تبیان، دستیار زندگی
ست؟ در پی تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران و تصمیمات جدید دولتمردان امریکا؛ زمزمه‌هایی از گوشه‌ و کنار در مورد حمله امریکا به ایران به گوش می‌رسد. در اینکه امریکا قصد دارد فشارهای همه جانبه خود را بر روی ایران بیشتر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا جنگ در پیش است؟

در پی تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران و تصمیمات جدید دولتمردان امریکا؛ زمزمه‌هایی از گوشه‌ و کنار در مورد حمله امریکا به ایران به گوش می‌رسد.

در اینکه امریکا قصد دارد فشارهای همه جانبه خود را بر روی ایران بیشتر کند جای هیچ‌گونه شک و تردیدی نیست .اما در نوع عملکرد آینده آنان، آن‌طور که پیداست خودشان هم دچار دوگانگی و تناقض هستند.

در حالیکه ظاهرا کاخ سفید خواستار یافتن راه حلی دیپلماتیک برای مشکلات میان دو کشور شده است اما برخی دیگر از مقامات امریکا ابراز داشته اند که امریکا طرح‌هایی برای اقدامات نظامی علیه ایران پیش بینی کرده است.

با این حال روز جمعه گروهی از اعضای مجلس نمایندگان امریکا که نگران بروز جنگ با ایران بودند، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تنظیم کرده‌اند تا رئیس‌جمهور را ملزم کنند پیش از هر گونه حمله‌ای به ایران از کنگره اجازه بگیرد!

به گزارش بی‌بی‌سی؛ آنان در یک کنفرانس خبری که روز پنج‌شنبه برگزار شد علناً ابراز نگرانی کردند که سیاست خصمانه رئیس‌جمهورامریکا نسبت به ایران، ممکن است امریکا را وارد جنگ با این کشور کند.

این حرکت نشانه اضطراب نمایندگانی است که شاهد تصویب قطعنامه جنگ علیه عراق در سال 2002 در کنگره بوده‌اند، جنگی که برای امریکا هزینه زیادی داشته و بسیاری از آنها اکنون این جنگ را اشتباه می‌دانند.

البته آنان خوب می‌‌دانند که ایران با عراق از نظر نظامی، حمایت مردمی و ... کاملاً متفاوت است و در صورت شکست؛ امریکا هزینه سنگین‌تری را خواهد پرداخت.

با همه این کشمکش‌ها، امریکا برای نشان دادن ضرب شست خود به ایران بلافاصله پس از ارائه راهبرد جدیدش، دیپلمات‌های ایران در عراق را دستگیر می‌کند و ناو هواپیمابر خود را به خلیج‌فارس اعزام می‌نماید و در اقدامات غیرنظامی‌اش دو بانک ایرانی را تعطیل می‌کند و می‌کوشد تحریم‌های اقتصادی را بر ایران بیشتر کند.

در حالیکه "

رایس" صراحتاً می‌گوید که کشورش درصدد گسترش دامنه تحریم‌ها علیه ایران است؛ اذعان می‌دارد که بوش قصد حمله به ایران را ندارد، اما در راستای انتشار همین سخنان، بی‌بی‌سی سخنانی را از قول "نیکاس برنز" یکی از دیپلمات‌های ارشد امریکایی که به اسرائیل سفر کرده نقل می کند که او تاکید کرده است؛ بوش، هنوز گزینه نظامی علیه ایران را در نظر دارد.

در همین حال سناتور "

کارل لوین" رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا از جرج بوش خواسته‌است لحن شدید خود را نسبت به ایران ملایم‌تر کند.

و این سخنان ضد و نقیض و اختلاف نظرها همچنان ادامه دارد...

اگر چه نباید در برابر جنگ روانی و تبلیغات به اصطلاح رعب‌آور، سر فرود آورد و تسلیم شد و تبلیغات مسموم دشمن را پذیرفت. اما نباید هم به خاطر کشمکش‌ها و اظهار نظرهای متناقض دولتمردان امریکا ؛ امکان جنگ و تحریم‌های گسترده را غیر ممکن و دور از ذهن دانست.

اگر چه تلاش امریکا برای جلب حمایت‌های کشورهای منطقه، به‌خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در رویارویی با ایران ظاهراً شکست خورده است و بسیاری از رسانه‌ها سفر رایس را به منطقه یک شکست توصیف کرده‌اند و به طور مثال روزنامه "

دوحه" در این باره نوشت: «این سفر سریع‌السیر، تنها یک تمرین دیپلماتیک مقطعی دیگر بود... سرانجام رایس با دست‌های خالی و با وعده‌های سست به واشنگتن باز می‌گردد تا با خوش‌بینی» !

اما نباید به این عدم حمایت مقطعی آنان دل‌خوش کرد چرا که روسای کشورهای عربی همیشه‌ نشان داده‌اند که دست نشانده امریکا هستند و دلشان نه برای ایران می‌سوزد و نه حتی برای مردم کشورشان و در برابر عدم به خطر افتادن منافعشان از هر گونه همکاری با امریکا دریغ نخواهند کرد.

در نهایت در این آشفته بازار اخبار گوناگون وظیفه هر کس به خوبی مشخص است.

دولتمردان وظیفه دارند با هوشیاری بیش از پیش پس از اظهارنظرهای تهاجمی خود، آمادگی لازم را برای هر گونه عکس‌العمل داشته باشند.

وظیفه مردم حفظ آرامش و عدم دامن‌ زدن به تبلیغات مخرب و اطمینان هر چه بیشتر به مسئولین است.

رسانه های داخلی هم باید با پوشش هوشمندانه و دقیق اخبار، ابتکار عمل را از دست بیگانگان بگیرند و هم مردم را از شرایط آگاه و هم مسئولین را از جریان اتفاقات در حال وقوع مطلع نمایند.

و سخن آخر برای همه اینکه « و من یتوکل علی الله فهو حسبه»

زینب فرخ

تبیان - جامعه و سیاست

لینک مطالب مرتبط:

طنز نه چندان سیاسی!

همکاری سازمان ملل و صهیونیست ها!

تصمیمی بی شرمانه!

نقش لابی صهیونیستی در فشار بر ایران

دستگیری دیپلمات های ایرانی با دستور بوش

دیمونا دیگر افسانه نیست – قسمت دوم