تبیان، دستیار زندگی
امعاون وزیر صنعت گفت: چین برای باقیماندن به عنوان شریک نخست تجاری ایران باید موانع بانکی را از پیش رو بردارد، در افزایش کیفیت کالاهای خود بکوشد و در ایران سرمایه گذاری کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولتیماتوم تازه ایران به چینی ها

معاون وزیر صنعت گفت: چین برای باقیماندن به عنوان شریک نخست تجاری ایران باید موانع بانکی را از پیش رو بردارد، در افزایش کیفیت کالاهای خود بکوشد و در ایران سرمایه گذاری کند.

بخش اقتصاد تبیان

اولتیماتوم ایران به چین

معاون وزیر صنعت گفت: چین برای باقیماندن به عنوان شریک نخست تجاری ایران باید موانع بانکی را از پیش رو بردارد، در افزایش کیفیت کالاهای خود بکوشد و در ایران سرمایه گذاری کند.

ولی اله افخمی راد گفت: با توجه به مناسبات اقتصادی بین ایران و چین و اجرای ده ها پروژه توسط شرکت های چینی در ایران و شناخت تجار ایرانی و چینی از یکدیگر، چین همچنان شریک اول تجاری ایران است. البته ما دوستان خود را که در روزهای سخت در کنار ما بودند فراموش نمی کنیم و امیدوارم در روزهای خوب هرچه بیشتر با هم ارتباط و همکاری داشته باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای حفظ این موقعیت سه کار عمده همچون ایجاد و توسعه روابط کارگزاری بانکی به منظور کاهش هزینه های نقل و انتقال پول، ارتقای کیفیت محصولات و خدمات چینی و سرمایه گذاری مشترک و همکاری بانکی باید انجام داد. در این میان، ایران و چین می توانند برای توسعه صادرات در زنجیره تولید کالا همکاری کنند. ما این آمادگی را داریم که بخشی از توان تولید شرکت های ایرانی را به منظور صادرات به دیگر کشورها برای تولید برندهای چینی اختصاص دهیم. با این همکاری دیگر شرکت های چینی برای توسعه بازار نیاز به سرمایه گذاری مجدد و تحمل ریسک ندارند.

وی تصریح کرد: استقبال شرکت های ایرانی از این نشست نشان دهنده وجود ظرفیت زیاد همکاری است. ما شرکت های قدرتمند و صاحب تکنیک زیادی داریم. شرکت های ایرانی این قابلیت را دارند که با ادغام در زنجیره ارزش شرکت های چینی به توان رقابت پذیری محصولات تولیدی شرکت های چینی کمک کنند.

افخمی راد گفت: علاوه بر تهران ما در استان های مختلف ظرفیت های اقتصادی و تجاری بسیار خوبی داریم. امروز ایران و چین همکاری های فی مابین را نه فقط در حوزه های تجاری  بلکه در حوزه های تولید صنعتی، نفت وگاز، پتروشیمی، معدن، راه، راه آهن، پروژه های زیربنایی، همکاری های علمی، فرهنگی و بسیاری از حوزه های دیگر توسعه می دهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: ایران به عنوان بزرگ ترین منبع انرژی نفت و گاز جهان می تواند امنیت تأمین انرژی مورد نیاز چین را برآورده کند و به عنوان یک پایگاه با ثبات در منطقه نقش مرکزی در جذب سرمایه گذاری صادراتی چین داشته باشد. در این میان می توان زمینه ای را فراهم کرد که محصولات چینی در ایران تولید و به بازارهای جهانی و منطقه ای صادر شوند. وجود روابط دوستان دیرینه بین ایران و چین، منابع طبیعی و معدنی بسیار غنی، نیروی انسانی تحصیل کرده و کارآمد، مقررات حمایت از سرمایه گذاری، محیط سیاسی با ثبات و همچنین تجربه و ارتباطات شرکت های چینی در بازار ایران می تواند منجر به گسترش روابط شود.

وی با اشاره به سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به ایران و امضا ۱۷ سند همکاری از جمله سند تقویت همکار ی های صنعتی، معدنی و سرمایه گذاری و سند همکاری در توسعه جاده ابریشم، گفت: باید شاهد تقویت هر چه بیشتر روابط دو کشور باشیم.

افخمی راد اظهار داشت: در سال ۲۰۱۴ شاهد رکوردزنی روابط بین دو کشور بودیم و تجارت متقابل به ۵۲ میلیارد دلار رسید؛ در سال ۲۰۱۵ شاهد افزایش حجم مبادلات بین دو کشور بودیم ولی با توجه به افت ۵۰ درصدی قیمت نفت و کاهش قیمت فرآورده ها و مشتقات آن، ارزش مبادلات ایران و چین در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ تا ۵/۳۴ درصد کاهش داشت.منبع: خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .