تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب 6 دلیل ساده می آوریم که قانعتان می کند در این روزها به خاطر سلامتی تان سبزیجات سبزرنگ میل کنید. لطفاً با ما همراه باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهار و 6 دلیل برای خوردن سبزیجات برگ دار

در این مطلب 6 دلیل ساده می آوریم که قانعتان می کند در این روزها به خاطر سلامتی تان سبزیجات سبزرنگ میل کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

فاطمه مهدی پور - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
سبزیجات برگ سبز

بهار به معنی کلید خوردن روزهای طولانی، آفتابی و نسبتاً گرم است. فصلی برای بازگشت سبزیجات و میوه های متنوع به خصوص سبزیجات سبز. اکنون که روزهای بلند میل به خوردن میان وعده را افزایش می دهد بهتر است به جای کیک و چیپس و دیگر هله هوله ها به سراغ این سبزیجات تازه بروید و خودتان را به سبزی خوردن یا سالاد سبزیجات متنوع مهمان کنید. در این مطلب 6 دلیل ساده می آوریم که قانعتان می کند در این روزها به خاطر سلامتی تان سبزیجات سبزرنگ میل کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

سبزیجات سبز: بهترین ها برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

نتایج بررسی هایی که در مدرسه ی بهداشت عمومی و دانشگاه تولان آمریکا انجام شده است نشان می دهد داشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین B(فولاسین) که در اسفناج و سبزیجات برگ سبز مانند کاهو وجود دارد کمک زیادی به کاهش بیماری های قلبی عروقی می کند. به عقیده این محققان 2 لیوان کاهوی خرد شده 40 درصد نیاز روزانه ی بدن به فولاسین را تأمین می کند. فیبرهای موجود در سبزیجات برگ دار سبز همچنین باعث کاهش میزان کلسترول بد خون شده و خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد. بنابراین اگر چربی خونتان بالاست یا اینکه سابقه ی سکته ی مغزی در خانواده تان زیاد بوده است و شما نمی خواهید با این مشکل فلج کننده مواجه شوید حتماً در کنار غذایتان سالاد سبزیجات برگ دار میل کنید.

سبزیجات سبز برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2

سبزیجات برگ سبز مانند کاهو و اسفناج و غیره سرشار از زئاکسانتین، ویتامین A و لوتئین هستند. این 3 کاراتنوئید فوق العاده باعث بهبود عملکرد و سلامت چشم ها شده و از آسیب های رادیکال های آزاد نور پیشگیری می کنند

نتایج پژوهشی که در American Diabetes Association انجام شده است نشان می دهد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که دچار کمبود مزمن منیزیم هستند بیشتر است. خوشبختانه اسفناج، کلم راکت و سبزیجات برگ سبزی که در تابستان به وفور یافت می شوند برای افزایش میزان منیزیم بدن فوق العاده هستند. نتایج این پژوهش نشان می دهد منیزیم یک کوفاکتور ضروری برای آنزیم هایی است که برای سوخت و ساز گلوکز لازم هستند. اگر به دنبال افزایش میزان منیزیم بدنتان هستید حتماً به طور روزانه از سبزیجات برگ سبز، غلات کامل و آجیل ها استفاده کنید. در این صورت، بیشتر، از خطر ابتلا به دیابت در امان خواهید بود چون حساسیت سلول های بدنتان نسبت به انسولین بهتر می شود.

سبزیجات برگ سبز برای افرایش آمادگی عضلانی بدن

اگر به دنبال راهی برای ارتقای قدرت و آمادگی عضلانی خود هستید نظرتان را به نتایج یک پژوهش سوئدی که در سال 2011 انجام شده است جلب می کنیم. در این پژوهش محققان آمادگی و عملکرد گروهی از دوچرخه سوارانی که دوز کمی نیترات غیرارگانیک دریافت کرده بوده اند را مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان می دهد که در افرادی که مکمل نیترات غیرارگانیک دریافت کرده اند عضلات، اکسیژن کمتری مصرف کرده و عملکرد بهتری داشته اند. محققان بر این عقیده هستند که نیترات غیرارگانیک برای عضلات مفید است و می توان آن را از سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج دریافت کرد.

اسفناج و عضلات

سبزیجات برگ سبز: کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

آخرین بار چه زمانی سبزی خوردن یا سالادی با ترکیب شاهی و دیگر سبزیجات میل کرده اید؟ بهتر است بدانید که شاهی بدون شک یکی از سبزیجات سبز فوق العاده  ی بهار بوده و یکی از بهترین هایی است که نباید در مصرف آن غفلت کنید. شاهی سرشار از فنتیل ایزوتیوسیانات است که یک ترکیب طبیعی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان محسوب می شود. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ساوت همپتون انگلستان به این نتیجه رسیده اند که ترکیب فنتیل ایزوتیوسیانات موجود در گیاه شاهی قادر است مانع از پیشرفت سلول های سرطانی سینه شود. چون مانع از رشد سلول های تومور می شود.

سبزیجات برگ سبز برای افزایش سوی چشم ها

داشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین B(فولاسین) که در اسفناج و سبزیجات برگ سبز مانند کاهو وجود دارد کمک زیادی به کاهش بیماری های قلبی عروقی می کند. به عقیده این محققان 2 لیوان کاهوی خرد شده 40 درصد نیاز روزانه ی بدن به فولاسین را تأمین می کند

چشم ها و سلامت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. احتمالاً زمانی که پای تقویت قدرت بینایی و سلامت چشم ها به میان می آید به یاد هویج می افتید. خودتان را محدود نکنید. باید بدانید که سبزیجات برگ سبز نیز برای ارتقای سلامت چشم ها مفید هستند. نتایج پژوهشی که در سایت All About Vision انتشار یافته است نشان می دهد سبزیجات برگ سبز مانند کاهو و اسفناج و غیره سرشار از زئاکسانتین، ویتامین A و لوتئین هستند. این 3 کاراتنوئید فوق العاده باعث بهبود عملکرد و سلامت چشم ها شده و از آسیب های رادیکال های آزاد نور پیشگیری می کنند. این ترکیبات مغذی از تجمع چربی در عروق جلوگیری کرده و مانع از بروز سکته ی قلبی می شود.

سبزیجات سبز برای ارتقای سلامت استخوان ها

اگر می خواهید استخوان های قوی و محکمی داشته باشید و از خطر پوکی استخوان در سنین بالا دور بمانید بیشتر به تغذیه تان دقت کنید. نتایج بررسی هایی که در دانشگاه تافتس شهر بوستون انجام شده است نشان می دهد که مصرف سبزیجات برگ سبز برای داشتن استخوان هایی قوی تر مفید هستند. سبزیجات برگ سبزی مانند شاهی، اسفناج، شیکوره و غیره به دلیل میزان بالای ویتامین K موجود در آن ها باعث تقویت استخوان ها می شود. نتایج بررسی ها نشان می دهند در خانم هایی که کمبود ویتامین K دارند تراکم مواد معدنی لازم برای استخوان ها کم بوده و خطر شکستگی استخوان در آن ها بیشتر است.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.