تبیان، دستیار زندگی
شهرستان بروجرد به خاطر برخورداری از مواهب الهی و جاذبه های تفریحی، تاریخی و مذهبی هر ساله در تمام فصول و به ویژه تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوان از سراسر كشور است. منطقه سرسبز و بكر روستای ونایی از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می رود كه ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روستایی خیال انگیز در دامنه کوهستان های بروجرد

شهرستان بروجرد به خاطر برخورداری از مواهب الهی و جاذبه های تفریحی، تاریخی و مذهبی هر ساله در تمام فصول و به ویژه تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوان از سراسر كشور است. منطقه سرسبز و بكر روستای "ونایی" از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می رود كه بیشترگردشگران و به ویژه دوستداران كوهپیمایی و كوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می كنند.

به کوشش محسن سعادتی - بخش گردشگری تبیان
 دامنه کوهستان های بروجرد

منطقه "ونایی" در شمال غربی بروجرد و به عنوان یكی از بزرگترین و پرجمعیت ترین مناطق روستایی بروجرد، از ٪ ۱۰ ٬كوه و قله مرتفع و شگفت انگیز از جمله "هجده یال"، "سه كوزان"، "والاش"، "برنجه" و "هیگره" برخوردار است. ٬ ٬
 وجود چشمه سارهای جوشان همچون "آب سفید"، "دو روزنه" و سراب خسرو"وهمچنین غار زیبای ونایی در این منطقه علاوه بر رونق كشاورزی، طراوت ویژه ای را با صدای دلنشین جویبارها در كنار عطر سبزه ها و خنكی نسیم دشتها در مقابل گردشگران به تصویر كشیده است.
منطقه روستای ونایی به عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه های جانوری بومی منطقه محسوب شده و از شكارگاههای مورد توجه شكارچیان و صیادان سالیان گذشته تاكنون بوده است.
جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، كفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، كبك، خروس كولی و چنگر از جمله جانوران منطقه كوهستانی ونایی می باشند. همچنین پوشش گیاهی غنی این روستا مورد توجه اهالی و گردشگران بوده زیرا كه در این منطقه گیاهان دارویی و خوراكی مانند پونه، بابونه، گون و میخك وحشی به وفور مشاهده می شود.
با این وجود "ونایی" را در روزهای تعطیل هفته بهتر از هر زمان دیگر می توان احساس كرد چرا كه عمده خانواده های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در كنار رودخانه و چشمه های پر آب روزی خوش را در خلوت طبیعت سپری كنند.

 دامنه کوهستان های بروجرد

سوغاتی از دامان طبیعت ونایی

خیار ونایی و دیگر محصولات جالیزی مشهور آن سبب شده سوغات عمده و معروف ونایی خیار شوری باشد که در کارگاه های تولید خیار شور در این روستا به وفور به صورت سنتی تولید و عرضه شود که با استقبال بی نظیر علاقه مندان مواجه شده است.
محصولات لبنی این روستای زیبا همچون ماست، پنیر، کره و روغن حیوانی به ویژه دوغ خنک و لذیذ آن که از شیر تازه گاو در این روستا تهیه می شود، از سوغاتی است که هر بازدیدکننده ای از این روستا را ترغیب به تهیه و نوشیدن آن می کند.
وجود مناطق دیدنی، دشت ها و چشمه سارهای زیبا و چشم نواز همچون رودخانه خروشان گل رود که از به هم پیوستن آب های سراب در وزنه، سراب چله و سراب خسرو شکل گرفته است و وجود کوهسارهایی که تراوش چشمه سارهای آن دشت حاصلخیز گل رود را به وجود آورده است، از دیگر مواهب الهی این روستای خیال انگیز است.

 دامنه کوهستان های بروجرد

آبشارهای ونایی

وجود چشمه سارهای جوشان همچون «آب سفید»، «دو روزنه» و «طوطیا» در این منطقه علاوه بر رونق كشاورزی ، طراوت ویژه ای را با صدای دلنشین جویبارها در كنار عطر سبزه ها بهاری و خنكی نسیم دشتها در مقابل چشم گردشگران به تصویر می كشد. روستای ونایی به عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه های جانوری بومی منطقه محسوب شده و از شكارگاههای مورد توجه شكارچیان و صیادان سالیان گذشته تاكنون بوده است.

 دامنه کوهستان های بروجرد

گرین از غرب به دلفان، از شمال به نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از جنوب به شهرستان سلسله محدود می شود. گرین در گویش محلی گرّو garru یا garri و در گویش لکی گروین garvin نامیده می شود و یکی از کانون های آبگیر دائمی لرستان است که رودهای دز و گاماسب را تغذیه می کند. سرآب های فراوانی در پای این کوه وجود دارد و آب آشامیدنی بروجرد و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت سیلاخور نیز از همین سرآب ها تأمین می شود. صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد، جنوب نهاوند یا شمال الشتر امکان پذیر است. دهکده ییلاقی ونایی در این پای این کوه قرار دارد. بخش عظیم این کوه در جنوب نهاوند بوده و جلوه های زیبایی به این منطقه می دهد سرآب هایی مانند سرآب گاماسیاب و گیان، فارسبان،کنگاور کهنه وملوسان از این رشته کوه سرچشمه می گیرند. سراب گاماسیاب با آبیاری دشت نهاوند به کرمانشاه سرازیر میشود.این رشته کوه تقریبا تا اوایل مرداد ماه برف دارد البته داخل دره ها مدت و گرمای بیشتری برای ذوب برف این کوه لازم است. از مرتفع ترین و زیباترین قله های این رشته کوه، قله ولاش است که مسیر صعود آن از روستای پرسک در شرق الشتر یا از ونایی و تیزه زن در بروجرد می باشد.منابع: خبرگزاری تسنیم، سایت روستای ونایی، ایران بوم، روستاهای ایران