تبیان، دستیار زندگی
مقالات خواندنی گروه دین در هفته ای که گذشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برترین عمل در نیمه شعبان, عصر غیبت، مواقف قیامت، ....

مقالات خواندنی گروه دین در هفته ای که گذشت.

گروه دین تبیان
تجمیعی دین 7 خرداد

فرصتی برای نجات از آتش جهنم 
علاوه بر اعیاد ولادت امامان شیعه در این ماه مبارک، سفارش روایات اسلامی به دعا و مناجات و ارتباط با معبود عالم هستی و نوید بخشش و خلاصی از آتش جهنم نیز از جمله شاخص های این ماه ارزشمند به شمار می آید، خداوند متعال در این ماه شریف به صورت خاص و ویژه از بندگان خود پذیرایی می نماید.

زمان غیبت امام عصر

با فضیلت ترین عمل صالح در زمان غیبت امام عصر (عج)


همه انسان ها به گستره کره زمین، زیر چتر ولایی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و در سایه سار حکومت اسلامی می توانند به کمال برسند. جامعه ای که به لطف حضور امام، دین اسلام در آن احیا شده باشد. زندگی در جامعه ای سالم و آباد و با نشاط معنوی، که تضمین کننده رشد فضیلت های اخلاقی و کرامت های انسانی است. پس می توان نتیجه گرفت که حرکت در مسیر فراهم کردن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بارزترین مصداق عمل صالح، به دست آوردن رضایت خداوند متعال، مهمترین عمل در زمان غیبت امام معصوم و با فضیلت ترین و پر اجرترین عمل ها نزد خداوند متعال است.
کربلا

برترین عمل در نیمه شعبان 
حدّاقلّ زیارت آن حضرت آن است که انسان آن شب، بر روى بام خانه و یا فضاى باز دیگرى برود و به سمت راست و چپ آسمان نگاه کند، آن گاه به بالاى سر نظر افکند و با انگشت به سمت راستِ قبله اشاره کند و بگوید: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا أبا عَبْدِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ رَسُولِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ.»

تجویز امام صادق علیه السّلام برای عصر غیبت 
زراره می گوید نزد امام صادق علیه السّلام بودم که سخن از دوران غیبتِ امام به میان آمد و اینکه برای قائم قبل از قیام، غیبتی است که خدا با آن شیعه را امتحان می کند و بسیاری از مردم در این امتحان مردود می شوند.

حق الناس هایی مدرن 
امروز با ظهور پدیده های جدید و رشد فناوری ها و استفاده از آنها در محیط زندگی ما انسان ها،  حق الناس های جدیدی هم به وجود آمده اند که گاهی شاید به دلیل بی دقتی و به صورت سهوی ما هم دچار آن می شویم. در نگاه اول این گونه حوادث ساده و بی ضرر به نظر می رسند اما با کمی دقت متوجه می شویم که حقی از سایرین ضایع کرده ایم. ببینید قهرمان داستان ما چه می کند؟

ارتباط عفیفانه در سینما و تلویزیون
نقش و تأثیر بازیگران در ترویج حجاب و بی حجابی
در دنیای مدرن امروزی، رسانه ها یکی از مهمترین ابزارهای تأثیرگذار در تکوین فرهنگ جهانی، و تغییر خلق و خوی افراد به شمار می آیند. با توسعه و پیشرفت انواع رسانه های دیجیتال و ماهواره ای، مرزهای فرهنگی افراد به راحتی دستخوش تغییر و تحول قرار می گیرند.

گیر ندهید، خدا هم گیر نمی دهد
در آیاتی از قرآن کریم خداوند با توجه به اینکه از بندگان خارج از توانشان تکلیف نمی خواهد، فاکتورهایی برای رسیدن به راحتی ارائه می دهد و در ادامه نیز بیان می کند که مراد از این راحتی چه می باشد....

ماه شعبان

این دعا را در ماه شعبان از دست ندهید 
هر انسانی در اعماق وجود خود کمال و زیبایی را دوست دارد و به دنبال آن شب و روز می گردد و برای بدست آوردن آن همه جا را در می نوردد.

نمازی که ضامن روزی تاجران است! 
صدای کوبیدن طبل و دائره و سازهای طرب انگیز به گوش نمازگزاران رسید؛ این صدایی بود که کاروانی از تجار مدینه برای اعلام ورود خود و جلب توجه مردم به سمت خود، به راه انداخته بودند.

فریب نماز و روزه ی اینها را نخورید! 
اسلام دین راستى و درستى است ... و هم از نظر سلبى با این موضوع مبارزه كرده و هم از نظر ایجابى ترغیب به راستى کرده است. از نظر سلبى، راهنمایى هایى براى ریشه كن كردن این ماده فساد نموده كه در ادامه این نوشتار به نظر خوانندگان ارجمند، خواهد رسید.

بهانه ها و طعنه های یهود تمام شدنی نیست!   
این گفتگوها براى پیامبر اسلام و مسلمانان ناگوار بود، آنها از یك سو مطیع فرمان خدا بودند، و از سوى دیگر طعنه هاى یهود از آنها قطع نمى شد، به همین جهت پیامبر صلی الله و علیه وآله شبها به اطراف آسمان مى نگریست، گویا در انتظار وحى الهى بود.

مروری بر ایستگاه ها و مواقف قیامت   
زیست شناسان مَرگ را به پایان زندگی موجودات زنده تعریف کرده و در علم پزشکی توقف همیشگی علائم حیاتی یک موجود زنده را مرگ گویند و طبق تعریف ادیان ابراهیمی مرگ به معنای خارج شدن روح از بدن و جسم مادی می باشدو از دید قرآن مرگ یعنی انتقال از این دنیای فانی به جهانی دیگر نه فنا ونابودی.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.