تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته در گالری ژینوس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته در گالری ژینوس

نمایشگاهی از آثار فلزی بهرام آشفته از شنبه 8 خرداد 1395 به مدت دو روز و به همتِ انجمن مجموعه داران ایران در گالری ژینوس برگزار می شود.

نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته در گالری ژینوس

مهندس منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران ایران درباره این نمایشگاه می گوید: سال گذشته انجمن مجموعه داران ایران اجرای طرح برگرادان آثار هنری را با نمایشگاه آثار نقاشیِ لئون کُهن آغاز کرد. امسال نیز قصد داریم دومین نمایشگاه را در قالب طرح برگردان آثار هنری با نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته برگزار کنیم.

وی ادامه می دهد: در نمایشگاهِ پیشِ رو مجسمه هایی با قطعات بازیافتی خودرو حاصل کار هنری بهرام آشفته، به نمایش در می آید. حدود 20 مجسمه در این نمایشگاه برای فروش به اعضای انجمن مجموعه داران ارائه می شود.

لطفی با اشاره به شیوه ی قیمت گذاری این آثار می گوید: از آنجایی که این نمایشگاه توسط انجمن مجموعه داران و در قالب طرح برگردان آثار هنری برگزار می شود، نحوه ی قیمت گذاری این آثار بایستی تابع چند عامل مهم باشد؛ یکی این که قیمت ها با کارشناسی دقیق انجام شده و آثار بدون واسطه به فروش می رسند. دوم این که این آثار بایستی از نظر هنری آنچنان دارای ارزش باشد که در صورت برگرداندن آن توسط خریدار، انجمن مجموعه داران بتواند به راحتی آثار را تحویل بگیرد و پول خریداران را پس دهد.

رئیس انجمن مجموعه داران درباره طرح برگردانِ آثار هنری می گوید: در این طرح خریداران هر زمانی پس از خریدن آثار می توانند آثار را به انجمن برگردانند و عین پول خود را دریافت کنند.

وی ادامه می دهد: ما نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته را طی دو روز برگزار می کنیم و معتقدیم به خاطر شرایطی که برای فروش قرار داده ایم در همان روز نخست اغلب آثار به فروش می رسد و چون واسطه ای بین هنرمند و خریدار وجود ندارد، پیش بینی می شود که این آثار خواستاران بسیاری داشته باشند.

لطفی با اشاره به برگزاری نمایشگاه پیشینِ طرح برگردان آثار هنری، می گوید: نمایشگاه نخستی که در قالب این طرح برگزار شد به آثار نقاشی استاد لئون کهن اختصاص داشت که در همان روز اول همه آثار به فروش رسید و به دلیل کارشناسی دقیقِ آثار هیچ اثری عودت داده نشد و اگر هم اثری برگردان شود با کمال میل می پذیریم، چرا که معتقدیم آن آثار با قیمت واقعی به فروش رسیده است.

بهرام آشفته هنرمند مجسمه ساز درباره این نمایشگاه می گوید: آثار این نمایشگاه مجسمه هایی است که با قطعه های بازیافتی تولید خورو ساخته شده است که این آثار از 50 هزار تومان تا 20 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

وی با اشاره به مشکلات فروش آثار هنری در ایران، تاکید می کند: بیشتر آثار ما به طور غیر مستقیم به خارج از کشور می رود. خریداران آثار ما معمولا دلال ها هستند و آثار را می خرند و به خارج از کشور می برند و آنجا می فروشند و حتی گاهی با آثار ما نمایشگاه هم می گذارند. به همین دلیل و برای جلوگیری از این موارد انجمن مجموعه داران ایران مایل بود برای ما نمایشگاه بگذارند.

آشفته می گوید: آثاری که در این نمایشگاه به نماش گذاشته می شود اجسام فلزی هستند و موضوع های مختلفی دارند. ما قطعه های بازیافتی را به صورت خلاقانه به شکل هنری درآورده ایم. در کشورهای دیگر بسیار به این هنر مدرن توجه می کنند اما در ایران چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

بهرام آشفته تا کنون 10 نمایشگاه انفرادی داشته و در حدود 50 نمایشگاه گروهی حاضر بوده است.
نمایشگاه آثار فلزی بهرام آشفته شنبه 8 خرداد 1395 ساعت 17 در گالری ژینوس افتتاح می شود.

علاقه مندان برای دیدنِ آثار این نمایشگاه می توانند به آدرس؛ خیابان ولی عصر، ابتدای خیابان فاطمی، پلاک 21، گالری ژینوس مراجعه کنند.

منبع: تسنیم