تبیان، دستیار زندگی
فلافل یا عشق!/ با وام 3 میلیونی جناب خان هم به احلام نمی رسد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فلافل یا عشق!/ با وام 3 میلیونی جناب خان هم به احلام نمی رسد

title

به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه تورم در چند سال گذشته موجب شده تا قیمت همه اقلام از خوراکی و لباس گرفته تا بنزین و وسایل منزل چند برابر افزایش داشته باشد، جوانانی که قصد آغاز زندگی مشترک دارند باید همه مشکلاتشان را با 3 میلیون تومانی حل کنند که هرگز افزایش نمی یابد.

زمانی که بنزین 400 تومان بود و خیلی از وسایل مورد نیاز برای شروع یک زندگی هنوز آنقدر گران نشده بود که زوجین همه وام ازدواجشان را به خرید یک قلم جنس اختصاص دهند، وام ازدواج همان 3 میلیون تومانی بود که اکنون است.

اکنون که تنها به قول حمید که مراسم عروسی اش را یک ماه پیش برگزار کرده و از وضعیت اقتصادی متوسطی برخوردار است، همه 3 میلیون صرف هزینه خرید یک دستگاه تلویزیون می شود.

فلافل یا عشق!/ با وام 3 میلیونی جناب خان هم به اهلام نمی رسد

مدت هاست که وام ازدواج از 3 میلیون تومان افزایش نیافته بر عکس همه هزینه های معمول ازدواج از هزینه سالن عروسی و شام گرفته تا خرید جهیزیه و اجاره خانه که تقریبا چند برابر شده است و آنقدر ارزش خود را در مقابل هزینه های ازدواج از دست داده است که عده ای اصلا به سراغ دریافت آن با آن همه مشقات نمی روند.

بعد از چندین سال اکنون مجلس تصمیم گرفت تا مقداری هرچند اندک در مقابل هزینه های میلیونی ازدواج به وام ازدواج بیفزاید و مقدار آن را از 3 به 10 میلیون تومان برساند. اقدامی که باید خیلی زودتر از اینها انجام می شد.

با انتشار این خبر اما موجی از امید زوج های جوانی را امیدوار کرد که از وضعیت اقتصادی خوبی برای شروع زندگی مشترک برخوردار نبودند. صادق و لیلا همسرش یکی از همین افرادی هستند که خبر اختصاص وام 10 میلیون تومانی به هریک از زوجین آنها را امیدوار کرده تا بتوانند خانه ای رهن کنند و زندگی مشترکشان را آغاز کنند.

صادق در این مورد به خبرنگار ما می گوید: خداوکیلی با 6  میلیون تومان شما کجای این شهر میتوانید خانه رهن کنید، حقوقمان هم که کفاف پرداخت اجاره های میلیونی را نمی دهد، حداقل با 20 میلیون تومان می شود پایین های شهر یک خانه رهن کرد .

صادق با خنده ای تلخ مرا نگاه می کند و می گوید: با این وام ازدواج 3 میلیونی حتی جناب خان عروسکی هم باید سال های دیگر در انتظار رسیدن به عشق خود احلام بماند.

فلافل یا عشق!/ با وام 3 میلیونی جناب خان هم به اهلام نمی رسد

در حالیکه امثال صادق و لیلا کم نیستند و امیدشان را در همین مدت اندک به وام 20 میلیونی زوجین دوخته اند ،خبر می رسد که بانکها با افزایش مخالف هستند و پرداخت آن را در توان خود نمی بینند. بانکهایی که آنقدر درگیر فعالیت های اقتصادی شده اند که از قرض الحسنه غافل گشته اند.

**پول نداریم وام نمی دهیم

در این میان "عبدالناصر همتی" رئیس شورای هماهنگی بانک ها خیلی خونسرد در گفت وگوی ویژه خبری امید امثال صادق و لیلا را ناامید کرد و گفت: قرض الحسنه منابع محدودی دارد به طوری که از سال گذشته تا به حال 500 میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه کاسته شده است.

رئیس شورای هماهنگی بانک ها با بیان این که ظرف 7 سال گذشته 205 میلیارد ریال وام ازدواج به 7 میلیون و 600 هزار نفر پرداخت شده است اظهار داشت: اکنون 450 هزار تقاضا در سامانه بانک مرکزی ثبت شده است. سال گذشته 800 هزار وام ازدواج به ارزش 2 هزار و 400 میلیون تومان از سوی شبکه بانکی داده شده که در این میان تنها بانک ملی 292 هزار وام ازدواج پرداخت کرده است.

همتی رئیس شورای هماهنگی بانک ها نیز اظهار داشت: مانده قرض الحسنه 36 هزار میلیارد تومان است و آن چه که در طول سال به عنوان وام پرداخت می کنیم تنها 4 هزار میلیارد تومان بیشتر نیست که این 4 هزار میلیارد تومان نیز فقط در بحث پرداخت تسهیلات ازدواج نیست بلکه ما این مبلغ را برای بهزیستی، کمیته امداد و بافت شهری و .... نیز پرداخت می کنیم.

همتی یادآور شد: سال گذشته 2 هزار و 400 میلیارد تومان برای ازدواج ، هزار میلیارد تومان برای کمیته امداد و 500 میلیارد تومان نیز برای بهزیستی و مشاغل خانگی پرداخت کردیم و ما نمی توانیم از منابع جاری بانک ها برای پرداخت قرض الحسنه استفاده کنیم.

رئیس شورای هماهنگی بانک ها تصریح کرد: این گونه نیست که ما منابع جاری را به عنوان قرض الحسنه پرداخت کنیم بلکه یک سری بنگاه ها هستند که پول جاری نزد ما دارند که این پول آن ها عندالمطالبه است و نقدینگی بانک ها را تامین می کند.

وی ادامه داد: حساب سپرده و جاری سپرده قانونی دارد و این ها بخشی از عملیات بانک را که به مشتریان سرویس می دهند باید هزینه آن را نیز تامین کنند.

**3 میلیون تومان و یک دنیا دردسر

«برای دریافت همین مبلغ ناچیز 3 میلیون تومان هم باید کلی دردسر کشید.» این جمله را حمید بر زبان آورد و گفت: از همان مرحله ثبت نام تا پیدا کردن ضامن و صف های طولانی بانک همه اش دردسر است. انگار کارمندان بانک دنبال این هستند تا به نحوی متقاضیان را بپیچانند و از دادن وام طفره بروند. یک روز به نوع ثبت نام و مشخصات گیر میدهند، روز دیگر زمان مراجعه را بهانه می کنند و روز بعد هم ضامنی طلب می کنند که باید در آسمان ها دنبالش بگردیم.

فلافل یا عشق!/ با وام 3 میلیونی جناب خان هم به اهلام نمی رسد

اینها دغدغه های تنها حمید نیست، زمانی که با او صحبت می کردم ماجرای دریافت وام ازدواج خودم هم به یادم افتاد که بعد از یک هفته دوندگی به دستم رسیده بود. حالا حمید بعد از چند سال همان وامی را گرفته که من گرفته م بدون تفاوت در سختی هایش و با این تفاوت که بسیار بی ارزش تر از 3 میلیون تومان آن زمان است.

**منتفی شدن وام 10 میلیونی و تکرار ماجرای وام 5 میلیون تومانی

اواسط سال 93 بود که بعد از مدت کوتاهی که از اجرای وام 5 میلیون تومانی می گذشت، بانک مرکزی به ناگاه پرداخت وام های 5 میلیون تومانی را متوقف کرد و اعلام کرد که توانایی پرداخت آن را ندارد.

آن زمان بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در سال 90 بانک ها به متقاضیان واجد شرایط وام پنج میلیون تومانی می پرداختند، اما با مشکلات ایجاد شده برای پرداخت وام ازدواج و افزایش تعداد افراد در صف دریافت تسهیلات ازدواج، این وام به سه میلیون تومان کاهش یافت.

میرمحمد صادقی، مدیر کل وقت اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد که اگر بانک ها مازاد منابع قرض الحسنه دارند می توانند تسهیلات پنج میلیون تومانی پرداخت کنند. این در حالی بود که بر اساس دستور این بانک بر روی سامانه دیگر هیچ بانکی وام پنج میلیونی نمی پرداخت.

حالا اما وام 10 میلیون تومانی نیز به سرنوشت وام 5 میلیون تومانی مواجه شده و بانکهایی که هر روز وارد فعالیت های اقتصادی جدیدی می شوند می گیوند پول ندارند تا وام ازدواج را 7 میلیون تومان افزایش دهند چرا که برایشان سودی ندارد.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.