سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
پسری دوازده ساله هستم که همیشه زمان امتحانات اضطراب بیش از اندازه دارم و قبل از امتحان اعتماد به نفسم بشدت پایین میاد. لطفا راهکاری ارائه دهید که بتوانم در زمان امتحانات بر اضطرابم غلبه کنم؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونگی غلبه بر اضطراب امتحانات

پسری دوازده ساله هستم که همیشه زمان امتحانات اضطراب بیش از اندازه دارم و قبل از امتحان اعتماد به نفسم بشدت پایین میاد. لطفا راهکاری ارائه دهید که بتوانم در زمان امتحانات بر اضطرابم غلبه کنم؟

مشاور: عطاریان - مرکز مشاوره تبیان
امتحانات

در زمینه اضطراب تان در موقعیتهای امتحان این توصیه ا را حتما دنبال کنید:
موفقیت در امتحانات هیچ رمزی ندارد. همه چیز در یادگیری و آمادگی خلاصه می شود. باید ببینید چه طور می توانید در فرصت قبل از امتحان، وقتتان را تنظیم کنید و چیزهایی را که قبلاً یاد گرفته اید مرور کنید.

هر طور شده درباره ی امتحان اطلاعاتی به دست آورید. معمولاً معلم در این باره در جلسه های اول یا چند جلسه مانده به امتحان توضیحاتی می دهد، از آن ها بی اطلاع نمانید.

نمونه سؤال های هر امتحان را ببینید و دقت کنید از چه قسمت هایی و چه مطالبی و چگونه سؤال می آید. شما چه نوع اطلاعاتی را باید بیش تر بدانید. طبق آن اطلاعات وقتی می خواهید مطالب درسی را برای امتحان مرور کنید. از خود بپرسید از این قسمت ممکن است چه سؤال هایی بیاید.

ایده آل این است که شما در طول ترم تحصیلی خودتان را برای امتحان آماده کنید. اما لازم است حداقل چند هفته قبل از امتحان، مرور کردن درس ها را شروع کنید.

هر کدام از درس ها را از نظر راحتی و سختی، و مقدار وقتی که می خواهند بررسی کنید برای بخش های مختلف هر درس هم این بررسی را انجام دهید.

برای خودتان جایی ثابت پیدا کنید. ببینید در کجا بیش ترین کارایی را برای مطالعه و مرور دارید. جای که حواس پرتی شما به کم ترین حد می رسد.

ممکن است برای امتحان فقط کتاب های درسی کافی نباشد. پس دیدن کتاب های کمک درسی، جزوه ها، یادداشت های سرکلاس یادتان نرود.

برای مرور درس ها برنامه ریزی کنید.

چند هفته مانده به امتحان برای مرور درس ها برنامه ای تنظیم کنید. برای هر روز دو تا سه ساعت برنامه در نظر بگیرد که آن را به چند برنامه ی پنجاه دقیقه ای تقسیم می کنید. مطالعه ی بیش تر از پنجاه دقیقه، کارایی شما کم می شود.

موفقیت در امتحانات هیچ رمزی ندارد. همه چیز در یادگیری و آمادگی خلاصه می شود.

مرور با یادگیری فرق دارد. شما باید در طول ترم درس ها را یاد گرفته باشید. مرور به معنی یادآوری نکته های مهم است، و مهم تر از آن یکپارچه کردن و منجسم کردن مطالب مختلفی است که در طول سال تحصیلی خوانده اید. انسجام فکری یکی از مهم ترین توانایی های برای موفقیت در امتحان است.

برای انسجام فکری باید اصول کلی و قاعده ها را یاد بگیرید. یادآوری مطالب مرتبط به هم و سازمان یافته راحت تر از حجم زیادی از اطلاعات پراکنده است.

با دیدن نمونه سؤال سال های قبل و مسائل و پرسش هایی که در آن ها هست. ببینید نکته ها یا مطالبی هست که شما در مطالعه ی خود به آن توجه نکرده اید. مثلاً یک نوع را حل یا یک نوع مفهوم که شما آن را نمی دانید.

خودتان را برای صحنه ی عمل آماده کنید. یکی از هدف های مهم امتحان این است که تا چه حد می توانید از مطالبی که یاد گرفته اید، استفاده کنید. آیا با قاعده ی دستور زبان می توانید اجزاء جمله را تشخیص دهید؟ با فرمول هایی که یاد گرفته اید می توانید مسائل فیزیک را حل کنید؟ با استفاده از اصول هندسه، می توانید مسائل هندسه را حل کنید؟ بنابراین یکی از بهترین روش های مرور پاسخ دادن به سؤال ها و حل کردن مسئله است.

دانش خود را از مهارت های یادگیری و مطالعه زیاد کنید. مطالعه ی فعال، خلاصه نویسی، تهیه ی نمودار از مطالب، مطالعه به روش پرسشی، تهیه ی فهرست از مطالب و فرمول های و مطالعه ی گروهی، روش های مختلف یادگیری معنی دار، همه روش هایی است که فهم عمیق شما را افزایش می دهد.

با نمونه سؤال های خود، در منزل یک امتحان واقعی از خودتان بگیرید.

کلمه های خاص در سؤالات را در نظر بگیرد مثل کلمات منفی یا عباراتی مثل همیشه، گاهی اوقات، به ندرت، هرگز و شبیه این کلمات که به شما در پیدا کردن گزینه ی درست کمک می کند.

اگر در ردیف سوال هایی که جواب می دهید، نخواستید به سوالی جواب بدهید و آن را جا گذاشتید، به دو چیز حواستان باشد. یکی این که آن سوال را علامت بزنید تا اگر وقت داشتید دوباره سراغ آن بیایید. دوم این که در پاسخ نامه هم ردیف مربوط به آن سوال را خالی بگذارید.

برای مرور نهایی و چک کردن نهایی، وقتی در نظر بگیرید.

پاسخ تشریحی خوب، پاسخی است که راحت خوانده شود و ترتیبی منطقی داشته باشد.

معلم یا هر کسی که برگه ها را تصحیح می کند، نمی داند در فکر شما چه می گذرد، او توضیحات، دلیل ها و نظم و تمیز بودن برگه و دست خط شما را می بیند.

مطالب را واضح و ساده بنویسید، جایی که لازم است مثال بزنید، و جایی که لازم است شرح و توضیح بدهید. دقیقاً پاسخ سؤال را بدهید.

برای حل مسئله های درسی، خواندن فرمول ها و دانستن تعریف ها کافی نیست، لازم است با آن ها مسئله حل کنید، تا سر جلسه ی امتحان بتوانید روش های حل مسئله ها را دقیق و سریع تشخیص دهید و در موقع مناسب فرمول ها را به کار ببرید. این کار تمرین می خواهد.

به همه بخش ها سؤال نگاه کنید اگر سوالی چرا و چگونگی را می خواهد به هر دو بخش پاسخ دهید.
در مسئله ها، محاسبه هایی را انجام داده اید، چک کنید. گاهی ندیدن یک نکته و یا یک اشتباه کوچک، می تواند محاسبه ای طولانی را به نتیجه اشتباه بکشاند.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی بخش اضطراب و وسواس اینجا کلیک کنید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین