تبیان، دستیار زندگی
کاربران فضای مجازی ادعا کردند که حکمتیار از چند روز قبل دچار بیماری مغزی شده و بر اثر تشدید بیماری به کُما رفته است . . .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا حکمتیار به کما رفته است؟

کاربران فضای مجازی ادعا کردند که حکمتیار  از چند روز قبل دچار بیماری مغزی شده و بر اثر تشدید بیماری به کُما رفته است . . .

بخش سیاست تبیان
حکمتیار

شب گذشته اخباری دست به دست کاربران فضای مجازی افغانستان می چرخید مبنی بر اینکه «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان به کما رفته است. کاربران فضای مجازی ادعا کردند که حکمتیار  از چند روز قبل دچار بیماری مغزی شده و بر اثر تشدید بیماری به کُما رفته است.
گفته می شود حکمتیار هم اکنون در یکی بیمارستان های «کراچی» تحت درمان پزشکان قرار دارد. حزب اسلامی افغانستان تاکنون به این خبر هیچ واکنشی نشان نداده  است. ضمن اینکه مقامات دولت وحدت ملی نیز موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده اند.
این در حالیست که پس از توافق انجام شده بین حکومت کابل و حزب اسلامی، قرار بود حکمتیار به افغانستان بازگردد.
میزان نیز شایعاتی مبنی بر مرگ گلبدین حکمتیار در فضای مجازی منتشر شده بود که در گفت وگو با «احمد سعیدی» و «جاوید کوهستانی» از کارشناسان نظامی افغانستان این امر را بررسی کرد.
«احمد سعیدی» کارشناس نظامی افغانستان ، با اشاره به گزارش هایی مبنی بر مرگ «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان اعلام کرد: احتمال درگذشت وی وجود دارد.
وی افزود: حکمتیار از چند روز قبل دچار بیماری شدیدی شده و بر اثر تشدید بیماری در روز پنجشنبه به کُما رفت.
وی تصریح کرد: حکمتیار در شهر «پیشاور» پاکستان زندگی می کرد و 2 روز پیش به دلیل تشدید بیماری وی را از این شهر به شهر «کراچی» انتقال و در یک بیمارستان تحت درمان پزشکان پاکستانی قرار دادند.

حکمتیار از چند روز قبل دچار بیماری شدیدی شده و بر اثر تشدید بیماری در روز پنجشنبه به کُما رفت.

سعیدی تصریح کرد: با اینکه 100 درصد نمی توان مرگ حکمتیار را تأیید یا رد کرد، اما بدون شک وی در وضع نامناسب سلامتی قرار گرفته است.
این کارشناس افغانستانی با بیان اینکه مرگ و بیماری حکمتیار در حال سیاسی شدن است، گفت:  حکمتیار در فهرست سیاه قرار گرفته بود و اگر مرگ وی در خاک پاکستان اعلام شود، بزرگترین ضربه به نظام «اسلام آباد» وارد خواهد شد.
وی تصریح کرد: به همین دلیل پاکستانی ها مصمم شده اند تا حکمتیار را ظرف امروز یا فردا به داخل خاک افغانستان انتقاد داده و پس از آن خبر مرگ وی را از طریق منابع نزدیک به حکمتیار اعلام کنند.
این در حالی است که گزارش هایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که گویا رهبر حزب اسلامی افغانستان به مرگ طبیعی فوت کرده است.
با این حال، «جاوید کوهستانی» دیگر کارشناس نظامی افغانستان با تأیید بیماری حکمتیار گفت: از چندی قبل رهبر حزب اسلامی تحت نظارت شدید سازمان اطلاعاتی ISI پاکستان قرار گرفته بود.
وی تصریح کرد: حتی خانواده حکمتیار نیز اجازه دیدار با وی را نداشتند و به این صورت می توان گفت: مرگ حکمتیار همانند مرگ ملاعمر خواهد بود.
کوهستانی در ادامه با اشاره به پیامد مرگ ملا عمر به هم گروهان وی گفت: در صورتی که مرگ حکمتیار تصدیق شود این بزرگ ترین ضربه به پیکر هم پیمانان پاکستان خواهد بود.
وی در ادامه سخنان خود گفت: در صورتی که مرگ حکمتیار از سوی ISI پاکستان مخفی نگهداشته شود، برنامه بزرگی در پشت آن قرار دارد.منبع : خبرگزاری فارس