تبیان، دستیار زندگی
در کشور ما فضا به گونه ای است که برخی مدیران وادار به دادن وعده های گسترده می شوند و اگر بخواهند دو یا سه کار مشخص را وعده دهند، قطعا با تعجب مواجه شده و شاید از انتصاب وی نیز دفاع نکنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام وعده های وزیر ارتباطات عملی شد؟

در کشور ما فضا به گونه ای است که برخی مدیران وادار به دادن وعده های گسترده می شوند و اگر بخواهند دو یا سه کار مشخص را وعده دهند، قطعا با تعجب مواجه شده و شاید از انتصاب وی نیز دفاع نکنند.

بخش ارتباطات تبیان
واعظی

بر اساس یک اصل قدیمی و بسیار رایج، مدیران در هنگام انتصاب به مسوولیت، اگر از کانال مجلس عبور کنند یا از مسیر کابینه یا سایر روش ها، اصولا باید پوشه ای به همراه داشته باشند که در آن برنامه های خود را به شکل رویکرد و ماموریت ارائه دهند.
مدیران با تجربه تر می دانند هر چه این پوشه قطورتر باشد، سطح توقعات نیز گسترده تر و عمیق تر می شود و هر چه جمع وجورتر باشد، علاوه بر این که احتمالا موفق به اجرای وعده های خود می شوند، حتی کارهای بیشتری را نیز در دستور کار قرار می دهند تا خاطره خوبی از دوران مدیریت شان به جای بگذارند.

واقعیت این است که در کشور ما اما فضا به گونه ای است که برخی مدیران وادار به دادن وعده های گسترده می شوند و اگر بخواهند دو یا سه کار مشخص را وعده دهند، قطعا با تعجب مواجه شده و شاید از انتصاب وی نیز دفاع نکنند.
اما برخی مدیران نیز بر این باور هستند که حتی به اندازه یک کتاب نیز وعده و برنامه بدهند، پس از پایان دوران مدیریتی، اصولا دو اتفاق رخ می دهد، یا اصلا رسانه ها و کسی متوجه خروجی کار آنها نمی شود،  که خب اتفاقی نمی افتد و یا متوجه می شوند، که خب کاری از دست شان بر نمی آید و باز هم اتفاقی نمی افتد.

موضوعی قانونی، مهم و روی زمین مانده همچون پرونده بورسی شدن ایرانسل در دوره محمود واعظی به طور کل از حالت وعده برای اجرا خارج شده و عملا به بایگانی رفت. چراکه وزیر ارتباطات بعد از پیگیری زیاد رسانه ها، دیگر حاضر به ارایه وعده ای در این خصوص نشد، تا یکی از قدیمی ترین پرونده های بلاتکلیف حوزه ICT در ایران به فراموشی سپرده شود.

به عبارت دیگر ما عادت کرده ایم صبر کنیم دوران مدیریت یک مدیر به پایان برسد، بعد هم که موقع بررسی وعده ها و عملکرد آن مدیر می رسد، یا دیگر دسترسی به وی وجود ندارد، یا آنکه گفته می شود این کار نبش قبر است و از پرداختن به گذشته چیزی در نمی آید.

از این رو قصد داریم تا در روالی متفاوت در حالیکه دولت تقریبا در سال پایانی کار خود قرار دارد، همچون یک آینه صرفا فهرستی از وعده ها و برنامه های ناتمام را در پیش روی مدیران بگذاریم تا هم به قولی صرفا جهت اطلاع باشد و هم فرصت بررسی، پاسخ و یا انشاالله سروسامان دادن به آنها فراهم باشد.

البته امید می رود حداقل در سال پایانی دیگر وعده جدیدی برای انجام کاری ارائه نشود و پرونده طرح های قبلی بسته شود، هر چند که اخیرا یک معاون وزیر ارتباطات وعده ایی برای سال 1400 داده  که از عمر دولت دوازدهم نیز عبور می کند!
در گزارش حاضر اما به بررسی وعده ها و طرح های اعلام شده از سوی محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می پردازیم.

وعده وزیر درباره پهنای باند اینترنت

29 مرداد ماه سال 1392وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران گفت: در مدت زمان کوتاهی مشکلات مربوط به پهنای باند و اینترنت برطرف می شود.
محمود واعظی که در حاشیه مراسم معارفه به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن می گفت مدعی شد: "در مدت زمان کوتاهی مشکلات مربوط به پهنای باند و اینترنت برطرف می شود."
یک سال بعد و در 25 فروردین ماه سال 93 هم واعظی بار دیگر وعده های خود را تکرار کرد و گفت: در تلاش برای ارتقاء کیفیت و سرعت اینترنت کشور است. وی در نهایت وعده داد: آنچه که مردم دنبال آن هستند و بهبود اساسی وضعیت اینترنت به یک سال تا یک سال و نیم صبر نیاز دارد.

امروز اما تقریبا به سررسید وعده مورد نظر رسیده ایم و قضاوت در خصوص بهبود اساسی وضعیت اینترنت را به عهده مخاطبان می گذاریم.
اما این پایان نیز پایان قول های مدیران وزارت ارتباطات برای ارتقای وضعیت اینترنت نبود، 25 فروردین ماه امسال نیز مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده افزایش 10 برابری ظرفیت شبکه اینترنت داخل کشور تا پایان دولت تدبیر و امید را مطرح کرد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین مدعی شد با سیاست های مد نظر وزارت ارتباطات برای سال 95 و نیز تا پایان دولت یازدهم، ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت در حوزه پهنای باند، IP و شبکه انتقال تا 10 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

وعده ایجاد 100 هزار شغل

سه شنبه 16 اردیبهشت سال 93 وزیر ارتباطات در جریان کمیته ای مشترک میان وزارت ارتباطات و کمیسیون صنایع مجلس وعده هایی را مطرح کرده و گفت: "طرحی آماده شده که یکشنبه به رییس جمهور ارایه شد و در قالب آن این امکان وجود دارد تا پایان سال 30 هزار و در پایان سال آینده 100 هزار شغل ایجاد شود."
امروز در حالی شاهد گذشتن از موعد اجرایی شدن این وعده ها هستیم که برخی از مدیران اصناف و شرکت های بخش خصوصی نیز معتقدند این آمار محسوس و قابل احصا نبوده و اصولا شاخصی برای ارزیابی تحقق آن وجود ندارد. این در حالیست که مرکز آمار نیز اخیرا کل اشتغال اعلام شده از سوی رییس جمهوری را زیر سوال برده است.

درخصوص 130 هزار شغلی که وزیر ارتباطات به فارغ التحصیلان دانشگاه ها وعده آن را داده بود باید گفت عملا ایجاد این تعداد شغل از ابتدا نیز به دور از واقعیت های بازار به نظر می رسید. هر چند که تنها عدد رسمی اعلام شده در خصوص ایجاد شغل را نصراله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات داد و به ایجاد 70 هزار شغل اشاره کرد. البته به جز این آمار کلی، هیچ گونه جزییاتی از چگونگی جذب این نیروها و بخش هایی که مشغول به کار شده اند، ارایه نشد. بماندکه در همین حال برخی از مدیران بخش خصوصی اعلام کردند که تعدادی از شرکت های IT کشور تعطیل شده و برخی نیز ناچار به تعدیل نیرو شده اند.
ناگفته نماند با تمام این تفاسیر برای سال جاری نیز ایجاد 100 هزار شغل دیگر از سوی وزیر ارتباطات وعده داده شده است.

