تبیان، دستیار زندگی
کمپین «رضا کیانیان» در حمایت از صنایع دستی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کمپین «رضا کیانیان» در حمایت از صنایع دستی

معاون صنایع دستی کشور از راه اندازی کمپین تبلیغاتی صنایع دستی با مدیریت رضا کیانیان و افتتاح موزه صنایع دستی، مجموعه فروشگاه و گالری ایران در کشور چین خبر داد.

کمپین «رضا کیانیان» در حمایت از صنایع‌دستی

بهمن نامورمطلق در نشت خبری بیست وششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی که در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، گفت: این کمپین برای تشویق مردم با صنایع دستی و خرید آن صورت گرفته است.

او بیان کرد: در نمایشگاه امسال برنامه های متفاوتی از جمله برگزاری مسابقه ی فیلم های دو دقیقه ای به دبیری فرهاد توحیدی خواهیم داشت و از کسانی که بهترین فیلم های دو دقیقه ای را از بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی تولید کنند، تقدیر می شود. همچنین مسابقه عکاسی هم برگزار می کنیم تا هنرمندان و مردم به صنایع دستی توجه بیشتری نشان دهند.

معاون صنایع دستی همچنین درباره تبلیغات نمایشگاه صنایع دستی امسال افزود: با رییس سابق صدا و سیما درباره تبلیغات نمایشگاه هماهنگی هایی انجام داده بودیم، اما با تغییر مدیریت در این سازمان، متاسفانه هنوز نتوانستیم با مدیریت جدید درباره تبلیغات صدا و سیما برای صنایع دستی ارتباط برقرار کنیم.

او درباره افتتاح موزه صنایع دستی، مجموعه فروشگاه، گالری ایران در کشور چین گفت: همان طور که به زودی فروشگاه صنایع دستی ایران در کشور هلند افتتاح می شود، با کمک بخش خصوصی برای اولین بار نمایشگاه تخصصی صنایع دستی نیز در روسیه برگزار می شود.

نامورمطلق همچنین درباره برگزاری نمایشگاه صنایع دستی امسال اظهار کرد: ما در این حوزه به سمت خودکفایی در حال حرکت هستیم. در گذشته نمایشگاه های صنایع دستی به صورت تلفیقی از نمایشگاه های ترویجی و تجاری برگزار می شدند، اما این نمایشگاه ها را از هم تفکیک کردیم و در حال حرکت به سمت تجاری سازی هستیم.

سهم کم دولت در نمایشگاه ملی صنایع دستی

او ادامه داد: نمایشگاهی که در 5 خردادماه برگزار می شود، یک نمایشگاه تجاری است که سهم دولت نسبت به همیشه در آن کمتر است. پیش از این هم نمایشگاه ترویجی از آثاری که نشان ملی دریافت کردند، در موزه فرش ایران برگزار شد. امسال نسبت به سال های گذشته به اهداف مان نزدیک تر شدیم. حساسیت ما از نظر کیفی نسبت به محصولات صنایع دستی بیشتر شده است، به همین دلیل کمیته قیمت گذاری برای نظارت قیمت ها داریم.

معاون صنایع دستی اضافه کرد: همچنین در نمایشگاه امسال کمیته فنی برای نظارت کیفیت کالاها و کمیته طراحی و بسته بندی داریم که بهترین غرفه ها و محصولات را انتخاب می کنند و در نهایت به بهترین ها جوایزی داده می شود. با وجود آنکه سعی کردیم نمایشگاه امسال را تجاری کنیم، اما این طور نبوده که آن را به صورت کامل به بخش خصوصی بسپاریم؛ به همین دلیل برای 10 استان محروم حداقل پنج غرفه رایگان در نظر گرفته ایم که این موضوع نشان دهنده این است که حمایت دولت از صنایع دستی سلب نشده است.

نامورمطلق افزود: همچنین هنرمندان برتر سال گذشته برای دریافت غرفه از تخفیف برخوردار هستند. غرفه های رایگانی نیز در اختیار موسسات بسته بندی قرار دادیم که بتوانند بسته بندی های صنایع دستی را به تولید کنندگان عرضه کنند.

او اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال، سال سنگ های قیمتی در حوزه صنایع دستی نام گذاری شده است، به 10 هنرمندی که در حوزه تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فعالیت می کنند و مشکل کرایه غرفه دارند،غرفه رایگان می دهیم . در بخش ترویجی نیز از پنج اثر برجسته به صورت کارگاه زنده رونمایی می شود.

صنایع دستی ایران، فعال ترین دیپلماسی دنیا

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی با بیان اینکه امروزه صنایع دستی ما در دنیا فعال ترین دیپلماسی را از آن خود کرده گفت: با وجود مخالفت برخی از کشورها، ایران امسال میزبان اجلاس جهانی صنایع دستی در اصفهان است.

نامورمطلق همچنین درباره بیمه هنرمندان اعلام کرد: با همکاری سازمان مدیریت و صندوق حمایت از هنرمندان مشکل هنرمندان صنایع دستی مستعمری بگیر حل شده است. همچنین در حال گفت و گو با سازمان بیمه هستیم و تا کنون به این نتیجه رسیدیم که اسم 3 هزار هنرمند جدید را به بیمه اعلام کنیم.

او در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در برگزاری این نمایشگاه که می تواند خودکفاترین نمایشگاه در طول تاریخ خود محسوب شود، شاهد حضور برخی از موسسات حرفه ای و تولد برندهای ایرانی هستیم. بخش خصوصی نیز غرفه هایی را خریده که آنها را به صورت رایگان در اختیار هنرمندان محروم قرار می دهد و معاونت صنایع دستی بدون همکاری آنها قادر به انجام این کار نبود.

معاون صنایع دستی کشور اظهار امیدواری کرد: صنایع دستی در آینده حرفه ای و تخصصی تر شود و دانه درشت های ما در آن شکل بگیرند. امروزه که جهان در حال باز کردن درهای خودشان به روی ایران هستند نیاز به موسسات خصوصی و تجاری واقعی داریم که به شکل آهسته در حال شکل گیری هستند، اگرچه سرعت آن قابل توجه نیست اما جهت و هدف آن قابل توجه است.

ممنوعیت ورود ادوات موسیقی سنتی به مصلی

نامورمطلق درباره برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در مصلی تهران اظهار کرد: طبق نظرسنجی که انجام دادیم، هنرمندان از نمایشگاه هایی که در مصلی برگزار می شده تجربه خوبی داشتند. گرچه برگزاری نمایشگاه در مصلی محدودیت های خاص خودش را دارد و به ما اجازه ندادند ادوات موسیقی سنتی را که یکی از هنرهای اصیل ایرانی است به نمایش بگذاریم.

او افزود: بیش از 20 میلیارد تومان یارانه کاغذ برای نمایشگاه کتاب داده شد، اما حتا 10 میلیون تومان به عنوان یارانه به صنایع دستی پرداخت نکردند. امیدوارم سال آینده وضع صنایع دستی بهتر شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران همچنین درباره بخش بین الملل نمایشگاه صنایع دستی گفت: سال های پیش معاونت صنایع دستی تمام هزینه حضور کشورهای دیگر را برای شرکت در نمایشگاه پرداخت می کرد که سال گذشته تنها هزینه غرفه ها را از آنها نگرفتیم اما با توجه به اینکه امسال غرفه های نمایشگاه را به صورت رایگان در اختیار هنرمندان هموطن خودمان قرار نمی دهیم تصمیم گرفتیم این امکانات را هم در اختیار کشورهای دیگر هم قرار ندهیم به همین دلیل کشورهای دیگر از نمایشگاه صنایع دستی هم استقبال نکردند و تنها کشور افغانستان در آن حضور دارد.

نامورمطلق گفت: امسال به جای اینکه سرمایه ای در اختیار هنرمندان کشورهای خارجی قرار دهیم بخش تجاری را جهانی کردیم و از یک هیئت تجاری که تجار کشورهای هند و چین در ان حضور دارند برای بازدید از نمایشگاه و صنایع دستی ایران دعوت کردیم.

منبع: ایسنا