تبیان، دستیار زندگی
یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان با معرفی برگزیدگان، پایان یافت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان پایان یافت

یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان با معرفی برگزیدگان، پایان یافت.

هومن بهلولی- روابط عمومی

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

به گزارش روابط عمومی موسسه تبیان، یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان، با حضور 5 هزار دانش آموز در سه بخش مسابقات، سمینارهای علمی و غرفه های نمایشگاهی،از صبح روز پنجشنبه نهم اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد.

هدف از برگزاری این جشنواره که با استقبال بی نظیر از سوی دانش آموزان روبرو گشت، شناسایی استعدادهای دانش آموزان نخبه و جهت دهی به آن ها برای به بارنشستن ایده ها و نوآوری های آینده سازان این مرز و بوم بود.

پس از دوروز برگزاری پرشکوه جشنواره، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان، ساعت 16 عصر جمعه دهم اردیبهشت ماه و با حضور حجت الاسلام و المسلمین خاموشی؛ ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، علی اصغر فانی؛ وزیر آموزش و پرورش، نصرالله جهانگرد؛ معاون وزیر ارتباطات و فناوری اصلاعات و ریاست سازمان فناوری اطلاعات، حجت الاسلام و المسلمین آقامیری؛ مدیرعامل موسسه تبیان و محمد مهدی طهرانچی؛ ریاست دانشگاه شهید بهشتی همراه با جمعی از مسئولین موسسه تبیان و با حضور گسترده و چشمگیر دانش آموزان و اولیا و مربیان در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد که در ابتدای آن حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: در اسلام به امر علم و علم آموزی تأکیدات بسیاری شده است و هر موضوعی که بشر به آن نیاز دارد، علم خوانده می شود.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی

وی با بیان اینکه در روایات اهل بیت «ع»، ارزش و قیمت هر فرد به میزان علم او آمده است، گفت: دنیا به ما می گوید که شما حق فکر کردن ندارید، چرا که از پیشرفت ما می ترسند و در این خصوص برخی از دانشمندان ما را ترور کردند. ما به دشمن می گوییم که برای علم مرزی وجود ندارد و از پیشرفت روزافزون ما عصبانی باشید.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی خطاب به دانش آموزان گفت: بازخوانی و بازسازی عزت ملی و علمی توسط شما دانش آموزان انجام می شود.

وی در پایان سخنان خود خواستار تجاری سازی دانش و ورود دانش آموزان به عرصه ابتکارات و خلاقیت های عملیاتی شد.

حجت الاسلام و المسلمین آقامیری

سپس حجت الاسلام و المسلمین سید محمد رضا آقامیری؛ مدیرعامل موسسه تبیان، با اشاره به شعار موسسه تبیان با عنوان «به خانواده بزرگ تبیان بپیوندید...» عنوان داشت: قشر عظیمی از مخاطبین تبیان را جوانان تشکیل می دهند.

مدیرعامل موسسه تبیان با دعوت از تمامی دانش آموزان برای تعامل بیشتر با سایت تبیان و شبکه اجتماعی تبیان گفت: هدف موسسه تبیان ایجاد بستر مناسب ایرانی و اسلامی برای خانواده ها در فضای مجازی می باشد.

دکتر علی اضغر فانی

در ادامه علی اصغر فانی؛ وزیر آموزش و پرورش در اختتامیه یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی  گفت: پژوهش سراهای دانش آموزی در500 منطقه آموزشی فعال هستند و ما هدف گزاری كرده ایم تا پایان دولت یازدهم هر منطقه آموزشی دارای پژوهش سرای دانش آموزی شود.
وی افزود: آموزش و پرورش از سال 82 با تاسیس این پژوهش سراها در تلاش است تا ضمن شناسایی استعدادهای دانش آموزان به رشد و بالندگی علمی آنان كمك كند.
فانی ادامه داد: آموزش و پرورش درقالب جشنواره جوان خوارزمی، جشنواره نوجوان خوارزمی و همچنین جشنواره جابربن حیان مخصوص دانش آموزان ابتدایی در قالب پژوهش سراهای دانش آموزی توفیقات بسیاری كسب كرده است.
وی تصریح كرد: آموزش و پرورش متعلق به همه مردم ایران است و لذا همه باید كمك كنند تا نسل امروز كه بالغ بر 13 میلیون دانش آموز در مدارس مشغول تحصیل هستند بتوانند استعدادهای خود را با نوآوری شكوفا كنند.
وی بیان داشت: هنگامی كه دانش آموزان با یك مسأله روبرو می شوند باید به سه سوال درباره چیستی، چرائی و چگونگی آن مساله روبرو شوند و ما امروز شاهد حضور شما دانش آموزان درمواجه با این سه سوال اساسی وپژوهشی هستیم.

علی اصفر فانی ضمن تشكر از موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان برای برگزاری این جشنواره بیان داشت: موسسه تبیان این حركت بسیار خوب را درسالهای اخیرانجام داده كه درادامه فعالیت های آموزش و پرورش در پژوهشسراهای دانش آموزی، جشنواره خوارزمی و جابربن حیان برای دانش آموزان ابتدایی وهمچنین جشنواره نوجوان خوارزمی صورت گرفته و این حركت بسیار ارزشمندی است.
فانی اظهارامیدواری كرد تا با كمك همه نهادهای ذیربط دانش آموزان به عنوان عناصری در جامعه مطرح شوند كه بتوانند اقتصاد مقاومتی را به مرحله عمل درآورند.
وزیرآموزش و پرورش ضمن گرامیداشت هفته معلم و سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری گفت: این توفیقات حاصل تلاش ها و زحمات معلمان است، معلمانی كه در سراسر كشور بی نام اما موثر و مفید در مدارس مشغول به كار هستند.
وی با ارج گذاری به مقام امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر به ویژه 36 هزار دانش آموز شهید و پنج هزار فرهنگی شهید گفت: امسال در برنامه ششم توسعه و در ادامه آن برنامه هفتم اجرای سند تحول توسط دولت و آموزش و پرورش هدف گذاری شده است.
وی افزود: به موجب سند تحول درساحت تربیت علمی و فناوری این قبیل فعالیت ها را باید گسترش دهیم و امیدواریم بخش های عمده ای از سند تحول همچون شكوفایی استعدادهای دانش آموزان را تا سال 99 شاهد باشیم.

