وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معماری معاصر ایران در˝خانه صبا˝
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معماری معاصر ایران در ˝خانه صبا˝

 
title

 
 
˝خانه صبا˝ پروزه ای است که بر استفاده از مصالح بومی و مواد سازگار با طبیعت توجه دارد.

سارا کلانتری، رضا صیادیان که با معماری"خانه صبا" رتبه سوم مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی سال 1394 را کسب کردند در این پروژه به استفاده از مصالح بومی توجه داشته‌اند.

نمای روبه خیابان نمائی پویا و متحرک است که توسط ساکنین آپارتمان تغییر می‌کند. این نمای دو پوسته، که سعی در برقراری ارتباط با شهر را دارد از یک لایه شفاف و یک لایه چوبی متحرک تشکیل شده است. میزان باز و بسته بودن لایه دوم تابعی از نیاز ساکن خانه به نور، حریم و دید است. در نمای روبه باغ، جعبه‌های گل بصورت مدولار روی هم قرار گرفته و نرده‌های بالکن‌ها را شکل می‌دهند. این بدنه سبز از جمع آوری آب‌های مصرفی در همان ساختمان و آب باران بصورت قطره ای و هوشمند آبیاری می‌شود.

خانه صبا, دفتر معماری تداوم پویا | وب سایت معماری معاصر ایران

در ساخت این بنا بطور کامل از مواد و مصالح بومی و محلی و همینطور مصالح باز مانده از تخریب بنای قبلی استفاده شده است. چوب‌های راه آهن که پس از چهل سال استفاده کنار گذاشته شده بودند، مجدداً پرداخت و در کف حیاط استفاده شدند. کلیه مصالح مصرفی از جمله چوب ، آجر، ورق آهن، سنگ از مواد سازگار با طبیعت انتخاب و از منابع بومی و محلی تأمین شده است.

خانه صبا, دفتر معماری تداوم پویا | وب سایت معماری معاصر ایران

دو پوسته بودن نمای رو به خیابان از تبادل حرارت مابین داخل و خارج جلوگیری می‌کند. پوسته بیرونی از جنس چوب است، که قابل کنترل بوده و باز و بسته می‌شود تا میزان نور و سایه دلخواه را تأمین کند. پوسته دوم پرده ای شیشه ای از پنجره‌های دو جداره سرتاسری است که با تاکید بر شفافیت، مرزی ظریف میان داخل و خارج بوجود می‌آورد. در طراحی نمای جنوبی از ایده قرارگیری فضای سبز در ایوان استفاده شد، این ایده تمامی بالکن‌ها را پوشش داده و بصورت دیواره ای یکپارچه باغ را به بام متصل می‌کند و از طرف دیگر عمق ایجاد شده در نما از تبادل حرارت و اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

 

 
هنرانلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین