تبیان، دستیار زندگی
شجریان، روحانی و کامکار از ابتکار حکم گرفتند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شجریان، روحانی و کامکار از ابتکار حکم گرفتند

همایون شجریان، شهرداد روحانی، اردشیر کامکار، هنگامه اخوان، سیدعباس سجادی و هانا کامکار برای عضویت در شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی «موسیقی سبز» از معصومه ابتکار حکم گرفتند.

نخستین جشنواره ملی «موسیقی سبز» به دبیری محسن روحانی بهار سال آینده و با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار خواهد شد.

محسن روحانی - دبیر جشنواره موسیقی سبز - درباره جزییات این رویداد هنری توضیح داد: جشنواره «موسیقی سبز» مثل جشنواره «فیلم سبز» از اتفاقات فرهنگی و هنری سازمان حفاظت از محیط زیست است که قصد دارد هنرمندان را با خود همراه کند، زیرا زبان هنر بُرنده تر و تیزتر است.

دبیر نخستین جشنواره ملی موسیقی سبز ادامه داد: این جشنواره شش بخش اصلی کلاسیک ایرانی، مدرن و تلفیقی، بی کلام، ترانه ها و موسیقی کودکانه، نواحی و ارکسترال و کرال را خواهد داشت. بخش جنبی جشنواره نیز شامل نماهنگ است و یکی از دغدغه های ما این است که فضای مجازی هم با این رویداد همراه شود.

وی اظهار کرد: ششم اردیبهشت ماه امسال احکام اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره توسط معصومه ابتکار - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - به چند هنرمند مطرح اهدا شد و فراخوان این رویداد هم امروز منتشر شده است. هنرمندان می توانند تا 30 دی ماه امسال آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند. از طرفی دوم اردیبهشت ماه سال آینده که مصادف با روز جهانی «تنوع زیستی» است، این جشنواره رقم خواهد خورد.

روحانی هنچنین گفت: تجلیل و تقدیر از فعالان محیط زیست در زمینه هنری از دیگر برنامه های ماست، البته قصد داریم شش شب شعر و موسیقی محلی در شش استان برگزار کنیم. این جشنواره در دوره ی نخست به صورت ملی و در دوره بعد به صورت بین المللی برگزار می شود.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا اعضای شورای سیاست گذاری قصد ارائه اثر به این جشنواره را دارند؟ گفت: ما دوست داریم این اتفاق بیفتد، حتی وقتی با تعداد از هنرمندان برای دعوت به شورای سیاست گذاری تماس گرفتیم، خیلی از آن ها پاسخ دادند که صرفا به این جشنواره اثر خواهند داد. آثاری که به این جشنواره ارسال می شود، حوزه های مختلف محیط زیستی را شامل خواهد شد. ما فقط قصد داریم هنرمندان را ترغیب کنیم تا آنچه را که در پس ذهن شان در باره محیط زیست دارند، بروز دهند.

او ادامه داد: آثاری که به دبیرخانه ارسال می شوند، در مراسمی در تالار وحدت معرفی خواهند شد.

در نشستی که سوم خردادماه در مرکز حفاظت از محیط زیست برگزار شد، شهرداد روحانی - موسیقی دان و رهبر ارکستر - نیز در سخنانی اظهار کرد: هشت ماه است که تور رسیتال پیانوی خود را در ایران آغاز کرده ام و همیشه سعی می کنم به عنوان یک هنرمند پیش از اجراهایم درباره محیط زیست صحبت کنم. من اثری را با عنوان «پروانه» ساخته ام که می خواهم با آن بگویم شرایط محیط زیست باید طوری باشد که یک پروانه هم بتواند به راحتی در آن زندگی کند.

رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران ادامه داد: قطعات موسیقی من بی کلام است. هرچند کلام تأثیر بیشتری دارد، اما به عنوان یک موزیسین نمی توانم در برابر این موضوع بی تفاوت باشم.

سیدعباس سجادی - مدیر مجموعه فرهنگی و هنری نیاوران - نیز که در این نشست حضور داشت، در سخنانی گفت: رویکرد وزارت ارشاد در قبال چنین جشنواره هایی تسهیل روند صدور مجوز است؛ اما خودش در این راستا سرمایه گذاری نمی کند.

کاظم دینانی نیز به عنوان عضو شورای سیاست گذاری و رییس انجمن روابط عمومی ایران در این نشست شرکت کرده بود و درباره اهمیت پراداختن به موضوع محیط زیست سخن گفت.

منبع: ایسنا