دکتر طهرانچی

سپس محمد مهدی طهرانچی؛ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بر روی سن آمد و گفت: امسال چهارمین سالی است كه از همراهی تبیان و دانشگاه شهید بهشتی برای برگزاری این جشنواره می گذرد و علت همكاری دانشگاه برای برپایی جشنواره پروژه دانش آموزی این است كه آموزش و پرورش ما كنكور زده است.
محمد مهدی طهرانچی از نظام كنكور به عنوان بلیه ای یاد كرد كه به آن دچار شده ایم و افزود: با این بلیه هر نوع خلاقیت و نوآوری از میان دانش آموزان ما رخت بربسته است و ما نیازمند آن هستیم كه حیاتی دوباره به نظام آموزش و پرورش بدهیم تا پاسخگوی فردای ملت بزرگ ما باشد.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی چاره این كار را دمیدن روح خلاقیت و نوآوری در میان دانش آموزان و دانشجویان دانست و گفت: ما امروز دانش پذیر نمی خواهیم و نیاز به كارشناس و كارشناس ارشد نداریم بلكه نوآورانی می خواهیم كه اقتصاد كشور را دریابند.
وی همچنین گفت: ما نیازمند نوآورانی هستیم كه روح خلاقیت در آنان چنان شكل بگیرد كه برای فردا فكر كنند و باید قبول كنیم كه با كپی و تقلب به جایی نمی رسیم و هر ملتی باید راه خود را انتخاب كند و متكی به استعدادهای خود به دنبال راه باشد.
طهرانچی از وزیر آموزش و پرورش خواست تا جوانان و دانش آموزان را در این مسیر دریابد و تاكید كرد: این دانش آموزان تشنه خلاقیت و شیفته نوآوری هستند و این تجمع حكایت از طرحی نو دارد و لازم است موسسه تبیان و دانشگاه شهید بهشتی با ایجاد كمپینی در این مسیر گام بردارد.

الناز فطیرخورانی

در ادامه الناز فطیر خورانی؛ دبیر یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان گفت: ثبت نام این جشنواره از 13 آبان ماه سال گذشته آغاز شد و تا پایان بهمن ادامه داشت كه در این مدت هفت هزار دانش آموز ثبت نام كردند.
وی با بیان اینكه بین 80 تا 90 درصد هدایت دانش آموزان به صورت مجازی بوده، افزود: در این مدت راهنمایی های حضوری در مدارس نیز داشتیم و پس از داوری مرحله اول كه در اسفند ماه برگزار شد، پنج هزار نفر به جشنواره راه یافتند.
مدیرمركزیادگیری موسسه تبیان همچنین گفت: با توجه به حجم زیاد ثبت نام در برخی استان ها، برای اولین بار جشنواره استانی پروژه های دانش آموزی را در استانهای اصفهان و خراسان شمالی برگزار كردیم و نفرات برتر به بخش جشنواره تهران راه یافتند.

برگزیدگان جشنواره یازدهم

در پایان این مراسم از گروه های برگزیده دانش آموزی در این جشنواره تجلیل شد.
یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان در سه بخش نمایشگاهی، سمینارعلمی و مسابقات برگزار شد و هزار و 400 گروه 2 تا پنج نفره در این دوره از جشنواره حضور داشتند.
در بخش سمینارها و غرفه های نمایشگاهی دانش آموزان در شاخه های مختلف علوم مانند فنی و مهندسی، علوم اجتماعی و انسانی، علوم پایه، هنر و معماری، معارف اسلامی، علوم زیستی و پزشكی و نانو شركت كردند.
در بخش مسابقات نیز دانش آموزان در گرایش هوافضا شامل راكت آبی، گلایدر و هاوركرافت، گرایش رباتیك شامل مسیریاب، جنگجو و نمایشی، گرایش سازه های ماكارونی، فوتومیكروگراف، كوره های خورشیدی، ماشین های كمیكار، بازی سازی، برنامه نویسی و كاپ فیزیك ایران حضور داشتند.

تجلیل از فرزندان شهدای حرم

اختتامیه جشنواره یازدهم پروژه های دانش آموزی مهمانان ویژه داشت که با بخش فیلمی كوتاه با موضوع مدافعان حرم از فرزندان تعدادی خانواده های شهدای مدافع حرم به عنوان «فرزندان قهرمانان واقعی این کشور» با حضور علی اصغر فانی، محمدمهدی طهرانچی، نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و حجج اسلام سید مهدی خاموشی سید محمدرضا آقامیری رئیس موسسه تبیان تجلیل شد.
فرزندان شهید محسن فرامرزی، خانواده های مرتضی كریمی، محمدزمان صداقت، رضا فرزانه، هادی باغبانی، اصغر فلاح پیشه و سردار ستار اورنگ در این مراسم مورد تجلیل دانش آموزان و مسئولان قرار گرفتند.