تبیان، دستیار زندگی
برخلاف باورهای عموم، چربی برای سلامتی مضر نیست. اگر چربی در حد متعادل مصرف شود، سلامتی و حتی کاهش وزن را ارتقاء می دهد. البته نه همه منابع چربی به یک اندازه مفید نیستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنج دلیل برای مصرف چربی های خوب

برخلاف باورهای عموم، چربی برای سلامتی مضر نیست. اگر چربی در حد متعادل مصرف شود، سلامتی و حتی کاهش وزن را ارتقاء می دهد. البته نه همه منابع چربی به یک اندازه مفید نیستند.

هدی بانکی - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
چربی های خوب

چربی های اشباع، چربی های ترانس و کلسترول موجب چاقی، بیماری های قلبی و بیماری های التهابی می شود. اما چربی های غیراشباع، چربی های چنداشباع، و اسیدهای چرب امگا 3 برای بدن مفید هستند. این چربی های خوب، کلسترول بدِ خون را پایین می آورند، التهاب را کاهش می دهند و در برابر بیماری های مزمن مانند محافظ عمل می کنند. اگر باز هم قانع نشدید، پنج دلیل دیگر برای مفید بودن چربی های خوب برایتان می آوریم:

1. مهار گرسنگی

دلیل این که غذای خیلی چرب، بسیار سیرکننده است این است که چربی سبب ترشح هورمون کوله سیستوکنین می شود. این هورمون، فرایند تخلیه معده از غذای گوارش شده را آهسته تر می کند. وقتی فرایند تخلیه به تأخیر بیفتد، بیشتر احساس سیری و رضایت خواهید کرد.
متأسفانه، یک غذای پرچرب ابداً گزینه مناسبی نیست. برای احساس سیری بیشتر باید غذاهایی را انتخاب کنید که مقدار مناسبی از چربی های سالم را دارا باشند تا گرسنگی را کنترل کرده و مدت طولانی تری احساس سیری و رضایت کنید. انواع خاص میوه ها و سبزی ها مانند آجیل و آووکادو، چربی های گیاهی سالم و مفید هستند.

2. تنظیم مجدد میزان قند خون

فواید اسیدهای چرب امگا 3 فراتر از بهبود عملکرد مغز و قلب هستند، این روغن مفید، التهاب درونی را که باعث بیماری های التهابی می شود خنثی می کند. مصرف روزانه امگا 3 به کاهش تکرار دردهای مزمن مانند کمردرد و گردن درد کمک می کند

دلیل اشتهای زیاد، پایین بودن قند خون است. وقتی میزان گلوکزتان افت می کند، مغز هورمون گرلین را که مربوط به گرسنگی است ترشح می نماید تا شما را مجبور به خوردن کند. متأسفانه وقتی قند خون پایین باشد، شما مایلید خوراکی های بسیار شیرین، تند و یا پرچرب بخورید. این، شیوه مغز برای غلبه بر پایین بودن گلوکز می باشد. زمانی که ولع شیرینی دارید و در تله آن می افتید، این روی خلق و خو و انتخاب های غذایی تان تاثیر می گذارد.
برای تنظیم مجدد قند خون، غذاهایی را انتخاب کنید که شاخص گلیسمی شان پایین است مانند میوه ها و سبزی ها و غلات. غذاهایی که فیبر بالا دارند توصیه می شوند تا بدون افزایش قند خون، احساس سیری و رضایت کنید.

3. جذب بهتر مواد مغذی

چربی های سالم به بدن در جذب مواد مغذی چیزهایی که می خورید کمک می کنند. حقیقت این است که ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های آ، دی، ای  و کا و همچنین سایر کاروتنوئیدها، برای جذب بهتر به کمی چربی نیاز دارند. این مواد مغذی بدون چربی همراه مدفوع از بدن دفع می شوند.
برای افزایش جذب این مواد مغذی، یک مشت آجیل به عنوان اسنک یا چند برش آووکادو بعد از خوردن سالاد میل کنید. میوه های رنگ روشن و سبزی جات نیز همین خواص را دارند.

4. دوست مغز و قلب

اسید چرب امگا 3، بی دلیل غذای مغز نامیده نشده، امگا 3، به غیر از تقویت سیستم ایمنی، عملکرد مغز را بهبود می بخشد و سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند. تغذیه سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، ریسک بیماری های قلبی و عروقی، آسیب دی ان ای و حتی سرطان را کاهش می دهد. شما می توانید با مصرف روغن ماهی های با کیفیت مانند تن، سالمون و ساردین، امگا 3 بدنتان را تأمین کنید.

5. محافظت در برابر التهاب

فواید اسیدهای چرب امگا 3 فراتر از بهبود عملکرد مغز و قلب هستند، این روغن مفید، التهاب درونی را که باعث بیماری های التهابی می شود خنثی می کند. مصرف روزانه امگا 3 به کاهش تکرار دردهای مزمن مانند کمردرد و گردن درد کمک می کند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.