تبیان، دستیار زندگی
حرف اسلام و قرآن، وحدت کلمه است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حرف اسلام و قرآن، وحدت کلمه است

قرآن

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه پیش از ظهر امروز(4 خرداد) در سومین اجلاسیه ستادهای استهلال مناطق قومی کشور که در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد، گفت: این اجلاسیه باید مجلسی برای تصمیم گیری امور دینی و اسلامی، تبلیغ و ترویح دینی و اعلای کلمه لا اله الا الله  باشد.

وی با اشاره به طرح موضوع استهلال، قواعد نجومی مربوط به آن و رویت هلال از جنبه های علمی و فقهی در این اجلاسیه، افزود: آنچه در عالم ایحاد شده هادی اند، آیه فقط آیه قرآن نیست بلکه هرچه در عالم هست و نیست آیه، آدرس و نشانی است.

به گفته آیت الله علما، هدایت های عجیب و غریبی در رویت هلال وجود دارد که خداوند از طریق آن زمان را برای ما تقسیم بندی می کند و توجه خاصی به تعیین مکان و زمان و اوقات شرعی دارد.

وی ابراز کرد: تعیین زمان مشخص و اینکه چه وقت در مناسک حج شرکت کرده، چه روزی در منا و مشعر باشیم و قربانی کنیم همه این ها آیه و نشانه است.

رئیس هیئت رئیسه سومین اجلاسیه ستادهای استهلال مناطق قومی کشور، اوقات شرعی را یکی دیگر از این نشانه ها برشمرد و اظهار کرد: دعای عید فطر و احکام آن همه آیه و نشانه اند که دست ما را می گیرد و هدایت و راهنماییمان می کند.

آیت الله علما، با اشاره به عقاید علمای شیعه و سنی در خصوص رویت هلال، بیان کرد: رویت هلال سنت است و ابن عقیل در این خصوص گفته که واجب است چون با آیه الهی و هادی مواجه می شویم.

وی گفت: مرحوم شعرانی که استاد آیت الله جوادی آملی، آیت الله حسن زاده آملی و شهید مطهری بوده است در بیانی می فرماید اگر ماه و ستاره و اجرام آسمانی را حیات قائل نباشیم آن مدیر ات امر که صریح آیه شریفه است این ها را دارد تدبیر می کند.

امام جمعه کرمانشاه رویت هلال را از آیات الله و نشانه های خدا دانست و عنوان کرد: رویت هلال یکی از مستحبات است که تمام زندگی ما را تنظیم می کند و امورات ما به آن برگشت دارد.

آیت الله علما با اشاره به فرازی از دعای امام سجاد(علیه السلام) که در زمان رویت هلال از خداوند امن و آسایش را می خواستند، ابراز امیدواری کرد: آن حالت، امن و آرامش و روح ایمان در ماه رمضان که وقت دعا و توجه و عنابه و زمان ارتباط با خداست در ما ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ماه رمضان و ماه ذالحجه دم مسیحایی دارند، اضافه کرد: ماه رمضان ماه طهارت، امن، سلامت و ایمان و ماه اسلام است.

رئیس هیئت رئیسه سومین اجلاسیه ستادهای استهلال مناطق قومی کشور، تصریح کرد: تمام اسلام و معنویاتش و تمام مقامات روحانی آن در ماه مبارک رمضان و شب عید سعید فطر جمع شده است و نتیجه 30 روزه این ماه را باید در شب عیدفطر گرفت.

وی ابراز کرد: برگزاری باشکوه و وحدت آفرین عید سعید فطر خیلی مهم است چرا که عظمت اسلام و مسلمین در 50 کشور که بیش از یک میلیارد و 500 نفر مسلمان هست با آن ارتباط دارد.

آیت الله علما تأکید کرد: امروز باید خیلی از حرف ها را کنار بگذاریم و ید واحده باشیم و در مقابل کفر و اختراعاتی که برای ما انجام می دهند بیدار و هشیار باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان، یادآور شد: عیدفطر بزرگترین عید مسلمانان است باید مواضع اسلام را در نظر داشته باشیم و مراقب باشیم.

وی اظهار کرد: یکی از اشاراتی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کردند تبیین اسلام و مواضع آن و تبیین جهادی با کفر است که تمامی ندارند، باید به این مسائل توجه داشته باشیم که مستلزم چشم پوشی از یکسری جزئیات است.

آیت الله علما، خطاب به روحانیون اهل سنت و تشیع شرکت کننده در این اجلاسیه، گفت: حیات مربوط به اصل اسلام است باید محور را کلام «الله»، «رسول الله» و «آل الله» قرار دهید.

وی با تأکید بر حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه، بیان کرد: دشمن از ما تفرقه می خواهد در حالیکه حرف قرآن و اسلام وحدت کلمه است.

امام جمعه کرمانشاه هشدار داد: امروز دشمن قداری به اسم آمریکا داریم که اصل اسلام را نمی خواهد به گونه ای که امروز می بینیم امروز آمریکا با کشورهایی در افتاده که اهل سنت هستند چرا که آن قدرت، عظمت و کلمه لا اله الا الله را نمی خواهد.

وی با بیان اینکه امروز همه علما، در مقابل دشمن بصیرت و بیداری دارند، گفت: امروز موقعیت و زمانی است که زمینه مساعد است و باید با کار و تلاش و کوشش، کلمه «لا اله الا الله» را در سراسر عالم طنین انداز کنیم.

گفتنی است، سومین اجلاسیه ستادهای استهلال مناطق قومی کشور با حضور روحانیان طراز اول اهل سنت و تشیع از 11 استان کشور، (4 و 5 خرداد) در کرمانشاه در حال برگزاری است.


خبرگزاری شبستان :: Shabestan News

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .