وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بدل شدن به شخصیت خیالی «باربی» و رسیدن به دنیای زنانه سوپراستارهای مد وسینما، برخی زنان امروزی را در رویای رسیدن به سراب زیبایی ساخته غرب می سوزاند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مد زیبا شدن با شیشه!

بدل شدن به شخصیت خیالی «باربی» و رسیدن به دنیای زنانه سوپراستارهای مد وسینما، برخی زنان امروزی را در رویای رسیدن به سراب زیبایی ساخته غرب می سوزاند.

فرآوری: لواسانی-بخش اجتماعی تبیان
شیشه ،مخدر

با نیم نگاهی به شبکه های فارسی زبان ماهواره ای بخوبی در می یابیم که محور اصلی آگهی های این شبکه های ماهواره ای تبلیغ انبوه قرص های لاغری است که مدتهاست تب آن در میان زنان و دختران جوان ایرانی شدت گرفته است.

البته از این تبلیغات انبوه عجیب تر، وجود نماینده رسمی این شبکه های ماهواره ای در تمام شهرهای ایران می باشد و تنها واکنش مسئولان مربوطه در مقابل این هجوم قرصهای مخرب،فقط هشدار دادن است مبنی بر اینکه این داروها مورد تایید نیست و بس!!
اما در مقابل و از آنجا که مصرف این قرصها بدلیل تقلبی بودن چندان هم کارساز نشده،چندی است متاسفانه به بهانه همین لاغر شدن،مصرف ماده مخدری بنام "شیشه" در میان دختران جوان شدت گرفته است!
رویای لاغری، بدل شدن به شخصیت خیالی «باربی» و رسیدن به دنیای زنانه سوپراستارهای مد وسینما، برخی زنان امروزی را در رویای رسیدن به سراب زیبایی ساخته غرب می سوزاند.

كار به جایی رسیده است كه می خواهند برای رسیدن به قله ارزش های هالیوودی هر چه كه از دستشان برمی آید انجام دهند تا شوند شبیه همان آدم های خیالی و این، آغاز بروز تب خطرناك و هذیانی برای رسیدن به سرابی است كه گاه آگاهانه و وقت هایی ناآگاهانه زنان و دخترانی بس جوان را به دام اعتیاد به ماده ای همچون شیشه می اندازد.

انگار یك چیز را فقط شنیده اند و آن اینكه ماده ای هست كه فورا لاغرشان می كند. این زنان كه شمارشان اندك نیست با معضلی مواجه اند؛ یعنی از سویی كم تحركی در زندگی شهری و از سوی دیگر تغذیه ای ناسالم را در پیش گرفته و روز به روز چاق تر شده اند و حال می خواهند یك شبه ره صد ساله ای را بپیمایند كه به این زودی ها با راه های منطقی همچون رژیم غذایی سالم و ورزش نمی توانند به دستش آورند. یكی نیست به آنها بگوید آیا چاقی و اضافه وزنتان را یك شبه به دست آورده اید كه بخواهید آن را طی چند شب از بین ببرید؟

روی آوردن به شیشه آنهم با شایعه ای بر سر زبان ها كه «شیشه لاغر می كند» آغازگر نابودی همیشگی زندگی اسیران لاغری در مكان هایی همچون آرایشگاه ها و سالن های بدنسازی است؛ اما آیا شیشه می تواند آن لاغری و در عین حال زیبایی را براساس ارزش های زمانه به فرد بدهد؟!

این دسته از زنان حاضرند به هرقیمت و یا با هرتاوانی به رویای خود یعنی لاغری دست یابند و البته كه تاوان آن را حتی سنگین پس دهند؛ اما بهای آن چه گران ...
روی آوردن به شیشه آنهم با شایعه ای بر سر زبان ها كه «شیشه لاغر می كند» آغازگر نابودی همیشگی زندگی اسیران لاغری در مكان هایی همچون آرایشگاه ها و سالن های بدنسازی است؛ اما آیا شیشه می تواند آن لاغری و در عین حال زیبایی را براساس ارزش های زمانه به فرد بدهد؟!

آمارهای موجود در ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور گویای آن است كه در زمان حاضر حدود 10 درصد از یك میلیون و 325 هزار مصرف كننده مواد مخدر و صنعتی در كشور را زنان تشكیل می دهند.