سرنوشت پیچیده و عجیب فیلترینگ هوشمند

در مورد فیلترینگ هوشمند گزارش ها و چالش های زیادی وجود داشته و البته دارد. این پروژه آنقدر سرنوشت پیچیده و عجیبی پیدا کرده که تقریبا شروع و پایانی برای آن در انواع اخبار و گزارش ها نمی توان یافت.
اما یکی از وعده هایی که مستند هم محسوب می شود خبری بود که روابط عمومی وزارت ارتباطات به نقل از محمود واعظی اواخر سال 93 منتشر کرد. در بخش پایانی این خبر عینا آمده بود: « وزیر ارتباطات اجرای این پروژه را یک طرح 10 ماهه عنوان کرد و گفت: فاز اول این طرح یک ماه، فاز دوم سه ماه و فاز سوم 6 ماه طول خواهد کشید و امیدوارم طی 10 ماه این پروژه اجرایی و نیازهای جامعه علمی و دانشگاهی جهت استفاده از مطالب مفید مندرج در فضاهای مجازی برطرف شود »

توجه داشته باشید که این خبر در نهمین ماه سال 93 روی سایت وزارت ارتباطات قرار دارد و علی القاعده تا کنون باید سرنوشت قطعی این پروژه مشخص شده باشد.
اگرچه باز هم تاکید می شود بحث فیلترینگ هوشمند بسیار سرگیجه آور و پیچیده است.

تلفن و اینترنت برای روستاها

پیش بینی می کنیم نتیجه نهایی برای کاهش قیمت اینترنت که به قطع کمتر از 15 درصد نخواهد بود، تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود.

مهرماه سال 94 بود که خبرگزاری ها به نقل از وزیر ارتباطات نوشتند، 26 هزار روستای بالای20 خانوارتلفن دارند و کمتر از 1000 روستا بالای 20 خانوار تلفن ندارندکه این آمار نشان می دهد که روستاهای ما هنوز به تلفن دسترسی ندارند.
وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد طی یک سال آینده تمام روستاهای بالای 20 خانوار به تلفن دسترسی داشته باشند.

از دیگر مواردی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به روستاییان وعده داد، اینترنت و دسترسی آن در روستاها بود. وی در این خصوص گفته بود، سال گذشته 8 هزار روستا دارای اینترنت شدند و قرار است 25 هزار روستای دیگر از دو ماه آینده به ترتیب اولویت به اینترنت متصل شوند.
البته فعلا گزارش جدیدی از سرنوشت وعده مذکور در دست نیست.

ترافیک داخلی 80 درصدی اینترنت

بهمن ماه سال 94 نیز خبرگزاری ها به نقل از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشتند، «آماده هستیم تا پهنای باند موجود در کشور را به 4 هزار گیگا بیت بر ثانیه برسانیم تا استفاده از پهنای باند داخلی 80 درصد و اینترنت بین الملل به 20 درصد برسد. البته تمام این توسعه بازهم برای استفاده کاربران داخلی بسیار ناچیز است و امیدواریم با سرمایه گذاری بیشتر شاهد توسعه سریع تر در جهت ایجاد زیرساخت های ارتباطی کشور باشیم.»
اگرچه وزیر ارتباطات در این خصوص تاریخ خاصی را ذکر نکرد، اما به هر حال از حیث رسانه ای و افکار عمومی این وعده ای قابل پیگیری قلمداد می شود.

وعده شبکه ملی اطلاعات؛ شاید 4 ماه آینده

شاید به جرات بتوان گفت وعده اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات مهمترین وعده  وزیر ارتباطات بوده که برخی هنوز هم امید چندانی به عملیاتی شدن آن وجود ندارد. همین موضوع محقق نشدن وعده وزیر ارتباطات در خصوص شبکه ملی اطلاعات نیز بود که سرانجام باعث شد وزیر ارتباطات بابت آن در سال 94 از مجلس کارت زرد دریافت کند.

تحقق شبکه ملی اطلاعات به این دلیل در بین تمام طرح های ارتباطاتی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است که نه تنها در برنامه پنجم توسعه دیده شده و مجلس و شورای عالی فضای مجازی مجدانه پیگیر آن هستند بلکه حتی رهبری نیز به تحقق آن تاکید فراوان داشته و دارند.
درواقع شبکه ملی اطلاعات به قول وزیر ارتباطات از سال 80 یعنی 15 سال است که مطرح شده و یکی از احکام مقام معظم رهبری برای فضای مجازی در کشور است، اما با وجودی که بارها گفته شد که زیرساخت این شبکه تا پایان سال 94 فراهم می شود اما واعظی در آخرین اظهارات خود، رونمایی از آن را به سال 95 موکول کرده است.

وزیر ارتباطات تیرماه سال 94 ضمن تاکید به اقدامات انجام شده در زمینه شبکه ملی اطلاعات گفته بود: زیرساخت های این شبکه تا پایان سال 94 آماده بهره برداری خواهد بود. اما در اسفندماه همین سال وی وعده خود را باز هم به سال بعد موکول کرد و گفت: رونمایی از شبکه ملی اطلاعات، افزایش چهار برابری شبکه انتقال زیرساخت ارتباطی و افزایش سه برابری پهنای باند برای سال آینده در دستور کار قرار دارد.
حال طبق قول وزیر ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات می بایست تا هفته دولت امسال یعنی نهایتا تا شهریور 95 به مردم تحویل داده شود. یعنی چیزی حدود 4 ماه دیگر، از این رو ما نیز مثل بقیه مسوولان کشور منتظر می مانیم.

وعده ساخت ماهواره ملی

شامگاه جمعه 15 آبان ماه سال قبل بود که محمود واعظی در حاشیه نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساخت ماهواره ملی به کمک یکی از شرکت های خارجی سازنده در دستور کار ماست و مذاکرات ساخت ماهواره را با چند شرکت مشاوره ای و سازنده شروع کرده ایم.
واعظی همچنین در مورد انعقاد قرارداد در کمترین زمان ممکن ابراز امیدواری کرد و حتی گفت: بعد از برجام رویکردها کاملا تغییر کرده و در آینده قطعا در این زمینه توفیقاتی را خواهیم داشت.

اما تاکنون خبری از ساخت ماهواره ملی چه با کمک و چه بدون کمک خارجی ها در دست نبوده از سازمان فضایی نیز خبری نیست.
البته وزیر ارتباطات برای سال 95 نیز از تجاری سازی ماهواره «دوستی» به عنوان برنامه مدنظر این وزارتخانه در حوزه فناوری فضایی خبر داده و گفته است: در حال حاضر نیز ماهواره «دوستی» با فناوری بومی آماده پرتاپ است.

وعده پس گرفتن ماهواره مصباح

در خصوص ماهواره ها اما کار به همین جا ختم نمی شود. 11 بهمن ماه سال 94، وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت ماهواره بلوکه شده مصباح در ایتالیا چگونه است و آیا تمهیدی برای آزادسازی آن اندیشیده، گفت: تا پیش از این تحریم ها را داشتیم اما اکنون با توفیقی که در این موضوع حاصل شده انشاءالله آن را پس می گیریم.
این در حالی است که با وجود شرایط مساعد بین ایران و ایتالیا در پی سفر روحانی به رم، صحبت جدیدی در خصوص سرنوشت ماهواره مصباح در دست نیست.

وعده ارزان شدن اینترنت

البته وزیر ارتباطات برای سال 95 نیز از تجاری سازی ماهواره «دوستی» به عنوان برنامه مدنظر این وزارتخانه در حوزه فناوری فضایی خبر داده و گفته است: در حال حاضر نیز ماهواره «دوستی» با فناوری بومی آماده پرتاپ است.

وزیر ارتباطات اواخر فروردین ماه امسال با بیان اینکه از اواخر سال 94 کمیته ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی قیمت اینترنت و نحوه کاهش آن، تشکیل شده است، گفت: پیش بینی می کنیم نتیجه نهایی برای کاهش قیمت اینترنت که به قطع کمتر از 15 درصد نخواهد بود، تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود.

البته این وعده که مدت ها تیتر رسانه ها و خبرگزاری های متعددی شده بود، در زمان سررسید از اساس از سوی وزیر ارتباطات تکذیب شد. حالا حتی زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت اینترنت موبایلی نیز به گوش می رسد، که باید منتظر ماند و دید سرنوشت نرخ اینترنت در کشور به کجا می رسد.

ایجاد شدن سامانه تفکیک پیامک ها

یکی از مشکلاتی که همواره در حوزه پیامکی وجود داشته این بوده که اگر یک نفر نخواهد پیامک تبلیغاتی برایش فرستاده شود دیگر پیامک های دلخواه خود را نیز دریافت نخواهد کرد. اما سال گذشته وزیر ارتباطات برای رفع این مشکل وعده ایجاد سامانه تفکیک پیامک های تبلیغاتی و انبوه را داد که البته هنوز راه اندازی نشده است.

اسفند ماه سال گذشته به همین علت نصرالله پژمان فر از راه اندازی نشدن سامانه تفکیک پیامک های تبلیغاتی و انبوه طبق وعده وزیر ارتباطات انتقاد کرد.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: پس از سوال نمایندگان مجلس از وزیر ارتباطات درباره این موضوع، وی در جلسه 21 دی ماه کمیسیون فرهنگی، راه اندازی سامانه تفکیک پیامک های تبلیغاتی و انبوه را وعده داد که طبق این وعده قرار است مشترک بتواند انتخاب کند که از چه سرشماره انبوهی پیامک دریافت کند و از چه سرشماره ای دریافت نکند.

این عضو شورای معین شورای عالی فضای مجازی گفت: اما در پیگیری که از راه اندازی این سامانه داشتم، هنوز این سامانه راه اندازی نشده است.
پس از وعده وزیر ارتباطات در کمیسیون فرهنگی مجلس، وی در یازدهم بهمن ماه در جمع خبرنگاران از راه اندازی سامانه تفکیک پیامک های تبلیغاتی و انبوه تا یک ماه آینده خبر داده که البته هنوز خبری از راه اندازی آن به گوش نمی رسد.

ایجاد دفتر و دیتاسنتر جستجوگر روسی

اواخر سال 94 در جریان دیدار وزیر ارتباطات روسیه با محمود واعظی در ایران، اخباری به تیتر رسانه های کشور تبدیل شد مبنی بر این که موتور جستجوگر یاندکس در ایران حضور خواهد یافت.
آنطور که روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش داده بود، نیکلای نیکی فوروف با ارائه توضیحاتی درخصوص موتور جستجوی یاندکس ادامه داد: لازم است برای فعالیت آن در ایران با ایجاد دفتر و دیتاسنتر، همکاریهای دو جانبه خود را آغاز کنیم.
اگرچه این وعده را وزیر ارتباطات ایران نداده بود، اما در تیتر اخبار آمده بود که "موتور جستجوی یاندکس روسیه در ایران دفتر و دیتاسنتر می زند"، لذا شاید بد نباشد تماسی با طرف روس داشت و جویای سرنوشت این وعده هم بود.

وعده اتصال منازل به فیبرنوری از اول سال 95

اوایل بهمن ماه سال 94 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده اتصال منازل به فیبرنوری را مطرح کرد گفت: فیبررسانی به منازل و محل کار مردم از ابتدای سال 95 آغاز خواهد شد.
محمود واعظی همچنین در صفحه شخصی خود در یک شبکه اجتماعی نوشت: وزارت ارتباطات تلاش دارد با هدف افزایش سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات بین شهروندان، شبکه فیبر نوری را جایگزین شبکه سیم مسی فعلی کند تا مردم بتوانند همگام با پیشرفت های جهانی از تکنولوژی های تازه تری استفاده کنند.

وزیر ارتباطات همچنین تاکید کرده بود: با توجه به مذاکره با شرکت های بزرگ برای ورود و سرمایه گذاری در این پروژه، امیدواریم رساندن فیبرنوری به درب منازل و محل کار مردم از ابتدای سال 95 آغاز شود.
این وعده البته جزو ماموریت های اپراتور چهارم ایرانیان نت بود که سرنوشت آن هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

وعده وزیر ارتباطات در واکنش به گلایه رهبر انقلاب

شاید به جرات بتوان گفت وعده اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات مهمترین وعده  وزیر ارتباطات بوده که برخی هنوز هم امید چندانی به عملیاتی شدن آن وجود ندارد. همین موضوع محقق نشدن وعده وزیر ارتباطات در خصوص شبکه ملی اطلاعات نیز بود که سرانجام باعث شد وزیر ارتباطات بابت آن در سال 94 از مجلس کارت زرد دریافت کند.

