• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/11/03
  • تاريخ :

امروز در تاریخ

امروز، سوم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابر است با سوم محرم الحرام 1428هجری قمری و 23 ژانویه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

حرکت سپاه عمربن سعد به سوی کربلا

1367 سال پیش در چنین روزی ، در دوم محرم سال 61 ه.ق ، عمربن سعد به دستور عبیدالله بن زیاد با سپاهی کامل به سوی کربلا حرکت کرد.

در آن دوران ، عبیدالله ، برای تصرف شهر« ری » عمربن سعد را با چهارهزار نفر سپاه تجهیز کرده بود . لذا سپاه عمر در حمام اعین اردو زده و آماده حرکت بودند .

در این هنگام ناگهان عبیدالله به عمربن سعد دستور داد تا به کربلا برود و کار امام حسین (ع) و یارانش را یکسره کند .عمر، که پدرش ، سعدبن ابی وقاص، زمانی فرمانده سپاه اسلام – و البته پیش از آن ازسران مشرکین -- بود، ابتدا از این کار امتناع کرد .

عبیدالله در پاسخ حکومت ری را به او یادآوری نموده ، و شرط دستیابی به آن را ، جنگ با حسین (ع) دانست. و با این حیله تردید در دل لرزان عمر انداخت ، زیرا بخوبی می دانست که ری برای او بسیار ارزشمند است .

سرانجام عمر ازاو مهلت یک روزه برای اندیشیدن خواست . با اینکه با هر کس مشورت مینمود او را از چنین کاری باز میداشت ، لکن حکومت در نظر او بسی شیرین تر از اهل بیت پیامبر می نمود. از جمله کسانی که وی را به شدت از مقابله با نوه پیامبر(ص) نهی می نمود ، حمزه پسر مغیره ، و خواهرزاده اش بود که به او گفته بود اگر همه دنیا و سلطنت روی زمین را از دست بدهی برایت بسی سودمند تر است تا خداوند را ملاقات کنی در حالیکه دستت به خون حسین (ع) آلوده باشد.

عمر از برخی افراد خواست که پیغامی برای امام حسین (ع) برده و از او بپرسند که چرا قصد کوفه کرده است .ولی چون آنان خودشان برای امام نامه فرستاده بودند ازاین کار خود شرمنده بوده و از اجرای چنین خواسته ای سر باز میزدند .از جمله این افراد عرزه ابن قیس از بزرگان کوفه بود که خود او از نویسندگان نامه برای امام حسین(ع) نیز بود .

سرانجام قره ابن قیس حنظلی مامور شد نزد امام حسین (ع ) رفته و علت حرکت امام به سوی کوفه را جویا شود..

امام در پاسخ او فرمود که مردم کوفه برای او نامه نوشته و او را به این شهر دعوت کرده اند . حال اگر پشیمان شده اند ، باز خواهیم گشت.

قره ابن قیس خبر را به گوش عمر رساند .او نیز عین واقعه را برای عبیدالله نوشته و منتظر بازگشت شد. لکن عبیدالله در پاسخ به عمر نوشت : حالا که چنگال ما او را در بر گرفته ، امید رهایی دارد . دیگر نجاتی برای او نیست . عمر ! مرادت را فهمیدم . به حسین بگو او و همه همراهانش باید با یزید بیعت کنند ، پس از آن ، درباره آنهاتصمیم خواهیم گرفت .

عمر این پیام را به امام نرساند و گفت : همین گمان را داشتم که ابن زیاد ، صلح و دوستی را نمی پسندد و نمیپذیرد.

***

تاسیس پارلمان در انگستان

742سال پیش ، درچنین روزی ، در 23ژانویه سال 1265 میلادی پارلمان انگلستان آغاز بكار كرد.

دریک كشور پارلمانی گزینش رئیس دولت به جای انتخابات عمومی ، برعهده پارلمان است .این شیوه بعدها برای کشورهای دیگر سرمشق قرار گرفت .

***

وقوع مرگبارترین زلزله در تاریخ

451 سال پیش در چنین روزی ، در23ژانویه سال 1556 میلادی، مرگبارترین زلزله تاریخ بشر در ایالت شانسی چین روی داد .در این زلزله 800 هزار تا یك میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

این زلزله در قسمت كوهستانی ایالت شانسی ، كه شمال آن را صحرای شن فرا گرفته بود روی داد. جاده ابریشم از شهر «شیان» در همین ایالت آغاز می شود.این زلزله سبب شد مسلمانان «هونی»ها از ایالت شانشی مهاجرت نمایند.

***

قتل عام سرخپوستان توسط امریکا

137 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1870 میلادی ارتش آمریکا 140 زن و کودک سرخ پوست را درمونتانای آمریکا قتل عام کرد .

***

تاسیس نخستین بانک غیر دولتی

57 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1328 هجری شمسی ، نخستین بانك غیر دولتی ایران به نام بانک بازرگانی تاسیس شد. این بانک درراستای سیاست های خصوصی سازی در ایران تشکیل شد و اساس آن بر دریافت میزان متنابهی بهره ، از مشتریان خود شکل گرفته بود. بانک بازرگانی در ساختمان سابق بانك شاهی انگلستان در میدان توپخانه مستقر گردید و پس از انقلاب سال 1357 مانند سایر بانكها ملی شد.

***

انتخاب اورشلیم به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

57 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1950 میلادی ، کنشت (مجلس) رژیم صهیونیستی رسما اعلام کرد که بیت المقدس ( اورشلیم ) پایتخت اسراییل است . اما به دلیل مخالفت های گسترده مسلمانان کشورهای مختلف هنوز موفق به اجرای این توطئه وانتقال پایتخت به این شهر نشده است.

اورشلیم در 35 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 50 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.این شهر بر روی كوههای‏ یهودا، كه مقسم آب بین دره اردن در شرق و دریای‏ مدیترانه در غرب است، بر روی دو تپه صخره‏ای به ارتفاع ‏750 متر از سطح دریا در میانه كوههای بیت ایل در شمال و حبرون یا الخلیل در جنوب، در فلات قدس و الخلیل واقع شده است. در جانب مغرب ‏شهر دامنه كوههای یهودا گسترده است و در جانب مشرق‏ دشت یهودا كه تا بحر المیت ادامه دارد. فاصله این شهراز كناره غربی كوههای یهودا 15 تا 16 كیلومتر و ازكناره شرقی آن تنها 2 كیلومتر است. بلندی ارتفاعات‏ شمالی و جنوبی شهر به 1000 متر می‏رسد.

چون بلندی شهر در میانه این دو ارتفاع كمتر از این‏است، شكل توپوگرافیك این شهر به چیزی شبیه زین اسب‏ بدل شده است. این وضعیت با شكل‏ ساخت‌شناختی كوههای یهودا، كه همچون صخره‏ای ‏یكپارچه و بدون دره است ، آن را به دژی تبدیل كرده كه بر ناحیه وسیعی‏در پیرامون خود اشراف دارد.

فاصله این شهر از ساحل‏ مدیترانه 52 كیلومتر، و از بحر المیت 22 كیلومتر، و ارتفاع آن از سطح بحر المیت (كه سطح آن از دریاهای‏آزاد پائین‏تر است) حدود 1150 متر است. بیت المقدس‏از عمان 88 كیلومتر،از دمشق 290 كیلومتر،از بیروت 388 كیلومتر، و از قاهره 528 كیلومتر فاصله دارد.

این شهر در ملتقای راههای واصل ‏بین شمال به جنوب و شرق به غرب در منطقه واقع شده، و علاوه بر آن كه از طریق راههای زمینی به شهرهای‏الخلیل، بیت‏لحم، رام الله و نابلس می‏پیوندد،از طریق‏ خط آهن نیز با تل‏آویو و یافا در ساحل مدیترانه مربوط است. فرودگاه قلندیه در بخش شمالی نیز ارتباط این شهر را با جهان خارج برقرار می‏كند.

***

تشکیل نخستین اتحادیه عرب

45 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1962 میلادی ، کشور های لیبی ، مراکش ، الجزایر و تونس نقشه اتحادیه عرب مغرب را طرح ریزی کردند .

***

فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر غیر قانونی بودن شورای سلطنت

28 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1357 هجری شمسی ، امام خمینی (ره) شورای سلطنت را غیر قانونی دانست.

شورای سلطنت متشکل از یک جمعیت نه نفره بود که شاه برای برون رفت از بحران وقبل از خروج از کشور این شورا را تشکیل داده بود . اعضای شورای سلطنت مرکب بود از: ارتشبد قره باغی( رییس ستاد مشترک ارتش) ، عبدالله انتظام( رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران) ، سید جلال تهرانی( سناتور سابق که رییس شورا شد ) ، علینقی اردلان( وزیر دربار) و چهار نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی . امام خمینی (ره) با اعلام غیرقانونی بودن این شورا ، آن را توطئه ای برای برون رفت رژیم سلطنتی از بحران می دانستند .

***

در گذشت سالوادور دالی

18 سال پیش درچنین روزی ، درسال 1989 میلادی سالوادوردالی نقاش مشهورسورئالیست درسن هشتاد وچهارسالگی در گذشت .

دالی در نقاشیهایش ازشیوه خاصی بهره می گرفت که آن را اشیای رؤیایی نقاشی شده با دست می نامید . دراین شیوه او ازشیوه های سنتی چون واقع نمایی برای نمایش دنیایی آشفته ، وهم آمیز و رویایی استفاده می کرد. می توان گفت اصولی چون : آفریدن واقعیتی تخیلی از عناصر درون بینی ، رؤیا ، خاطرات و کج نماییهای روان شناختی ازجمله دل مشغولی های وی است .

دالی در نخستین نقاشیهای خیال پردازانه اش تمام آثار نفوذ کوبیسم ، کلاسی سیسم و امپرسیونیسم را دور ریخت و سبک خیال پردازانه خاص خودش را به کارگرفت .تابلوی" خون از عسل شیرین تراست " عنوان یکی از مهمترین آثار اوست . پایداری حافظه ، اختراعات هیولاها ، عیسی برصلیب وشام واپسین از دیگر آثار اویند .

***

منابع :

مقتل امام حسین (ع)/ابی مخنف

تاریخ اسلام /سید هاشم رسولی محلاتی

معالم المدرستین/العلامه السید مرتضی العسگری

مقتل الطالبین/ابی الفرج الصفهانی

وقعه الطف

البدایه النهایه فی التاریخ /ابن کثیر دمشقی

تاریخ الامم و الملوک/محمد بن جریر طبری

نفس المهموم/حاج شیخ عباس قمی

انتساب الشراف/الباذری

اعیان الشیعه/السید محسن الامین

از مدینه تا مدینه

معالی السبطین/ج1

فیض العالم

تقویم شیعه/عبدالحسین نیشابوری

پیام آور عاشورا/عطاالله مهاجرانی

خبرگزاری مهر

سایت جامع ویکی پدیا

روزنامک/نوشیروان کیهانی زاده

ایران نگار/رضا دبیری نژاد،مهران غلامی

UserName