تبیان، دستیار زندگی

بیماری‌هایی که چاق‌تان می‌کنند

اغلب مصرف بیش از اندازه مواد غذایی و ورزش نکردن و عدم تحرک بدنی باعث چاقی می‌شوند، اما در مواردی هم که البته کمتر رخ می‌دهد، بیماری‌ها و اختلالات درونی بدن موجب افزایش وزن گاهاً ناگهانی می‌شوند. در این مطلب چند تا از این بیماری‌ها و شرایط را برایتان می‌گوییم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چاقی، بیماری و چاقی، بیماری های چاق کننده،

کم کاری تیروئید

از جمله بیماری‌های که باعث چاقی می‌شود، کم کاری تیروئید است که موجب کاهش هورمون مربوط به افزایش سوخت و ساز بدن (متابولیسم) می‌گردد. کم کاری تیروئید سبب خواهد شد که بدن نتواند به حد کافی مواد مصرفی فرد را بسوزاند که این مسئله می‌تواند سبب چاقی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید شود.

اختلالات خواب

اینسومنیا، آپنه ی خواب، سندروم پاهای بی قرار و هر عامل دیگر بی خوابی موجب اضافه وزن خواهد شد. اختلال خواب باعث تحریک گرسنگی شده و در نتیجه اگر فرد به اندازه کافی نخوابد و یا چرت نزند، دچار پرخوری می‌گردد.

به علاوه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که کم می خوابند با لذت بیشتری غذا می خورند و این خود باعث می‌شود بیش از بقیه ی افراد مواد غذایی مصرف نمایند.

از طرفی هم به خاطر خستگی زیاد نمی توانند فعالیت کافی جهت سوزاندن کالری داشته باشند.

افرادی که دچار دردهای طولانی مدت هستند، تمایل بیشتری به خوابیدن و یکجا نشستن دارند که باعث چاقی آنها می‌شود

 

افسردگی

افرادی که از افسردگی رنج می برند، اغلب به چند دلیل دچار اضافه وزن می‌شوند.
بسیاری از افراد دچار افسردگی، احساس نیاز به خوردن غذا را در خود می یابند، برخی به دلیل تحرک ناکافی و برخی به دلیل مصرف داروهای چاق‌کننده‌ی ضد افسردگی دچار اضافه وزن می‌شوند.

البته داروهای ضد افسردگی تنها دارویی نیستند که موجب اضافه وزن می‌شوند. بلکه داروهای دیگری مانند داروهای دیابت و تنظیم کننده متابولیسم غدد درون ریز مانند انسولین، بتابلوکر ها (مسدودکننده های گروه بتا) و حتی داروهای ضد بارداری از جمله‌ی این داروها می‌باشند.
هرگاه دچار اضافه وزن ناگهانی شدید، فکر کنید که آیا اخیرا داروی جدیدی را مصرف نموده‌اید یا خیر؟

اختلالات درد

هر بیماری ای که موجب ایجاد دردهای مزمن شود از جمله فیبرومیالژی، ورم مفاصل و سیاتیک موجب اضافه وزن خواهد شد. افرادی که دچار دردهای مزمن هستند، تمایل بیشتری به خوابیدن و یا عدم تحرک و یک جا نشستن دارند. همچنین داروهای مسکن درد، به خصوص آن‌هایی که برای عصب تجویز می‌شوند نیز می‌توانند به اضافه وزن کمک کنند.

سندروم کوشینگ

سندروم یا نشانگان کوشینگ در اثر فعالیت زیاد بخش قشری غده آدرنال ایجاد می‌شود. این سندرم را هایپرکورتیزولیسم (افزایش کورتیزول) نیز می‌نامند. این بیماری بسیار نادر است و به دلیل افزایش تولید هورمون کورتیزول باعث افزایش وزن در فرد مبتلا می‌شود.

از نظر ظاهر، این افراد دارای لاغری نسبی بدن می‌باشند، در حالیکه تجمع چربی در ناحیه شکم و گردن وجود دارد. پوست نازک و شکننده، عدم تحمل گلوکز، خونمردگی، رشد مو در صورت، قطع قاعدگی در زنان، کلفتی صدای بیمار و کاهش میل جنسی هم در زنان و هم در مردان از دیگر علائم این سندروم می‌باشد.

یائسگی

یائسگی، یک مرحله از زندگی خانم‌ها است  و کسب چند کیلوگرم وزن در این دوره شایع می‌باشد. اختلال خواب، گرگرفتگی و تعریق شبانه نیز از عوارض دیگر این دوران محسوب می‌شوند که می‌توانند در کنار عدم تعادل هورمونی، به دلیل کاهش فعالیت بدنی موجب چاقی شوند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.