از دیگر وعده های جدید وزیر ارتباطات تشکیل کارگروهی ویژه در پاسخ به گلایه های رهبر انقلاب بود.
واعظی گفت: به منظور رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در حفاظت از فرهنگ در فضای مجازی کارگروه فرهنگی و اجتماعی با حضور نخبگان و دیگر دستگاه های مرتبط بویژه وزارتخانه های آموزش و پرورش و ارشاد با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی در این وزارتخانه تشکیل می شود.
برای پیگیری سرانجام و خروجی این کارگروه البته زود است، اما به هر حال این موضوع نیز صرفا جهت اطلاع جا داشت تا در این گزارش ذکر شود.

پوشش تمام شهرهای کشور به نسل 4

از دیگر وعده هایی که در سال جاری باید منتظر تحقق آن باشیم، پوشش تمام شهرهای کشور به شبکه نسل 3 و 4 موبایل است.
اسفند سال قبل بود که واعظی گفت: همه شهرهای بزرگ ایران سال آینده دارای نسل چهارم تلفن همراه خواهند شد و دیگر شهرها نیز به نسل سوم مجهز می شوند.
وی در این خصوص به خبرگزاری دولت گفته بود: سیاست گسترش نسل های بالاتر تلفن همراه به سراسر کشور از جمله برنامه های راهبردی این وزارتخانه است که سال آینده نیز با جدیت بیشتر دنبال می شود.

چند نکته و جمع بندی

نکته اول این که البته در سال جاری به جز شبکه ملی اطلاعات بحث ترابردپذیری، آغاز به کار اپراتورهای مجازی، آغاز به کار اپراتورهای FCP نیز در صف وعده ها قرار دارد که باید در زمان سررسید به آنها نیز پرداخت.

نکته دوم این که ناگفته نماند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وعده های استانی زیادی نیز پیرامون سرمایه گذاری، ایجاد شغل، ارتقای خدمات ICT و کاهش شکاف دیجیتالی و غیره داشته اند که در این گزارش مجال پرداختن به آنها فراهم نشد.

نکته سوم آنکه موضوعی قانونی، مهم و روی زمین مانده همچون پرونده بورسی شدن ایرانسل در دوره محمود واعظی به طور کل از حالت وعده برای اجرا خارج شده و عملا به بایگانی رفت. چراکه وزیر ارتباطات بعد از پیگیری زیاد رسانه ها، دیگر حاضر به ارایه وعده ای در این خصوص نشد، تا یکی از قدیمی ترین پرونده های بلاتکلیف حوزه ICT در ایران به فراموشی سپرده شود.

نکته چهارم این که دیماه سال 94 وزیر ارتباطات حرکت به سمت پدیده های نوظهور و در مرحله تکوین جهانی همچون خدمات ابری، اینترنت چیزها، نسل 5 تلفن همراه، بیگ دیتا و فناوری های فضایی را در راستای اقتصاد مقاومتی و به پشتوانه پژوهشگاه ICT این وزارتخانه نیز در دستور کار گذاشتند که ظاهرا خروجی این طرح ها به بعد از دولت آتی و حدود سال 1400 منتهی می شود. البته این اواخر یکی از معاونان این وزارتخانه ظاهرا اعلام کرد که اینترنت بالنی نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

و نکته پایانی این که، ناگفته نماند گزارش حاضر به منزله نفی یا زیرسوال بردن سایر خدمات مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، اما از آنجا که رسانه های زیادی اعم از دولتی و غیر دولتی مستمراً به انتشار انواع رپرتاژ آگهی از عملکرد این دستگاه می پردازند، از موازی کاری و پرداختن به آنها خودداری می کنیم.منبع:عصرارتباط