همچنین بر اساس این آمار، طی چند سال گذشته؛ مصرف شیشه و دیگر مواد مخدر صنعتی در مصرف كنندگان از سه به 26 درصد افزایش داشته است.
عضو مرکز مطالعات اعتیاد می افزاید: مصرف شیشه در چند هفته اول موجب بروز بی اشتهایی شده و کاهش وزن افراد را به دنبال دارد؛ هر چند که این بی اشتهایی طبیعی نیست و فردی که به این روش وزن کم می کند، مانند فردی مریض وزن کم کرده و عملا قسمت هایی از بدنش را که نباید از دست بدهد، از دست می دهد به همین دلیل چهره بدی پیدا می کند.

فرهودیان ادامه می دهد: در دنیای امروزی زنان توجه زیادی به اندام خود دارند و زنانی را داریم که برای کاهش وزن رو به مصرف شیشه آورده اند یا حتی در بسیاری از مواقع برخی در آرایشگاه ها این ماده را توزیع می کنند و توصیه می کنند که تناسب اندام پیدا خواهید کرد و طبیعتاً آنقدر شیشه سنگین است که فرد را معتاد می کند و قادر به کنار گذاشتن آن نیست.
وی اظهار کرد: در جامعه امروز دختران مجرد بیشتر با پسران ارتباط دارند که این ارتباط در گذشته کمتر بوده و طبیعتا وقتی پسران به چیزی متمایل می شوند آن را به دختران هم پیشنهاد می دهند. عضو مرکز مطالعات اعتیاد اضافه می کند: افرادی که از شیشه استفاده می کنند،  برای مدت کوتاهی عملکرد جنسی بهتر و روابط جنسی با مدت بیشتری را خواهند داشت.

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس درباره علل گرایش زنان به شیشه می گوید: دوستان ناباب و روابط نامشروع در میان زنان افزایش پیدا کرده که عاملی برای گرایش زنان به شیشه است. به گفته وی اعتقادات و باورهای دینی و حیا کم رنگ شده و آرایشگاه های زنانه ای وجود دارد که به بهانه لاغری به زنان مصرف شیشه را توصیه می کنند همچنین شب نشینی شبانه و پول زیادی نیز از عوامل گرایش زنان به شیشه شده است.

این جامعه شناس معتقد است: وقت گذرانی، نارضایتی خانوادگی از نظر روابط جنسی و سرخوردگی موجب گرایش آنان به شیشه در میان زنان شده است.

اصغر کیهان نیا روانشناس درباره علل گرایش زنان به شیشه می گوید: هر چه قدر فشار های روانی در جامعه افزایش پیدا کند آسیب های اجتماعی نیز در جامعه گسترش پیدا می کند.

به گفته وی از بین رفتن قبح بسیاری از مسائل باعث شده است برخی افراد نسبت به گذشته بی حیا تر شده اند و به دلیل محدویت برخی از تفریحات ، افراد به صورت زیرزمینی فعالیت های خود را انجام می دهند و به همین دلیل تفریحات ناسالم رشد پیدا می کنند.

این روانشناس با بیان اینکه بسیاری از افرادی که شیشه می کشند در پاسخ به این سوال که چرا مواد مصرف می کنید؟ می گویند که با مصرف آن حال می کنیم چرا که در جامعه محدودیت هایی وجود دارد که مانع انجام بسیاری کار ها می شود و بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن شیشه مصرف می کنند، می گویند با مصرف شیشه سریع تر لاغرم می شوم و به اندام مناسب خودم می رسم.
حال سوالی مطرح است و آن اینكه آیا با توجه به اینكه این ماده و زیان های غیر قابل جبرانش ارزش مصرف جهت لاغری دارد؟ و اینكه چقدر این ماد تاثیری منفی روی بخش هایی از مغز می گذارد به گونه ای كه دیگر آن بخش گرفتار مغز بدون مصرف این ماده قادر به فعالیت نخواهد بود.

باید یك بار دیگر در ارزش های جامعه تجدید نظر كرد و اینكه باید آگاه سازی مناسبی درعدم استعمال مواد محرك صنعتی و نیز استفاده افراد از داروهای لاغری به همه آحاد به ویژه زنان و دختران، آموزش داده شود.

نباید فراموش كرد كه تقاضای زیادی برای لاغری وجود دارد و باید این موضوع را نیز مد نظر داشت كه برخی تا پای مرگ پیش می روند تا به خواسته خود برسند اما آن زمان، وقتی است كه دیگر همه چیز را از دست داده اند ، این موضوع را می توان با اطلاع رسانی به موقع كنترل كرد كه نگاه متفاوت مسئولان را می طلبد.


منابع : برترینها / شفاف/ شبکه خبر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین