سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس موسسه مطالعات جمعیت: ادعای سست شدن بنیان خانواده در ایران اغراق آمیز است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رئیس موسسه مطالعات جمعیت:‌ ادعای سست شدن بنیان خانواده در ایران اغراق آمیز است

 
www.irna.ir

به گزارش تبیان به نقل از  ایرنا محمد جلال عباسی شوازی، سه شنبه در نخستین همایش ملی ' تغییرات خانواده و چالش های آن در ایران ' در دانشگاه شیراز افزود: بنا به آمارهای رسمی میزان طلاق در ایران در سال 93 به 22.6 رسید در حالی كه این شاخص در برخی از كشورهای اسلامی همسایه بیش از 30 درصد است.
وی اظهار كرد:‌ ‌طلاق هایی كه امروز در كشور ثبت می شود مربوط به ازدواج هایی است كه حدود 10سال قبل ثبت شدند و از این رو، رویكرد نسلی بهتر از رویكرد مقطعی می تواند به تعیین وضعیت طلاق در جامعه منجر شود.
رئیس پیشین انجمن جمعیت شناسی آسیا گفت:‌ اگرچه سن ازدواج دختران در ایران از 19.7 (نوزده و هفت دهم) در سال 55 به 23.4 (بیست و سه ممیز چهار دهم) در سال 90 افزایش یافته است اما این به معنای هرگز ازدواج نكردن نیست چرا كه خانواده ایرانی ازدواج را پذیرفته است و والدین و دولت باید شرایط ازدواج را آسان كنند.
عباسی شوازی افزود: بیكاری، تورم، تحصیلات عالیه و ... شاید از جمله مسائلی است كه سن ازدواج را در ایران به تاخیر انداخته است.
رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت كشور گفت:‌باید محققان و حامیان علوم اجتماعی را حمایت كنیم و به همان میزان كه در صدد ساخت پاسگاه در كشور هستیم، باید از این گونه مطالعات در دانشگاه ها حمایت شود تا بتوانیم برای نسل آینده تدابیر مناسبی بیندیشیم.
وی اظهار كرد: ‌نگرانی های مطرح شده در سطح جامعه در قالب رواج همخانگی و گسترش بی فرزندی و تك فرزندی در جامعه نیز باید به صورت علمی مورد بررسی و واكاوی قرار گیرد.
نخستین همایش ملی علمی پژوهشی ' تغییرات خانواده و چالش های آن در ایران ' به همت پژوهشگاه علوم اجتماعی دانشگاه شیراز در تالار حكمت پردیس ارم این دانشگاه برگزار شده است.
چالش ها و آسیب های خانواده در روند تغییرات، جمعیت و تغییرات خانواده، رسانه ها و تغییر روابط خانوادگی، زنان، ارزش ها و تغییرات بین نسلی در خانواده، ازدواج، همسرگزینی و طلاق در روند تغییرات از موضوع های مقاله هایی است كه در این همایش دو روزه ارائه می شود.
این همایش ملی عصر چهارشنبه (فردا) با صدور بیانیه پایانی خاتمه می یابد.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین