانی و طراحی گالری مد ˝لافایت˝ شانزه لیزه

ایده خانم فرشید موسوی برای پروژه "دس شانزه لیزه" یک پیشنهاد رقابتی برای طراحی شخصیت جدید فروشگاه چهار طبقه "لافایت" در خیابان شانزه لیزه است.

این بنا شامل یک دهلیز مرکزی با گنبد شیشه ای،ستون هایی پوشیده از سنگ مرمر و یک پله بزرگ برای برقراری ارتباط با طبقه اول است. در طراحی موسوی طبقه همکف ساختمان نسبت به زیرزمین و طبقات دیگر کوچکتر و مکانی مناسبی برای خرده فروشی شده است.

یکی از چالش های طراحی این فروشگاه ایجاد حس تدوام و یکپارچگی بین زیر زمین و طبقات بالا و همچنین ارتباط بین ویژگی تاریخی موجود و جدید آن است. فرشید موسوی با طرح جدید خود می خواهد جان تازه ای در فضای منفعل فروشگاه ایجاد کند.

فرشید موسوی كه سمت استادی بخش معماری دانشگاه هاروارد، همچنین دانشگاه های GCD، کالج لندن، داندی و مدرسه معماری بارتلت برعهده دارد، پیش از تاسیس دفتر معماری خارجی همراه با آلخاندرو زارا یولو در سال 1992 در لندن، مسوولیت طراحی ساختمان رنزوپیانو در جنوا و اداره دفتر معماری کلان شهر روتردام را نیز بر عهده داشته است.

معمار سرشناس ایرانی و طراحی گالری مد ˝لافایت˝ شانزه لیزه

همچنین خانم موسوی به مدت 8 سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بوده و در این مدت ریاست موسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشته است.

دفتر طراحی او تا كنون پروژه های بین المللی زیادی در نقاط مختلف جهان اجرا کرده است که اکثر آنها نامزد کسب جایزه های بین المللی در طراحی بوده اند. از جمله این طراح ها می توان به گذرگاه دریایی یوکوهاما در ژاپن، پارک بزرگ بارسلونا همراه با تالارهای کنفرانس محوطه سرباز، هتل بلومون در گروننیگن هلند، ساختمان پلیس بزرگ بارسلونا همراه با تالارهای کنفراس محوطه سرباز، هتل بلومون در گروننیگن هلند، ساختمان پلیس در لاویلا یویاسا اسپانیا و غرفه نمایشگاه صادرات بین المللی اسپانیا اشاره کرد.

فرشید موسوی در نوامبر 2005 به عنوان مسوول کمیته برگزارکننده اعطای جوایز معماری "آقاخان" برگزیده شد.

منبع: هنرآنلاین